Mirror Görüntü

Başlatan Serk@n, 18 Şubat 2020, 10:21:56

Serk@n

Herkese iyi çalışmalar diliyorum.

Kicad'da pcb.mi oluşturdum. F katmanındaki elemanlar düz B katmanındaki elemanlar mirror görüntü veriyor. Pcb.mi gerber dosyasına dönüştürüp baskı için göndereceğim. Fakat bu konuda tecrübem az.

Baskı devremde B katmanında bulunan rj-45 konnektörüne üç boyutlu olarak üst katmandan baktığımda elimdeki malzemeyle bir uyumsuzluk olduğunu görüyorum.

Yanlış birşey yapmamam için (pcb.min ters çıkmaması için) bir tavsiyeniz var mı? Veya bir eğitici video linki...

Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

Serk@n

PCB üç boyutluda nasıl görünüyorsa öyle çıkar değil mi?
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

İlyas KAYA

Üst katman yani f (front) dan baktığınızda f katmanı düz b (bottom) katmanı ters olması normaldir olması gereken o şekilde dır. Çünkü pcb ye alttan baktığınızda ise f katmanı ters olur.
Kicad proje dosyasını ekleyin kontrol edelim yada kicad çizimini direk gönderin zaten baskı yapan firmalarda genelde tüm programlar oluyor. Onlar kendisi gerber çıkarır.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

ete

Soru çok spesifik o yüzden bir cevap gelmiyor.
Katman isimleri ile değilde alt yüz üst yüz gibi terimlerle sorsaydın daha kolay cevap alabilirdin. Kaç kişi Kidkat kullanıyor bilemiyorum ama fazla olmadığını düşünüyorum.
Bir şeyin ters yada düz şeklinde nitelendirilmesi için bakış açısını da belirtmen gerekiyor. Çift yüzlü bir baskılı devreye malzeme tarafı olan üstten baktığında alt düz görülür. Ama alttan bakarsan tersmiş gibi durur. Alt yüze yazılan yazılar ters olarak çıkar üstten baktığın için. Ama alttan bakınca yazılar düz görünür. Bunları değerlendir kendin karar ver neyin düz neyin ters olacağına.

ete