ISIS 8.8sp1 DE SİMÜLASYON PROBLEMİ

Başlatan ta2by, 11 Mayıs 2020, 21:32:10

ta2by

Merhaba arkadaşlar,
Ben naçizane PROTEUS'u iyi anladığımı zannediyorum. Bu zamana kadar Proteus'un 7.10 versiyonunu kullandım ancak
şimdi versiyonu yükseltmem gereğini duydum nedeni ise üst versiyonlarla yapılmış dosyaları açamıyor olmam.
Bu neden ile Proteus'un 8.8sp1 versiyonunu yükledim, çalıştırdım ve external dosyalarını da yükledim,
her şey normal göründü ve çalıştı ARES de yaptığım testler okey lendi  ancak ISIS simülasyonunda problemler başladı dizayn ettiğim bir devreyi simülasyon ederken yaklaşık 2 ile 2,5 dakika arasında simülasyon kopuyor. Benim için ise simülasyon çok önemli.
Internet'de yaptığım araştırmalar sonucunda önerilen tüm uygulamaları denedim, olmadı bu neden ile son çare olarak sitedeki arkadaşlardan yardım istemeyi düşündüm, ola ki bir arkadaşımız bu problemin çözümünü biliyordur.Yardımlarınızı bekler şimdiden teşekkür ederim,

dnaci

@ta2by proteusu yönetici olarak çalıştırmayı denediniz mi? Eğer yönetici olarak çalıştığında da stabil değilse proteusu sisteminizden kaldırın ve windows'ta yeni kullanıcı oluşturun. Yeni kullanıcı ile windowsu açın ve tekrar proteus kurulumu yapın. Yine yönetici olarak çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Sorun düzelmezse başka üst sürüm yükleyin ve seçenekleri deneyin.

Burak

Spice hataları kullanılan elemanın jonksiyon akım değerlerindeki beklenmedik yükselmeler , ve bazı spice modellerin yerine LISA modellerinin kullanılmaması sonucu oluşmaktadır . Proteus , elemanlar için muadil daha farklı bir elemanın simülasyonunun yapılabilmesi amacıyla "Attach Hierarchy Model" seçeneği sunmaktadır , bunu youtube aracılığı ile araştırıp öğrenmeniz gerek . Genelde hatalara neden olan Spice motoru hataları GMIN stepping üzerinden oluşuyorsa, devrenizdeki hızlı anahtarlama elemanlarını yani MOSFET ve transistör gibi elemanları daha basit proteus modelleri ile değiştirip deneyin aynı şekilde OPAMP vb gibi elemanlar içinde aynısını yapabilirsiniz . Son olarak devrede yüksek frekanslı bir sinyal jeneratörü (Pulse , Sinewave) çalışıyorsa frekansını olabildiğince düşürerek deneyin çünkü CPU dağarcığı spice parametrelerini interpolasyon metoduyla örnekleyerek hesapladığı için bu yüksek hız simülasyonun hata vermesine sebep olacaktır . Aklıma gelen diğer bir nedende kondansatör akımlarını sınırlamak için önlerine 1R-10R gibi değerler koyarak bu hızlı yükselmeleri eksponansiyel grafiklere dönüştürerek bazı hatalardan simülasyonu arındırabilirsiniz .. Yani kurduğunuz devreden elemanları tek tek çıkartarak hataya sebep olan elemanı ve çözümü kendiniz gözlemlemeniz gerekmektedir ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

ta2by

Sayın " dnaci " önerileriniz için teşekkür ederim onları denemiştim. sonuç değişmedi.
Ancak 8.6 da simülasyon hatası vermeden çalışılıyor bu bilgilere vakıfım.İlginize teşekkür ediyorum.

Sayın Burak bey, önerilerinizi dikkatlice okudum zaman ayırdığınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Öncelikle hata Simülasyon da çizilen ne circuit  diagramdan ne de komponentlerden kaynaklanmıyor bunu kesin biliyorum çünkü Proteus'un  8.6 sında da sorunsuz simülasyon edilen bir circuit diagramın 8.8sp1 rinde simüle edilirken programın 2 dakika 10 saniye sonra kopması bence programdaki ya kurulum hatası yada programın crack  li olmasından kaynaklanıyor. 
Zamanın da ORCAD, PCAD ve daha birçok çeşitli programlar kullandım ve sonun da Proteus da karar kıldım. Genelde board çizimlerinde hepsi aynı sadece Library oluşturmak önemli oluyor ki o da Proteusun  Ares'inde çok kolay. ORCAD'in de board programı kolay ancak Simülasyon programı olan PCpice ISIS e göre baya yavaş  çalışıyor.
Sadece analiz amaçlı  PCpice yi kurdum ve aynı circuit diagramı orada çalıştırdım simülasyon biraz zaman oldı ama sorunsuz çalıştı yani sonuç olarak hem Proteusun 8.6 versiyonunda hem de ORCAD in PC pice sında bu circuit diagram çalışıyorsa sorun, ya  programın kuruluşunda  veya programdadır eh nihayetinde de crack lı bir programı çalıştırmaya çalışıyorum.
Ben de acaba sitede Proteus 8.8Sp1  ri kuran vardır ve belki de bir çözüm bulmuştur diye o mesajı yazdım.
İlgi ve alakanıza tekrar teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.Saygılarımla,

Burak

Acaba aldığınız hatayı ekran görüntüsü olarak paylaşır mısınız ?

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

ta2by

Tekrar merhaba burak bey,
Öncelikle ilginiz dolayısı ile çok teşekkür ederim çok etkilendim. Acaba devrenin isis simülasyonunu yaparken ki görüntüsünü mü istiyorsunuz çünkü basit bir devrede bile simülasyon yaklaşık 2" 15 saniyede hemen kopuyor ve ekran gidiyor hemen isis de bir circuit diagram simülasyon yaparken ki sonucu buraya koymaya çalışacağım. İlginize tekrar teşekkür ederim.

ta2by

Merhaba Burak bey,
Basit bir devre oluşturdum devreyi Proteus'un 7.10 ve 8.8Sp1 ile denedim 8.8Sp1 de 2 dakika küsür saniyede simülasyon kopuyor devreyi .rar dosyası ile ekledim yorumunuzu bekliyorum. Teşekkürler,

Burak

Bende bu versiyonlar bulunmuyor , dolayısıyla açamıyorum sizden hata oluştuğundaki hata log'larının bi ekran görüntüsünü istemiştim

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

ete

Ben 8x versiyon olanı,  8.10 ile denedim 5 dakika uğraştım çalışıyor ama kilitlenme yada kopma olmadı.

Ete

ta2by

Herkese Merhaba,
Sorunumla ilgilendiğiniz için hepinize ayrı,ayrı teşekkür ederim. Araştırmalarıma ve çalışmalarıma devam edeceğim
eğer bir sonuç alır isem sonucu muhakkak burada yayınlayacağım. İlgilerinize tekrar teşekkür ederim.Saygılarımla, ta2by