16f1827 de eusart pinleri?

Başlatan gogoce, 26 Mart 2020, 11:42:50

gogoce

Merhaba,
16f1827 de EUSART kullanmak istiyorum. Datasheette

RB1 İÇİN

RX(1,4)
DT(1,4)

RB2 İÇİN
RX(1),DT(1)
TX(1,4)
CK(1,4)

VE RB5 İÇİN
TX(1)
CK(1)

açıklamaları verilmiş.

Not numarlarında ise
Note 1: Pin functions can be moved using the APFCON0 or APFCON1 register.
2: Functions are only available on the PIC16(L)F1827.
3: Weak pull-up always enabled when MCLR is enabled, otherwise the pull-up is under user control.
4: Default function location.
gibi açıklama yapılmış. RX ve TX pinlerinin hangisi olduğunu seçebiliyor muyuz? yoksa konfigurasyona göre mi ayarlamamız gerekiyor. Açıkçası ilk defa kullanacağım kafam karıştı :(

HC-05 modülden bilgi almak için uğraşıyorum

Saygılarımla
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

ete

Bu işlemcide RX pini olarak PORTB.1 veya PORTB.2 pinlerinden birini seçebilirsin.
Benzer şekilde TX pini olarak PORTB.2 veya PORTB.5 pinlerinden biri seçilebilir.
Seçim işlemi APFCON0 ve APFCON1 registerleri üzerinden yapılır. Elbette seçim yaparken,
RX olarak PORTB.2 ve TX olarak da PORTB.2 seçilmemelidir. Default seçimler şöyledir.
RX=PORTB.1
TX=PORTB.2
APFCON0 ve APFCON1 registerlerine dokunmazsanız default seçimler geçerli kalır.
Değişiklik yapmak için,
APFCON0.7 biti default 0 (sıfır) der. Bu biti 1 yaparsanız RX pini olarak PORTB.2 seçilmiş olur.
Bu durumda APFCON1.0=1 yapmanız gerekir. Böylece TX pini olarak PORTB.5 seçilmiş olacaktır.

Her hangi bir sorun yaşamamak için programınbaşına bu seçimini eklemeni tavsiye ederim.
Gerisini normal USART aayrlarını vererek seçmiş olduğun pinler üzerinden haberleşeceksin.
Ete

gogoce

yanıtınız için teşekkürler hocam. delikli plakete devreyi kuruyorum takıldığım yerde tekrar yardım isteyebilirim.
saygılar
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar