İşlemci Ara sıra donuyor ve Kendi kendine reset atıyor

Başlatan Mucit23, 25 Nisan 2012, 19:53:42

Mucit23

Sigorta ile alakalı olabileceğini düşünmüyorum. Birçok olasılığı denedim. Gerçi son zamanlarda birazdaha iyi oldu sanki ama bana öyle geliyor. Makina sürekli el altında olunca işler farklılaşıyor. Ben sürekli başında durmuyorum. Veriyorum ceyranı paşa paşa çalışıyor. Ama nasılki biraz kurçaladımmı bakıyorum yine birşeyler oldu. Benim göremediklerim gözden kaçırdıklarım var. Yoksa Normalda çalışması çok stabil.

Birde şu aklıma geldi. Küçük bir ihtimal ama bu durumda dirençten bile şüphelenmek gerekir.
Ben 4X4 membran tuş takımından kullanıyorum. Tuş takımını Kesme ile devamlı tarıyorum. Şifre girme rutinleri felan arka planda bir sürü dolap dönüyor.
Acaba diyorumki Tuş takımı işlemcinin donmasına yol açarmı. Ben Sütünları pull-up yapıp Giriş olarak pice veriyorum. Sonra teker teker satırları sıfır yapıp tuşa basılmışmı bakıyorum. Sütünlarla GND arasına 100nf kondansatör koymamıştım. Tuşa basılmasından oluşan ark vs picin resetlenmesine yol açarmı
Birde bu aklıma geldi...
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

F®T

tuş arkından bişi olmaz en fazla rakam 1 artacağına 3 artar vs... zaten tuşları kesme ile kontrol ediyorsun programda takılmasınada sebep olmaz diye düşünüyorum.programın takılsa ne olur watchdog açık olmadıktan sonra neden reset atsınki.devren parazit ile ilgili reset atıyor olabilir.başımda vardı zarzor atlattım.trafonun primerine 220vac uclarına rc filtre koy.150 ohm 100nf/400volt ben çok faydasını gördüm .şimdi sistemden 60 amper çekiliyor trafo girip çıkıyor banamısın demiyor.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Mucit23

Cihazı SMPS adaptör ile besliyorum. 12V 500ma. Normalde tam 12 volt civarındayken 120Ma civarı bir akım çekiyor zaten.

Besleme katında 7805 var. Girişinde 1 adet 100nF ve 1000uF kondansatör çıkışında ise 2 adet 100nf ve 1 adet 1000uF kondansatör var.Filtrelemeyi böyle yapmışım. Ayrıca Neredeyse Her enteğrenin besleme bacaklarının kökünde 100nf var.

Bi ara Sankide KAZIMUGUR abimiz söylemişti. Enteğrenin bacakları arasına 100nf atılacaksa Seramik olmalı diye.

Ben Polyerster olanlarından kullanmıştım. Heryerde kullanıyorum ama daha önce başımada sorun açmamış değildi.

Ayarlı termostat devremde butonlara paralel 100nF 63V polyester kondansatör kullanmıştım. 3 Adet buton vardır. iki butonda sıkıntı yoktu görevlerini yerine getiriyordu fakat 3 Buton yine görevini yerine geitiriyordu ama sık sık işlemciye reset attırıyordu. Butona bastığım zaman işlemci resetleniyordu. Biraz uğraştırsada problemin 100Nf kondansatörden kaynaklandığını çözdüm. Kondansatörü sökünce Düzeldi Sistem

Bundada böyle bir problem olabilir.  Umarımda Öyledir.

www.arectron.com/

3mZ

MUCİT,

Tam olarak ne zaman programın saçmaladığını farkedebilsen sorunu bulman kolaylaşacak bence önce onu bulmaya çalış.
Umarım lcd,pic ve arka ışıklandırmanın beslemenin hepsini 7805in üstüne yıkmamışsındır.
Bu şekilde çok zor. Programda bir resetleme ekran kayması söz konusu fakat bu ne zaman olduğu bilinmiyor.

FERİT,
Kardeş trafo girişine rc bağlamaya katılıyorumda buton arkından dolayı resetleme konusuna katılmıyorum çünkü 2 projemde başıma geldi. Herhangi bir projende buton yerine 2 adet kablo bağla ve diyelimki 2*16 ekranda butona her bastığında sayacı bir artırsın. Kablonun uçlarını birbirine sürtüştür bakalım ekranda neler olacak?

3M

Mucit23

Alıntı YapMUCİT,

Tam olarak ne zaman programın saçmaladığını farkedebilsen sorunu bulman kolaylaşacak bence önce onu bulmaya çalış.
Umarım lcd,pic ve arka ışıklandırmanın beslemenin hepsini 7805in üstüne yıkmamışsındır.
Bu şekilde çok zor. Programda bir resetleme ekran kayması söz konusu fakat bu ne zaman olduğu bilinmiyor.

Bi aralar bende senin gibi düşünüp onu aramıştım ama sanırım öyle bir nokta yok. Heryerdede reset yiyebiliyor. Genel bir sorun var yani.

Valla açıkçası Devrenin Tüm yükü 7805 in omuzları üstünde. LCD ekran aydınlatması Pic Vs herşeyi 7805 besliyor. Ama 7805 in pek şikayeti yok gibi bu işten.  Hiç ısınma olmuyor. Zaten dediğim gibi topu topu 120ma çekiyor
Ayrıca Devre çalışırken Sistem voltajını ölçüyorum. 5.03V civarı  bir gelirim var. 

Genel olarak gözlemlerim böyle..

www.arectron.com/

Mucit23

Arkadaşlar Osloskopla Besleme gelirimine ve kritik noktaları gözlemledim. Parazit hiç yok. Hiçbirşey göremiyorum. Temiz düzenli Stabil bir 5 V var.Ayrıca buzzer öttüğünde ve butonlara bastığımdada hiçbir kıpraşma yok.
Acaba Poyester kondansatör kullanmam bu problemlere yol açabilirmi?

www.arectron.com/

3mZ

MUCİT

İşin teorisine bakarsan problem bu parazit olayı az saçımı yoldurmadı bana. Hepsinin üstesinden geldim fakat gerekli yöntemleride sana izah ettim aklıma başka bir şey gelmiyor malesef.Daha öncede söyledim sigorta ayarların bana biraz hoppala yapıştır gibi geldi.

_BOR_ON_2L &_BORV_20_2L & _STVR_ON_4L

Bunları kaldır ve dene bence. Tamam pic donacaktır fakat en azından sana yardımcı olacaktır reset atmadan programın hangi satırda donduğunu anlarsın.

3M

Mucit23

Merhaba Arkadaşlar,

Sorun veya sorunların kaynağı gosub ile gidilen alt programlardan başka yerlere goto ile dallanmamdan kaynaklanıyormuş. Programda birçok yerde gosup ile gidip goto ile başka yerlere dallanmışım. Her ne kadar dikkatetti isemde programın çok uzun olması nedeni ile bir kaç kademe sonra ipin ucunu kaçırmışım.

Birden fazla yerde bu hatayı yapmışım ve şu anda bunları düzeltmekle meşgulüm. İlk testlerde olumlu sonuçlar almaya başladım. Siz siz olun Gosub le gidilen yerden mutlaka önce Return ile dönün sonra nereye gidecekseniz oraya döndüğünüz yerden Goto ile gidin.

Şimdi bundan sonra cihaz kendini belli edecek. 2-3 güne kadar konuyu kesin sonuçlandırırım.

www.arectron.com/

efor

Mucit kardeşim şu Rfid hakkında biraz acıklama yapabilirmisiniz? bu kart sistemini bir kapı için yapacagım fakat daha önce hiç kullanmadım bu kiti.

biraz baktım fakat örnek olarak proton kodları bulabildim ve hicbirşey anlayamadım. picbasıc kodları varmıdır? nasıl kullanıldıgı hakkında forumda baslık altında yada buradan biraz bahsedebilirseniz bilmeyen arkadaslar varsa ögrenirler. teşekkürler..

Mucit23

Zor bir tarafı yok. Ben Programı Pic Basic ile yazdım. Şu işi tam olarak bir çözeyim ondan sonra bu konuda en azından kart id sini gösteren, kart içerisine nasıl yazma yapılacağını ve nasıl okuma yapılacağını uzun uzadıya yazarım. Biraz beklemen gerekecek...

www.arectron.com/

efor

tamam hocam kolay gelsin size. forumun takipcisiyim siz yeni konu ile acıklamaları yaparsanız seviniriz. iyi çalışmalar..