Pickit3

Başlatan serif_07, 15 Ocak 2020, 14:21:54

serif_07

Merhabalar;

Elimde k150 pic programlayıcı var 16f876 programlamaya çalıştım ama bir türlü dosyayı pic'e atamadım ve k150'lerin sorunlu bir programlayıcı olduğunu öğrendim. şimdi pickit3 almayı düşünüyorum ama aklıma bir soru takıldı ve sizlere danışmak istedim. İnternetten araştırdığım kadarıyla kimi pickitlerin içerisinden zif soket çıkıyor kimisinden çıkmıyor. çıkmaz ise ekte resmini koyduğum k150nin üzerindeki zif soketi kullanabilmem mümkün müdür?

ete

ZIF soket aslında ICSP pinleri üzerinden programlayıcıya bağlıdır.
ICSP pinleri seri programlama için kullanılan pinleri ifade ediyor.
Bu pinler CLK, Data, VDD (5V), GND ve VPP (Programlama Voltajı)
Söz konusu pinler işlemciden işlemciye yerleri değişen unsurlardır.
Bu nedenle zif soketli kartlarda işlemcilerin yerleştirilme yerleride bu pinlere ulaşım açısından değişir. Genellikle 40 pinli işlemcilerin tamamı aynı yere, 18 pinliler farklı bir konuma , 20 pinliler farklı konuma ve 8 pinliler farklı konuma yerleştirilirler.
Yapman gereken şu,
- Öncelikle kartın züerindeki zif soketin ana programlayıcı devresi ile olan irtibatını kesmelisin. İrtibat olarak yalnızca ICSP soketinin bağlantıları zif sokete ıulaşmalıdır.
- Daha sonra programlayacağın bir işlemcinin Programlamada kullanılan CLK , DTA , VDD, GND ve VPP pinleri ile kartın üzerindeki ICSP pinleri arasındaki irtibatlarını kontrol ederek işlemciyi nasıl yerleştireceğini bulmaya çalış.
- Daha sonra Pickit3 üzerindeki ICSP soketi üzerindeki ICSP pinlerine ait yerleşim ile karşılaştırarak aradaki kablo bağlantısını nasıl yapacağına karar ver. Bilgi için ben sana Pickit3 deki pin yerleşimini vereyim. Sağdan sola doğru Vpp - VDD - GND - DTA - CLK şeklindedir.
Temel amaç PICKIT3 deki VPP nin zif soket üzerindeki VPP ye (genelde İşlemcinin MCLR bacağıdır) ulaşmasını sağlamak, VDD nin zif soketteki VDD (işlemcinin +besleme bacağı) , GND işlemcinin - besleme bacağı ve DTA pininin ZIF soketteki DTA bacağına ulaşmasını , CLK pininin yine zif soketteki CLK bacağına ulaşmasını sağlamaktır.
Sorun yaşamakistemiyorsan üzerinde zif soketi olan bir pickit3 satın alman senin için daha uygun olacaktır. Yada zif soket ek kartı ile birlikte bir pickit3 satın alırsanda olur.

Ete

serif_07

hocam çok teşekkür ediyorum verdiğin bilgiler için