pcb kaplaması için silikon sprey

Başlatan F®T, 19 Nisan 2012, 19:21:09

F®T

arkadaşlar mikro işlemci ile yaptığımız devrelerde pcb yi  korozyona karşı korumak  maksadı ile silikon sprey ile kaplanması işlemcinin veya lcd nin......vs. çalışmasına zarar verme durumu oluşurmu ?
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Mucit23

uzun vadede problemolabilir. Özellikle kart nemli ortamlarda çalışıyorsa kart üzerinde rahatlıkla oksitlenmeler başlar
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

F®T

zaten maksat nemden korumak.ayrıca kartları ütü ve toner yöntemi ile yaptığımızdan yollar yıpranmış olarak çıkıyor.ben lehim kaplama yapıyorum ama oksit oluşmaması içinde nemden ve havadan izole etmeyide  düşünüyorum.devrenin çalışmasına etkisi olurmu onu merak ediyorum.daha önce kullanan oldumu acaba.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Mucit23

şu plastik spreylerinden kullandım. Sıkıntı olmuyor. Hatta iyi bile oluyor.
Fakat daha sonra karta  müdahale etmek zorlaşıyor. Lehim üzerinde plastik katman oluşuyor.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

pwm.c

ben yaptığım tüm devreler için sprey vernik kullanıyorum. okadar ince tabaka ile kaplıyor ki vernikli olduğunu iletkenlik testi yapmadan hiç anlayamıyorsunuz.

resimdeki bu ürünü tavsiye ederim.

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

F®T

ben analog devrelerde genelde silikon sprey kullanıyorum.fakat işlemcili kartta ilk defa kullanmak istiyorum.bundan dolayı bu tip spreylerin kullanımında devre etkilenirmi merak ediyorum.

pwm.c

analog devreler genelde daha hassas olur. yaptığım uygulamaların çoğunluğu PIC li devrelerden oluşuyor.
SMD devre yapıyorsan bu verniği kullanmak daha faydalı olur ancak verniklemeden önce baskıyı tiner yada alkol ile çok iyi temizlemelisin.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-