Nextion Display

Başlatan Serk@n, 30 Mart 2020, 22:25:45

Serk@n

İyi Çalışmalar.
Nextion displaylar ile uğraşan var mı? Biraz uğraşırsam çözerim, ümidiyle 2.4" bir display aldım. Ekran ilk geldiğinde bir demo görüntüsü vardı ve çalışıyordu. SD Karta ilk yüklememi yapıp ekrana attım (veya attığımı zannediyorum). Şimdi ekranda görüntü yok, sadece ışık var. Satışı yapan firmaya sordum. Eski editörü kullanın dediler. Bir de demo yazılımı gönderdiler. Bulduğum bir eski editörü kurdum. Fakat ne SD kart ile ne de TTL ile ekrana birşey yükleyemiyorum. Konu ile ilgili pek bir bilgim yok, internette izlediğim bir kaç video dışında. Bilgi de bulamıyorum.
Ekranı iade mi etmeliyim, yoksa bir çalıştırma yolu var mı?
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

alisumer

youtube "nextion hmi dersleri" çok güzel anlatıyor benim de aklımda uğraşmak ama henüz nasib olmadı bir iki videoya baktım  anlaşılır geldi bana bi bak bakmadıysan
Hep meraktan

Serk@n

O videolara baktım. Zaten onları izleyince heves etmiştim. Ama yükleme esnasında çıkan problemlerle ilgili bilgi bulamıyorum.

alisumer

Alıntı yapılan: serkanzey - 31 Mart 2020, 08:46:06O videolara baktım. Zaten onları izleyince heves etmiştim. Ama yükleme esnasında çıkan problemlerle ilgili bilgi bulamıyorum.
inşallah yükleme esnasında bağlantıda pi problem olmamıştır ben bikaç PIC i gevşek kablo yüzünden çöp ettim eğer başarırsanız buradan paylaşırmısınız yaptığınız işleri ben de ilgileniyorum o konu ile başarılar
Hep meraktan

Maxim

kendi yazılımını açın
file/new altından yeni dosya oluşturun (turkce harf olmadan bir isim verin mesela etepic)
2.4" ekranı seçin ama hangi tip ise onu seçin (ilk çıkan versiyonmu?)
beyaz temiz bir sayfanız oldu
sol taraftan "progress bar" ikonuna tıklayın, gelen şekli ekranın ortasına çekin.
ustte "compile" yazan yere tıklayın
file altındaki "TFT file output" tıklayın
gelen kuçük penceredeki "Output" yazısını tıklayın
etepic.tft dosyası ekrana gelecek
bu dosyayı sd karta kopyalayın (kartın içinde başka birşey olmasın)
sonra bunu ekrana takın
ekranın enerjisini verin yani 5 volt
ekran açacak ve otomatik olarak dosyayı yukleyecek
%100 yazınca kartı ekrandan çıkarın ve enerjiyi kesip tekrar verin
yazılımdaki aynı şey ekranda çıkması lazım.

Serk@n

Benim problemim sanırım şu: SD karta "tft" uzantılı dosyamı attım. Sonra ekranda yükleniyor uyarısı göründü. Yalnız olayı tam bilmediğimden yükleme tamamlanmadan kartı çıkarmış veya ekranın enerjisini kesmiş olabilirim. Tam emin değilim. Ekrana tekrar enerji verdiğimde boş bir ekran çıktı. Bir daha yükleme yapamadım.

Sanırım benim ekranı fabrika ayarlarına döndürmem gerek. Belki de başka bir şey yapmak lazım. Hiçbir fikrim yok.

dnaci

@serkanzey sd kartı çıkarıp kullanın nextion ekranı, sd kartta sorun olabilir. Sd kart kullanmak zorunda değilsiniz. Bir usb uart çeviri ile ekranı pcye bağlayabilir ve bağlantı kurup arayüz yükleyebilirsiniz.

Serk@n

Alıntı yapılan: dnaci - 01 Nisan 2020, 22:52:11@serkanzey sd kartı çıkarıp kullanın nextion ekranı, sd kartta sorun olabilir. Sd kart kullanmak zorunda değilsiniz. Bir usb uart çeviri ile ekranı pcye bağlayabilir ve bağlantı kurup arayüz yükleyebilirsiniz.

Evet bunu da denedim. Usb uart çeviricim de sağlam. Ekranla bağlantı kurulamıyor.

Satın aldığım firmayı aradım. Değişim/iade imkanı var mı, diye. Fakat cihaz size sağlam olarak teslim edildi, ücreti ile onarım yapabiliriz dediler. Halbuki sd kart takmaktan başka birşey yapmadım. Ekran statik elektriğe karşı bu kadar da hassas olmaması lazım.