araç geldiğini anlayacağım metal dedektörü

Başlatan fatih88, 30 Aralık 2019, 22:26:24

fatih88

Bu akşam olmaz ama yarın hali hazırda çalışan devreye video çekeyim bu hangi mantıkla çalışıp çalışmadığını bana söyleyebilirmisiniz
Ilginiz için tesekkürler
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

fatih88

Usta araracele bir video çektim hatam olduysa affola

www.fayelektronik.com

Hattuşa

burda sizin öğrenmek istediğiniz nedir?
çalışma mantığını soruyorsanız size anlattığım 1. durum gerçekleşiyor, metal dedektörlerinde bu sistem pek tercih edilmez zira hassas bir işlevi yok. ama üst arama dedektörlerinin (el dedektörü) bir kısmı bu mantıkta çalışır.
bu sisteme BFO dedektör derler
https://electronics.howstuffworks.com/gadgets/other-gadgets/metal-detector5.htm

fatih88

Usta ilk bastada dediğim gibi bu dedektör ler hakkında hiç bir bilgim yok sizden ricam hangi devre ile yol almam bfo cihazlarlamı internetten araştırıp o şemaları bulacam sizden şema isteyemem sadece fikir ve hangisini yapmak mantıklı onun bilgisini isteyebilirim takıldıgım yerdede müsadenizle rahatsız ederim

www.fayelektronik.com

Hattuşa

Alıntı yapılan: fatih88 - 01 Ocak 2020, 23:41:08Usta ilk bastada dediğim gibi bu dedektör ler hakkında hiç bir bilgim yok sizden ricam hangi devre ile yol almam bfo cihazlarlamı internetten araştırıp o şemaları bulacam sizden şema isteyemem sadece fikir ve hangisini yapmak mantıklı onun bilgisini isteyebilirim takıldıgım yerdede müsadenizle rahatsız ederim

müsait bir zamanda sizin için isisde bir similasyon devresi kuralım test edin. zaten 3-5 compenentlik bir devre kafanıza yatarsa yapar denersiniz. yarın inş. eklerim. öncelikle 1. metodu isisde deneyelim

fatih88

www.fayelektronik.com

Hattuşa

s.a. fatih usta;

sizin için 1. yöntemde bir sema oluşturdum, oluşturduğum şema basit gelebilir zira devre basit bir yapıda, ben burda herhangi bir MCU kullanmadım sebebi isis fazla kompenentle similasyona izin vermiyor, kasıyor. şimdi yapılması gerekenler şu şekilde;
TX katında 2 adet tranzistor kullandım. NPN tranzistor e MCU dan PWM vereceksiniz. bu similasyonda ben 50Khz olarak uyguladım. siz devrenizi kaç khz de kullanmak isterseniz kullanabilirsiniz. burada frekans yükseldikçe tepki hızınız artar, önemli olan sürdüğünüz bobini rezonansa getirebilmektir. bunun için osilaskop şart.
https://leleivre.com/rf_resonance.html

vermiş olduğum linkte bobin+condansator+frekans değerlerini oturtmaktır. bunun 3 yolu var;
1- frekansı sabit tutup cond. ve bobin değerlerini tutturmak
2- cond. sabit tutup frekans ve bobin değerlerini tutturmak
3. bobini sabit tutup frekans ve cond. değerlerini tutturmak

genellikle (önerim) bobin ve cond. yaklaşık sabit bir değerde tutup frekansı ile bobini rezonansa getirmeye çalışırsınız. şimdi bir bobin saracaksınız bu verdiğim linki açıp sardığınız bobinin endüktansını gireceksiniz. elinizde olan veya paralel cond. ile istediğiniz frekans değerine en yakın değeri hesaplayıp bu frekansı MCU nuz ile tranzistore vererek sinüsü oluşturacaksınız. burda frekans şu olsun derseniz istediğiniz frekansa uygun bobini sarmanız gerekir tabi uygun cond. değerini de tutturmanız gerekir. devrenin en can alıcı noktası burasıdır. bu noktayı düzgün yapamazsanız ilerlemeye gerek yok.
 bobin değerinin yüksekliği bize alıcı hassasiyeti, frekans değerinin yüksekliği ise tepki hızınızı artırır.

2. kısım ise bu sinusu doğrultup, 2 dirençle bölerek opampa girilmesidir.sinüsü doğrultma kısmı C2,D1,D2,C3 ve R6 dirençleridir.R7 ve R8 ile oluşan gerilimi bölüp opampa giriyoruz. devamı ise tersleyen yükselteç kısmı, similasyonda ben opamp kazancını 100 kat yaptım, gerçekte en uygun yükseltme miktarını siz belirlemelisiniz. yükseltme esnasında C5 cond. ile bir miktar filtreleme yapılmıştır. ucuzluğu açısından ben LM358 kullandım, siz devrenizin önemine göre farklı opamplarda kullanabilirsiniz. linear bir çıkış için real-to-real opamp kullanabilirsiniz (mesela LMC6482 gibi) dilerseniz entegrenin içindeki 2. opampıda devreye alıp kaskat ile daha fazla yükseltme veya filtre devresi olarakta kullanabilirsiniz.

3. kısım ise elde edilen sinyalin MCU da değerlendirilmesidir. bunun içinde algoritma yapmak lazım. eğer bu devre işimi görür derseniz. algoritma yazılır sorun değil, vermiş olduğunuz videodaki gibi hassasiyet ve yenileme (tepki hızı) gibi kısımların algoritmasını da oluşturabiliriz. bunu da o kısma geldiğiniz de anlatırım.

umarım işinizi görür.

eğer isis açmazsa şemayı resim dosyası olarakta ekliyorum. bakıp çizebilirsiniz

Hattuşa

dosya yüklenmemiş sanırım tekrar yükledimBu eki görüntüleyemezsiniz.

fatih88

hocam teşekkürler rar bozuk diyor ama resimdekinden yeniden çizerim ilginiz için teşekkür ederim
zahmet verdim

www.fayelektronik.com

İlyas KAYA

Loop dedektörü dış mekanda çalışacak ise bisiklet gibi bir nesnenin algılanması size epey zorun çıkarır. Kontal in loop dedektorunu sabancı center da kullandım. 30x30 demir levha ile testlerini yaptım buraya kadar sorun yok ancak kar veya yağmur yağdığında bütün hesaplar değişir. Bu nedenle kütle yoğunluğunu araba ile test etmeniz gerekir. Bisiklet için hassasiyet ayarı yaparsanız işin zor.

Ayrıca araç burun ve kic kısmını algılayamazsınız. Bu da sizd sorun çıkarır. Ben sabancı center için karşılıklı fotosel ve yere loop dedektörü kullandım.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

fatih88

Ilyas abi herhangi bir çözüm ve öneriniz varmı

www.fayelektronik.com

fatih88

pro-tr usta a1 ucundan 4mv mu gelmesi gerekiyor ikinci bobin devreye girmeden 2. bobini devreye sokunca amplute yükselip düşüyor bu şekildemi çalışması gerekiyor çünkü sizin rar dosyasını açamadım  op-amp da yükseltme yapmıyor sorun benim similasyondamı bilemedim

www.fayelektronik.com

Hattuşa

bu devre tek bobinli, ya kusura bakma söylemeyi unuttum.L1 ve L2 bobin endüktansı 1Mh toplamda ve cond. değeri 10nF ve siz verdiğim linkteki LC rezonans frekansını hesaplattığınızda 50390 hz i görürsünüz. yani kabaca 50 khz.
biz similasyonda algılatmayı yapabilmek için bu bobini 2 ye böldük ve 900uH ve 1mH durumlarını takip ediyoruz.
A1 ucunda siz skoptan bakarsanız 25-30v arası bir değer okursunuz. zaten rezonans dediğimiz olay bu, dikkat edin bobin beslemesi 12v.
1nF bobinle 4148 lere aktarım nedeni de sinyali bozmamak için. olmasa tekrar yükleyeyim dosyası

fatih88

abi ikinci bilgisayarımdanda indiriyorum arşiv hasarlı diyor

www.fayelektronik.com

Hattuşa

Alıntı yapılan: fatih88 - 02 Ocak 2020, 18:41:41abi ikinci bilgisayarımdanda indiriyorum arşiv hasarlı diyor

ya anlamadığım bu pc ye 1 ay önce format attım ve winrar yükledim. bu hatayı bugün başka bir arkadaşımda söyledi. acaba hata winrardan mı kaynaklı anlamadım ki