Pic basic pro bilen bakabilir mi ?

Başlatan DUHAN_, 16 Şubat 2020, 11:13:13

DUHAN_

Alıntı yapılan: ete - 17 Şubat 2020, 20:33:24olamaz öyle bir şey. Simulasyonda çekiyor röle gerçeğinde de çekmesi gerek.

Devresinde vardır bir şey. İşlemci şayet soketli ise onu yerinden çıkar.
Devreye gerilim ver ve röle pinine +5V ver bir kablo ile Bak bakalım çekecekmi?
Çekiyor ise Set değerini ayarlayamadın belkide. Set değer hem eksi sıcaklık hemde artı sıcaklık olarak ayarlanabiliyor. EKside olmasın ayarladığın değer

Ete

röle çekiyor kontrol ettim onu...
artı değere ayarladım set değerini ama çekmedi hatta soğuk bir yere götürdüm gene çekmedş....

Hattuşa

işlemci pinini direk röleye mi bağladınız? arada tranzistor varmı? bence röleden önce işlemci röle çıkışına bir led bağlayın, belki led yanıp sönüyordur da elinizde ki tranzistor arızalıdır, role arızalıdır, belli mi olur

DUHAN_

Alıntı yapılan: pro-TR - 17 Şubat 2020, 21:49:01işlemci pinini direk röleye mi bağladınız? arada tranzistor varmı? bence röleden önce işlemci röle çıkışına bir led bağlayın, belki led yanıp sönüyordur da elinizde ki tranzistor arızalıdır, role arızalıdır, belli mi olur

arada 1 K direnç ve BC337  transistör var  valla bilmiyorum devrede led zaten mevcut ama oda yanmıyor  bilmiyorum röle yerine tetikleyecek ne bağlanbilir  ki ???

DUHAN_

bu devre beni deli ediyor neden istediğimiz gibi düzgün çalışmıyor  ?? :( :( :(

ete

Muhtemel sebeplerden biriside PCB nin çok sıkışık bir şekilde hazırlanmış olması.
Entegre bacakları arasından kanal geçiriliyor ise ve bu yalnızca bir kere yapılmamış ise sorun çıkması kuvvetle muhtemeldir. Sorunun PCB de olduğunu düşünüyorum. Aslında hata aramak zor bir iş değil ama bilen yapabilir. Mantık yürütmek gerekiyor.
Elimizdeki veriler neler onlara bakıyoruz. Simulasyonda röle çekiyor ve histerisiz değerine bağlı olarak kapatıyorda. O halde gerçek devrende de bunun çalışması gerekiyor.
Program çalışmaz ise rölede çalışmaz diyebilirz ancak programda çalışıyor bunu displayin sıcaklığı göstermesinden anlayabiliyoruz.
Bu durumda muhtemel röle çekmeme hatası ya set ayarındandır, yada PCB de kanal birleşimlerinden kaynaklanır diyebiliriz.
Yaılması gereken ilk deneme işlemciyi çıkartıp devreye besleme verip 15 nolu işlemci bacağına HIGH (+5V) dışarıdan vererek röle nin çekip çekmediğine bakmak olacaktır. Bunu yaptım röle çekiyor diyorsun. Eminmisin? Çünki zaman zaman bu şekil akıllar veriyorum ama kişiler her nedense kendilerinden çok emin olup bunu yaptım diyebiliyorlar. Şayet yaptın ve röle çekti ise bu sonuç bizi bir sürü kontrolden kurtaracak. O hatta bir kanal birleşimi olmadığınında ispatıdır bu sonuç.
Diyelimki yaptın bu işi ve röle çalışıyor. Bu sonucu aldıktan sonra yapacak bir şey de kalmıyor.
İşlemci voltajını kontrol etmek gerekiyor. Devrenin çektiği akıma bakmak gerekiyor. Şayet 100-150 ma den fazla akım çekiyor ise bir yerlerde kısa devre olabilir. Displayler en fazla akımı çeken yer olarak gözüküyor. Aktif olan segment sayısına bağlı olarak akımda artar veya azalabilir. Her şey normal gözüküyor ise o işlemciyi değiştirmekten başka çare göremiyorum.
Bazen yalnızca bir veya birden fazla pin devre dışı kalabiliyor. Bu nedenle mutlaka başka bir işlemci ile deneme yapmak gerekir.
Yada son bir test daha yapabilirsin. Aşağıdakileri birer birer uygula. Ortam sıcaklığını ölç bakalım ne çıkıyor.Ortalama 20-22 dereceler civarında olmalı sanırım. Bu durumda SET sıcaklık değerini 30 dereceye ayarla. Histerisiz yine 2 derece olsun.
İŞlemcinin 15 nolu bacağını (yalnızca bu bacağı) kılıftan çıkart boşta dursun. Devreyi çalıştır. Ortam sıcaklığında normal şartlarda rölenin çekiyor olması gerekir. Bak bakalım o 15 noku bacakta HIGH varmı? var ise işlemcin sağlamdır. Yoksa değiştir o işlemciyi bence.

Ete

DUHAN_

Arkadaşlar  cümleten gözümüz  aydın devremiz sorunsuz şekilde çalıştı ... :D  :D :D
antalyadan çok sevdiğim bir abim watsaptan görüntülü  şekilde aradı onun yönlendirmesiye  beraber çözdük sorunu ... :D
Şimdi bu ekranda gösterilen rakamlar 3 hane li ya set değerinden ayar yapınca ben yanlış yapıyormuşum mesela  50.0
 yapacağıma ben 00.5 yapıyormuşum  o enbaşta ki 0 gözümden kaçıyormuş..
şu anda devremiz sorunsuz çalışmakta  yardımcı olan başta ete abimiz olmak üzere  tüm foruam teşekkür ederim .. :D :D

serkan_48

Hadi gözün aydın. Daha dikkatli davranmalısın.