Touchped Tasarımı.

Başlatan elektro77, 04 Ocak 2020, 12:31:07

elektro77

Tuşları, bildiğimiz mikroswitch olan ve bu tuşları aşırı kullanımdan dolayı sürekli bozulan bir alet için dokunmatik bir panel yapmak istiyorum. Matrix tarama yöntemi söz konusu değil. 12C iletişim de söz konusu değil. Sistemde push pull çalışan 5 buton var. Butonlar işlemcinin ilgili 5 pinini low a çekiyor. Yani çekilen akım en fazla 20mA. Touchpedi uygulayacağım sistem +5 volt ile çalışıyor.
Bu sistemi dokunmatik olarak nasıl yapabilirim. Ne gibi bir yol izlemeliyim. Sistemin kararlı çalışması önemli. Yani dokunulmadığı halde parazitik etkilerden  dolayı dokunulmuş gibi davranmaması gerekli.
TTP22X leri inceledim ama pin sayısı çok fazla ve smd. Bana 5 kanal yetiyor.TTP lerin Kararlı çalışacağındanda emin değilim. Tecrübe eden varsa tecrübesinden faydalanmak isterim.
Sonuç olarak 5 touch ped girişi ve 5 adet lojik çıkışı olan ve lojik çıkış seviyeleri normelde 1 olan dokunulduğunda ilgili çıkışı (transistör kullanmadan)  lojik 0 a çeken bir tasarım yapmak istiyorum.
Saygılar.

"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

elektro77

Daha önce (capasitive sensing) touch ped özelliğinden dolayı Pic16f1933 veye 1937 kullanan oldumu acaba. Bu picte bu özellik kullanıldığında hassasiyet ve stabilite konusunda bilgiye ihtiyacım var.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

onurinci

http://pcbheaven.com/circuitpages/10_buttons_touch_pad_bcd_output/

şurda bir devre ve videosu var BCD çıkıyor belki oynayarak amacına uygun düzeltebilirsin..

İlyas KAYA

16f1823 yada 16f1824 kullanabilirsin 8 capasitive girişi var. Ccs c nin hazır kütüphanesi ile çok kolay yaparsınız.

Yada yeriniz varsa hazır modül alıp kullanabilirsiniz.

https://www.motorobit.com/urun/ttp223-kapasitif-dokunmatik-sensor
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

elektro77

her tuş için bir adet TTP223 kullandım. son durum bu. Güzel çalışıyor ama her kalibrasyon için biraz zaman harcıyor. pcb yi ütü tekniği ile yaptım bu nedenle bira kötü oldu. buna rağmen başarılı çalışıyor.
İcabet edip cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim.

~ENES~

Ttp223 leri nereden temin ettiniz hocam
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

elektro77

Ardunio satisi yapilan her yerde bulunabilen Hazir touch moduller alip uzerinden soktum