3 kw kör yük

Başlatan ankayca, 26 Kasım 2019, 17:18:15

ankayca

Merhabalar arkadaşlar bu günlerde 3 kw lik bir köryük yapmam gerekiyor fakat hangi yöntemi kullanacağım konusunda kafam bir hayli karışık ve size danışmak istedim
Devrenin çalışacağı aralık maksimum 88v 40 a olacak ve akımı pot ile kontrol edeceğim. 
Elimde 2 farklı yöntem var ve sizin önerilerinize de açığım.

1.) Pwm sinyali 3 kw lik bir elektrikli sobanın akımını kontrol ederim gerekirse sobadaki ni/cr teli 2 veya 3 sargıya çıkartarak dayanabileceği akımı ve ömrünü uzatırım.
2.) Transistörlerin lineer bölgesinde çalışarak, enerjiyi transistörler üstünden ısıya dönüştürürüm ve bjt transistör kullanacağım için için base bacağı üstünden akımı kontrol ederim mikroişlemciye bile ihtiyacım kalmaz.

2. yöntem için pek bilgim yok sadece yapılabileceğini biliyorum ama çok fazla transistör/mosfet gerekeceği için maliyetin çok olacağını tahmin ediyorum.
Bu yüzden 1. yöntemi kullanmayı tercih ederim ayrıca mikroişlemci kullanacağım için devrenin konrolü tamamen benim elimde olacak.

2. yöntemin daha yaygın olduğunu biliyorum ama açıkçası 1. yöntemi tercih etmem için sadece bu şekilde yapılabileceğini bilmeye ihtiyacım var.
Görüş ve önerilerinizi bekliyorum iyi günler dilerim.

ahmet_zxc

Devrenin çalışacağı aralık maksimum 88v 40 a olacak ve akımı pot ile kontrol edeceğim.

derken bunun altında da bir voltaj ya da akım olacak mı..??

galiba olacak. mesela bir soba yaptın 88v 40a 3520watt...

3520 w lık sobayı 1000w lık üretece bağlarsan voltaj göçer. kaç amper verirsen ver voltaj sıfır ya da sıfıra yakın olacağından güç (P=I*V)hesabın sıfır olur.

sabit yük sabit üreteçte kullanılır.

üretecin değişken ise yük ün de değişken olmalı.

lineer bölgede IXFN25N90 kullanıyorum ve max 150w yükleyip çok çok iyi soğutuyorum..

ankayca

Anladım hocam yani mosfetler ile yapmak daha mantıklı.
Lineer bölgede çalışan bir mosfette akımı nasıl kontrol ediliyor?

İnternette yeterli bilgiye ulaşamadım.
Sizin verdiğiniz mosfet ile 150 w tan 20 tane gerekeeck bu devre için bildiğiniz daha iyi bir mosfet varsa paylaşır mısınız

lineer bölge ile ilgili faydalı bir kaynak varsa türkçe/ingilizce link verebilir misiniz ?

ankayca

IRFP260 mosfetin datasheet inde 300 w yüklenebileceği yazıyor 300 w yükleyim base bacağından pot ile kontrol edebilir miyim ?

ahmet_zxc

ahmet_zxc

Ordaki 300w limit değer 301 olursa yakarsın.. Ben 3-4 ay uğraştım bu işle %25 ten fazla yüklemek doğru değil..

ankayca

Hocam bjt transistör ile lineer alanda çalıştım fakak uğraştığım voltaj arttıkça transistörün geçirdiği akım azalıyordu 88 V da yaklaşık 1 amper veriyor bu yüzden mosfet e geri döndüm ve irf260n mosfeti işimi görüyor ama bunu sürmek için opamp a ihtiyacım var. devre olarakta fırat hocanın hazırladığı https://320volt.com/dummy-load/ devreyi kullanmak istiyorum yada sizinkini kullanırım. Opamp önerebilirmisniz acaba?

Not:Voltaj 12-88 V
    Akım 1-40 A olacak yapacağım dummy load ın

ahmet_zxc

max9944asa kullandım ben.