DTMF Tespiti

Başlatan Serk@n, 17 Mart 2020, 15:16:37

Serk@n

Herkese iyi çalışmalar...

CM8870 gibi entegreler kullanmadan, sadece mikrodenetleyicinin analog girişinden gelen ses sinyalini yorumlayarak DTMF sinyallerinin hangi rakama ait olduğu yazılımsal olarak tespit edilebilir mi? Ben bu sorunu çözmek için iki yöntem bulabildim:

1. Georthzel diye bir algoritmanın olduğunu öğrendim. Biraz inceledim. Fakat buradaki ondalıklı çarpım işlemleri hız sorununa neden olur mu, bilmiyorum.

2. DTMF sinyallerinin bir örneğini daha önce kaydedip alınan değerlerle bir kıyaslama yapılabilir mi?

Bu konuda bir tecrübesi veya fikri olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

alisumer

analog okuma için ses sinyallerinin tepe noktası ile dip noktası arasında fark çok küçük onun için zor bence. okunsa bile iki frekansın module edilmiş halini okumak tek bir tuş için bile bayağı bir hafıza kullanmanız gerekir.sinyaller bindirilmemiş olsa ayrı ayrı frekansları tesbit edip numarayı çıkarabilidin ama module işlemi demodule gerektiriyor  dtmf ile daha önce uğraştım 8870 kullandım data kaçırma yapmıyor ve ucuzdu en son 
Hep meraktan

Serk@n

alisumer
8870 dtmf'leri güzel tespit ediyor. Yalnız mesela hattın meşgul olduğu gibi bilgileri bu entegreyle tespit edemiyoruz. Bunun bir yolu olmalı. Mikrodenetleyicilerin aslında çok işlem kabiliyeti var. Sanırım çoğumuz bunları etkin olarak kullanamıyoruz.
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

alisumer

hattın meşgul olmasını engellemenin yolu var akıllı çocuk saatleri kullanılabilir.izin verdiğin numaralar arayabiliyor bilmiyorum belki akıllı telefonlara da program varmı bunla ilgili hiç araştırmadım.sana dönüş yapması mümkün aslında 8870 in verdiğin komutun işleyip işlemediğini kontrol ettiğin telefonun tuş takımlarına iki kablo transistor yada röle ile kısadevre yaparsın o da sana dtmf gönderir sende harbiden çalıştımı anlarsın gerekirse yanıt gelmiyor ise otomatik tekrar komut verdirirsin baktın olmuyor tekrar arattırırsın çözüm aslında hayalgücü 100 çeşit yol bulunabilir illaki bir yolu vardır halletmenin
Hep meraktan

alisumer

senin ilk bahsettiğin dtmf nin yazılımsal olarak bulunması yerine direk ses hattından desteklediği frekansa kadar  serout-serin komutlarını okuman daha mantıklı bu aklımda ama hiç denemedim hem daha hızlı bir iletişim olur araştırıyorsan onu araştır bence
Hep meraktan