USB TTL Çevirici

Başlatan Serk@n, 17 Nisan 2020, 00:09:20

Serk@n

Herkese iyi çalışmalar diliyorum. USB ve TTL. Çeviricinin ne olduğunu araştırıyorum, anlamaya çalışıyorum. Fakat fazla bir bilgiye ulaşamadım.

TTL.den çıkacak verileri, neden PC direkt  USB.den veremiyor? İlle de bir çeviriciye ihtiyaç duyuluyor. Bilgi verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

ahmet_zxc

ya aslında tüm haberleşme yapılarında iki faktör var..

biri donanımsal uyum diğeri yazılımsal..

en başta bu iki yapı yazılımsal olarak birbirlerini anlamıyorlar, biri ingilizce konuşuyor öbürü Türkçe..

sonrasında biri 480mbps (megabayt per second)(480 000 000 000)hızla konuşuyor öteki genelde 9600 taş patlasın 256 000 hızla..
biz kendimizden 2 kat daha hızlı konuşan bir adamın söylediği hip hop şarkıyı bile zor anlarken hız farkını böyle düşün..

donanıma gelirsek biri gönderme ve alma kanalından oluşuyor diğerinde de 2 hat var ama iki hat ta hem gönderme hem alma yapıyor..

sonuç olarak çip tasarlamayacaksan ve çok kritik bir iş yapmıyorsan bunları bilmene gerek yok, kullan geç..

ete

İngilizce bilmeyen birinin ingilizce konuşan birisini anlaması için arada tercüman olması gerekir. Başka türlü anlaşamazlar. Çevirici işte burada tamda tercümanlık görevini üstleniyor. Birinin dilini diğerinin diline çeviriyor.
Haberleşme sistemlerinde çalışma formatı farklılığından dolayı çeviriciler sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.
TTL den RS232 ye çevirici
USB den RS232 ye çevirici
örnekler bir kaç tane daha artırılabilir.
Gönül isterdiki anlatayım, birinin konuştuğu dil nasıl diğerininki nasıl ama sayfalarca bilgi aktarmak gerekir. Çok fazla detayına girmen gerekmiyor bende girmiyorum zaten. Arada tercümanlık yaptığını bil yeterli senin için. Neden direk konuşmuyorlar sorusuna da yine lisan ile cevap vereceğim. Bilmeyen birisine neden ingilizce konuşmuyorsun demek gibi oluyor. Konuşamadıkları için arada tercüman gerekiyor.

Ete