Tek Buton ile Start-Stop

Başlatan Mayhoş, 04 Mart 2020, 16:19:22

Mayhoş

Arkadaşlar merhaba,

Elimde bir buton var. Bastığım sürece 1, bıraktığımda 0.

PIC vs. (programlanabilir bir şey) kullanmadan, temel elemanlarla (transistör, tristör, röle vs.) bunu toggle gibi kullanmak istiyorum.

Yani butona 1 kere basıp bırakacağım devremin çıkışında sürekli 1 elde edeceğim, butona tekrardan basıp bırakınca devremin çıkışında 0 elde edeceğim.

Nasıl yapabiliriz sizce? Yardımlarınızı bekliyorum.

ete

4013 ile D flip flop konusunu araştır.

Ete

Mayhoş

Alıntı yapılan: ete - 04 Mart 2020, 16:59:364013 ile D flip flop konusunu araştır.

Ete

Teşekkürler ete hocam

AHMET ÇALIŞKAN

Merhabalar,
www.kemisa.es sitesinden  on off pulsador

olarak aradığını bulabilirsin.

mehmetemin

Değerli Arkadaşlar herkese sağlıklı günler dilerim.Malum 4013 entegresinde iki adet D tipi FF var, bana bir adet D tipi FF yeterli ( 4013 un 8 ayaklı olanı ) var midir ? Yada yine 8 ayaklı başka bir eleman var mi ? 4013 14 pinli olduğu için çok yer kaplıyor, benim yer problemim  var. Teşekkürler...

ete

"SINGLE D TYPE FLIP FLOP" yazıp aratırsan karşına 2 malzeme çıkıyor.
Birisi 74LVC1G175  diğeride NL17SZ74
Önemli olan bu elemanların bizim piyasada var olup olmadıkları tabiiki.
Araştırmak sana düşüyor.

Ete

mehmetemin

Kıymetli ETE Hocam ben de tam buldum kendi sorunu cevaplayayim diye döndüm , siz cevaplamisisiniz.74AUP1G74 vb. maalesef ülkemizde satilmiyor.Çok teşekkürler sizinden meslek adına çok bilgiler öğreniyorum.

onurinci

çözüm bulamzsan,MCU'ya dönersen piyasada 10F200 202 206 gibi ,6 bacaklı mikro boyutlarda işlemciler mevcut.

birde hazır Touch IC'ler vat TTP223 bunların bir pini var Latch yada düz çalışsın gibi 1Mega ohm diren ile switch'e bağlanılabilir diye düşünüyorum...

mehmetemin

Alıntı yapılan: onurinci - 10 Nisan 2020, 14:17:04çözüm bulamzsan,MCU'ya dönersen piyasada 10F200 202 206 gibi ,6 bacaklı mikro boyutlarda işlemciler mevcut.

birde hazır Touch IC'ler vat TTP223 bunların bir pini var Latch yada düz çalışsın gibi 1Mega ohm diren ile switch'e bağlanılabilir diye düşünüyorum...
Teşekkür ederim , üstadım.