12f675 rf kumanda ve pil sorunu

Başlatan muyat, 08 Mart 2020, 14:53:11

muyat

12f675 ile 433 Mhz RF Kablosuz Alıcı Ve Verici Kiti kullanarak tek butonla 1 adet röle kontrolü yapmak istiyorum..
Problem şu:
Verici kısmında 12f675 kullanacagım ve besleme için para şeklinde pillerden kullanırsam bu pillerin bildigim kadarıyla 5 volt olanı yok.Nasıl bir pil kullanıcaz?
Bir diger sorun verici kısmında bu pil pici sürekli besleyecegi için pilin çabuk bitecegini düşünüyorum..Burda sadece butona basınca picin beslenmesini nasıl yapabilirim?
Şayet beceremezsem hazır tek kanal kumanda kullanacagım

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

fatih88

12f675 low voltajda çalışırmı bilmem lakin işte acemi iseniz 12f675 kullanmayın oscal değerini silerseniz pic düzgün çalışmaz
buton pic e basıldığında voltaj sağlıyacak ve pic de sabir veriyi yollayacak butondan el çekilince pic voltajı kesilecek bu şekilde pilin uzun süre çalışabilir iyi akşamlar
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

İlyas KAYA

Tek buton varsa butonu PIC'in beslemesini açacak şekilde tak.
Aynı mantık ile isterseniz çok daha fazla buton takabilirsiniz ancak yapı biraz değişir.

Butona basınca pil 'in artısı PIC'in artısını beslesin.  Aynı lambaya bağlı bir buton gibi.
PIC çalışınca direk sinyali göndersin.
12f675  2.0V ile 5.5V arasında çalışıyor. Tek yapmanız gereken BODEN 'ı kapatmak. Böylece 2.5volt altında resetleme yapmaz.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

elektro77

Alıntı yapılan: muyat - 08 Mart 2020, 14:53:1112f675 ile 433 Mhz RF Kablosuz Alıcı Ve Verici Kiti kullanarak tek butonla 1 adet röle kontrolü yapmak istiyorum..
Problem şu:
Verici kısmında 12f675 kullanacagım ve besleme için para şeklinde pillerden kullanırsam bu pillerin bildigim kadarıyla 5 volt olanı yok.Nasıl bir pil kullanıcaz?
Bir diger sorun verici kısmında bu pil pici sürekli besleyecegi için pilin çabuk bitecegini düşünüyorum..Burda sadece butona basınca picin beslenmesini nasıl yapabilirim?
Şayet beceremezsem hazır tek kanal kumanda kullanacagım
23A denilen 12 volt minik pillerden kullanin. ben daha once bu pille istediginiz gibi bir uygulama yapmistim. bir pil neredeyse 1 yil gidiyor.uygulamayi, arsivime bakip yarin buraya koyarim.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

ete

Vericide pil aynı zamanda vericinin gücünü belirler. Bir kaç metre haberleşme için 3V yeterli olabilir ama 10m yi aşamazsın bu voltaj ile. 12V idealdir. Küçük elcik kumanda pilleri bu iş için idealdir zaten bütün elcikler hemen hemen bu pili kullanır.

Sistemin tuşa basınca voltaj almasına örnek arıyor ise PT2262 veya PT2272 data sheetlerinin son sayfalardında örnek verici şemaları vardır. Bunlarda butonlar sisteme voltaj verir aynı zamanda basılan buton şifre de bir bitin değişmesinide sağlar. Örnek veriyorum. LOw da bekleyen pin buton üzerinden HIGH alır ve aynı zamanda bir diyot yardımı ile işlemci beslemesine voltaj iletir. Volatjı alan işlemci faaliyete geçer ve girişlerini kontrol ederek alınan bitleri şifreye dönüştürüp vericiye verir. Benzer bir sistemin olmalı.

Ete