pic16f628A ra0 +5 volt çıkış vermiyor

Başlatan ewreka, 02 Şubat 2020, 14:28:19

ewreka

Merhaba dostlar ve ete hocom, bir devre tasarladım porta 0,1,2,3 l293d ye bağlı ve çıkış, fakat porta.0 +5 Volt çıkış vermiyor 0,7 V civarı bir çıkşa sahip, ICSP ile programlıyorum kartı, olmadı pickit 3.5 ile. Ayrıca pickit 3.5 zif soketle bile denedim yine sonuç aynı kod şu şekilde.
Teşekkürler şimdiden.

@ __CONFIG _INTRC_OSC_NOCLKOUT & _WDT_OFF & _PWRTE_OFF & _MCLRE_ON & _LVP_OFF & _CP_OFF & _BODEN_OFF

DEFINE OSC 4
OPTION_REG.7=0 
CMCON = 7
vrcon = 0

porta = 0

TRISA = %0000000
;TRISB = %1111111

low porta.0
  low porta.1
  low porta.2
  low porta.3
  low porta.7
high porta.7 'led
PAUSE 500 
low porta.7
PAUSE 500
high porta.7

MAIN:
   pause 1000

high porta.0
    low porta.1
    low porta.2
    low porta.3
    pause 1000

high porta.1
    low porta.0
    low porta.2
    low porta.3
    pause 1000

high porta.2
    low porta.0
    low porta.1
    low porta.3       
    pause 1000

high porta.3
    low porta.0
    low porta.1
    low porta.2
    pause 1000
goto main
end

ete

PortA.0 nereye bağlı ise ayır oradan boşta kalaın öyle bak bakalum 5 v oluyormu.
Ete

ewreka

hocam direkt pin den alıyordum. Şimdi hemen dediğinize bakıyorum.

ewreka

Baktım L293d yi iptal edip, aynı 1 volt larda dolanıyor, sadece ra0 ile aynı voltaj. Yani 5V olmuyor.

ete

Programada bakıyorum da, PAUSE 1000 ile başlıyor neden? Ne gibi yararı var orada 1 sn lik gecikmenin daha hiç bir iş yapmadan koymuşsun o gecikmeyi.

PORTA.0 1 sn süre ile HIGH oluyor ama tekrar olabilmesi için 5 sn daha geçmesi gerekiyor. Sence mantıklımı bu ?

Bir deneme yapacak isen

MAIN:
PORTA.0=1
WHILE 1.WEND
şeklinde kısa bir program yaz bakalım o pin HIGH oluyormu.

Olmuyor ise işlemciyi kesinlikle değiştir. Bozulmuş yada zaten çakma imiş.

Ete

ewreka

Yok hocam 3 Pic değiştirdim gene de olmadı :(

ete

Ödüllü bir yarışma açsam ve senin yaşadığın olayı bana yaratan kazanacak desem kimse yapıpda kazanamaz. Böyle bir olayın meydana gelebilmesi için üç ihtimal vardır.
1- pic pininden hig çıkar ancak bağlı olduğu yerde low vardır ve onu bastırır. Sen ayırdım pini diyorsun değişen bir şey olmadı dedin. O halde diğer iki ihtimal den biri oluşuyor demektir bu.
2- portA.0 pini aynı zamanda comparatör pinidir ve default komparatör için ayrılır. Şayet programdan komparatörü iptal etmez isen o pinde high göremeyebilirsin. Ama programında cmcon=7 komutu mevcut ve böylece bu ihtimalde elenmiş olur.
3- Geriye tek pic in bozuk olma ihtimali kalıyor ki onuda değiştirdim diyorsun. Bu durumda insanın aklına şu geliyor. Piclerin hepsini aynı yerden aldın ise hepsi çakma demekki. Bir başka kaynaktan alman gerekiyor. Ancak bu şekilde emin olabilirsin. Başka kaynak derken güvenilir bir kaynak olmasına dikkat etmen gerek.

Başa bir seçenek olmadığına göre ve binlerce kez yaptığım programlarda yada devrelerde böyle bir şey görmediğime göre söylediklerin mantıksız oluyor. Bence devren üzerine odaklan ve o pine bağlı yapılmış bir hatalı bağlantı bulmaya çalış.

Ete