lojik 0

Başlatan designer.21, 28 Nisan 2020, 18:25:20

ete

Direk dediğin pil ile çalıştırmak olsa gerek. Tam açık değil ama resimden pili gördüğüm için aklıma geldi.

Güç kaynağını kullandığın zaman sorun oluyor ise güç kaynağında bir sorun var demektir. Yoksa o program ve devrenin çalışmaması için bir sebep göremiyorum ben.

7805 'e verdiğin giriş voltajının en azından 8V ve üzeri olmasına dikkat etmelisin. Bu voltaj üstelik DC voltaj olması gerekir.
Ete

mg1980

Regülatör devresi giriş ve çıkışında kondansatör görülmüyor.

designer.21

onun yerine pic'in + ve - pinlerine taktım.

şimdi regülatör kullanmadan direk pc'den usb çıkışından (4.93 ölçtüm) devreye enerji verdim yine aynı etkiyi yaptı. dengesiz ve kararsız ayrıca ilk basışlarda flaşör etkisi veriyor.

ya bende ki tüm picler arızalı yada atladığım bişey var ama ne. pic 5V ve altında çalışmıyor. olacak şey mi
acaba kodları atarken mi bir hata yapıyorum.

mesela pickit3 arayüzündeki bu yuvarlak içine aldığım yerlerdeki değerler görüntüde olduğu gibi. bu değerler ne ifade ediyor acaba

mg1980

100nf'dan ayrı 7805 girişine mesela 470mf, çıkışına 100mf gibi elektrolitik kondansatör bağlanmalı..
Bir de döngü içinde hiç PAUSE yok galiba..siz butondan elinizi çekemeden döngü tekrar aynı yere gelir...oralara PAUSE 500 gibi bir şeyler koymalı diye düşünüyorum..

designer.21

ilave ekledim kondasatöleri yine olmadı.

devre normalde çalışıyor ama enerjiyi 7805'dan verince veya direk regülatörsüz 5 voltun altı olunca pic çalışmıyor. ama dediğim gibi 6 voltu direk verince sıkıntısız çalışıyor.

mg1980

Ete hocam yukarda yazmış ...7805 girişine 8v'dan aşağı verirseniz sağlıklı çalışmayabilir.Mesela 12v verin deneyin..

designer.21

aynen ya orayı unuttum. 12V ile denedim çalıştı. sorun bu defa inşallah bu kalıcı olarak çözülmüştür. : ) kafanızı şişirdim. herkese çok teşekkürler.