Analog Mix

Başlatan Serk@n, 28 Aralık 2019, 11:59:46

Serk@n

Herkese iyi çalışmalar...
İki analog girişten alınan iki farklı ses değerlerini birleştirip çıkışta DAC'a yazacağım. Bu nasıl yapılabilir? İki değeri toplayıp ikiye bölmekle bu sağlanabilir mi? Bu mantıkla DTMF sinyalleri oluşturulabilir mi?
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

ete

Bir terim yanlışlığımı var acaba. İki analog ses kaynağı zaten analog vaziyette.
Bunları digitize edip digital bilgiye dönüştürebilirsiniz. Siz ise DAC demişsiniz ki bu Diggital to Analog Converter anlamına gelir. Ancak digitize edilmiş bilgiyi yeniden anoloğa çevirmek için kullanılabilir.
Digitize edilmiş bir bilgiyi ikiye bölerek ne elde edebilirsiniz pek bilemiyorum sanki ses seviyesi azaltılmış olur gibime geliyor. Bu işin DTMF sinyallleri ile alakasınıda kuramadım.
Anlaşılan Analog sinyal ile Digital sinyaller birbirlerine karışmış gözüküyor.

Ete

Dtmf

Serkanzey dtmf nin ne oldugunu arastirdinmi?

Serk@n

Kusuruma bakmayın lütfen. Sorumu daha açık tekrar edeyim.

Bir mikrodenetleyicinin iki farklı analog girişinden ses sinyallerini alıp çıkışta bu sesleri tek hoparlörden almam gerekiyor. Analog girişlerim 10 bit. Çıkışta DAC MCP 4921 entegre var ve o da 12 bit. Misal "A" ve "B" analog giriş değerleri, "C" ise DAC'a yazacağım çıkış değeri dersek... Bunun formülü:

C = A + B

diyebilir miyiz? Bu işin teorisi kabaca böyle midir?

Bu birinci sorumdu.

Diğer sorum ise:

Mikrodenetleyicide yazılımla, DTMF'e uygun frekanslarda iki değer elde edip bunları topladım. Dac çıkışından transistör ve bir trafo ile işyerimdeki dahili telefon hattına verdim. İstediğim numarayı arayabiliyorum. Arıyor, karşı taraf cevap veriyor. Numara doğru. Fakat bu sesi telefon kontrol cihazına verdiğimde çevrilen numaraları göremiyorum. Acaba kararlı bir ton elde edemiyor muyum, diye endişem var.

Arama yaparken her tona 250 ms. tonlar arasına 70 ms. süre verdim.Iki ton değerini 8 Khz. hızında yani her 125 us.de değerleri birleştiriyorum. Entegrem meşhur arduinonun atmega328p entegresi. Yazılımı Arduinonun IDE'si ile yaptım.

Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.