Ir alıcı verici (proximiti) devresi

Başlatan fatih88, 23 Mayıs 2020, 20:54:41

fatih88

Arkadaşlar şimdiden hayırlı sağlıklı bayramlar
Sayın form üyeleri ir led ve tk19 ile proxymiti sensör yapmam gerekiyor hazır kit olarak satılan sensör malesef gün ışığından etkileniyor bu yüzdende çok kullanışlı olmadı bunun çözümü ise modülasyon ve belli bir veri yollayıp veriyi alıp karşılaştırmakmış bende bu mantıktan yola çıkarak 12f683 mcu 38khz sinyali %50 duty ile ccp1 yolluyorum aynı zamandada aynı entegre ile bu sinyali alıp röleyi aktif etmeliyim takı sinyal veya el çekilene kadar herhangi bir güvenlik verisi olmadan röleyi açtırıp kapatabiliyorum işin anlamadığım kısmı belli sürelerdeki dalgaları ir ledden yollayıp aynı andada okuyup karşılaştırma yapmalıyım mcu hem veri yollayıp hem nasıl alacak o algoritmayı oturtamadım yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
Not cpp1 bacağına ir led+ gpio.0 bacağı ise ir led- dır gpio.0 bacağı ile belli sürelerde ledi kapatıp açmak için kullaniyorum
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

ete

CCP1 bacağından çıkan sinyalidrek IR_LED'e giriyorsun (arada bir Transistör olsunki sinyal güçlensin). Bu sinyal gidip bir cisime çarpacak ve geri yansıyacak. Amacın bu geri yansıyan sinyali almak olmalı. Giriş olarak ayarladığın diğer birpine de TK19 u bağlıyorsun.
İşin garanti olsun diyorsan gelen sinyali PULSIN komutu ile ölçerek al. Zira  verdiğin sinyalin HIGH peryodu ile yansıyan arasında bir benzeşme olmalıdır. Sinyal varsa ve süresi uygun ise cisimden yansıyanı aldın demektir. Sİnyal önünde engel yok ise sinyal geri gelmeyecektir. Sende bir şey alamayacaksın demektir. Gün ışığı vs den kaynaklanan yalancı sinyalleride HIGH peryodu ölçerek aşmış olursun.

Ete

fatih88

Hocam bilgi için teşekkürler c de puls in yok bide gpio.o belli sürelerde 0 ve 1 yaptığımda 38khz bozuluyor anlamış değilim sabir 38khz yolladığında cismin olup olmadığını görebiliyorum ama bu kezde tv kumandaları bile sistemi açıp kapıyor

38khz donanımsal pwm ile yapiliyor hocam pinlerin 0 veya 1 olmasıyla frekansın değişmemesi gerek

Tr2=25 yapıyorum duty ise 12 yapıyorum hocam hesaplamada bir sıkıntı yok formüle göre degilmi

www.fayelektronik.com

ete

Aslında yanlış yapıyoruz. Direk 38Khz sinyali IR_Led e verirsen TK çıkışında sürekli bir HIGH sinyali görürsün. Bu nedenle sorunu aşmanın iki yolu var.
1. iki girişli ve transistörlü and kapısı kullanarak (and gate with transistor yazarak Google da araştır.) girişin birine 38Khz sinyali ver. Diğerine pinlerdenbirisini bağla ve o pine 200 ms lik bir HIGH sinyali ver. sinyali kapat ve 50 ms bekle yeniden ver.
Bu sana TK çıkışında 200 ms lik bir high sinyali oluşturacaktır. Bu süreyi ölçerek almaya çalış.
2. İkinci alternatif te yine HPWM çıkışını direk lede gir ama PWM sinyalini 200 ms açık tut sonra 50 ms kapalı tut. Bunı peryodik olarak tekrarla. Buda benzer şekilde TK çıkışında 200 mzlik bir HIGH sinyali oluştıracaktır.
Bunları bir şekilde ölçerek almaya çalış. Siyal 200 ms den farklı boyutta ise yalancı sinyaldir. Değilse yansıyıp gelendir.

38Khz lik HPWM sinyali için;
T2CON registerinde bölme oranı 1/1 alınacak.
PR2 regsiterine 25 değeri verilecek ve Duty=52 verilerek sinyal açılacak.
Bu şekilde %50 duty değerine sahip 38Khz lik bir sinyal elde etmiş olacaksın.

Buna taşıyıcı sinyal deniliyor ve asıl data sinyali bu sinyal üzerine bindiriliyor. Yukarıda bahsettiğim 2 girişli and kapısı işte bu sinyal bindirme işini yerine getirmiş oluyor. İkinci alternatifte ise direk bindirilmiş sinyali çıkarmış oluyorsun. Aynı kapıya çıkıyor ikiside.

TK19 göz ise gelen sinyalden 38Khz li ayıklıyor (ortadan kaldırıyor) geriye sana net daat bilgisini veriyor. Bindirilmiş bir sinyalde data bilgisine ait HIGH süresi kadar 38Khz lik sinyal veriliyor. Data sinyalin LOW peryodunda ise 38Khz kesilmiş oluyor düz GND sinyali çıkıyor yada sinyal yok diyebiliriz. Böylece bir sürü hıghve low dan oluşan data sinyalinin HIGH peryodu TK19 tarafından ayıklanarak düz HIGH sinyaline çevriliyor.
Prensibi anlarsan kullanmak da kolaylaşır diye anlattım bunları.

Ete

fatih88

Eyvallah hocam yarın deneyip sonucu yazarım iyi bayramlar

www.fayelektronik.com

Ph.D.

Burada 38kHz olmasının bir sebebi var mı? Farklı frekanslarda olabilir mi? Son olarak cisimden yansıdığında bu 38kHz'de yada 200ms'de bozulma olmuyor mu?

Kolay gelsin.
...hiç...

fatih88

Kullandığımız tk19 alıcı göz 38khz modüle edilmiş sinyalleri alıyor muhtemelen tölerans vardır frekansta ama bu göz 38khz ile çalışıyor maksadı güneşten gelen ir sinyallerinden korunmak bu sinyal taşıyıcı sinyaldir asıl veriler 38khz sinyale bindirilir tk19 modüle edilmiş sinyali temizler sana yolladığın ham dataları verir gönderdiğin pals uzunluğunu ölçerek gelen dataların sanamı ait yoksa başka bir ir kaynağına ait olduğunu anlarsın
Teorik olarak böyle ama iş devreye geldimi bir sürü sorunlar çıkıyor 😀

www.fayelektronik.com

Ph.D.

@fatih88, cevap için teşekkür ederim. Çalışmanızda kolaylıklar dilerim.
...hiç...

fatih88

Ete hocam projeyi hallettim lakin mesafem biraz kısa kaldı skopta moduleli sinyali görüyorum gözdende modulesi temizlenmiş ve sinyal terslenmis olarak alıp röleyi cektiriyorum ama mesafe 5cm den yansıma alabiliyorum ledde transistör mevcut

www.fayelektronik.com

ete

Cisimden yansımalı çalışıyorsan mesafe için özel tedbirler almak gerek. Bunun başında da IR ledi zorlayarak sürmek. Akım sınırlaması varsa onu kaldır ve direk sürmeye çalış o ledi. Yada daha düşük akım direnci ile sürmeye çalış.
Belki duty (HIGH süresi) ile oynayarak da mesafeyi artırabilirsin.
Profesyonel cihazlarda hem IR led de hemde alıcı transistörde mercek kullanıldığını dikkate alırsak mesafelerin çok da uzun olmayacağını düşünebilirsin.

Ete

elektro77

Nice marka otomatik bariyer sensörleri bu isin en iyisi. Mesafe neredeyse 4 metre.bir.ilemci yok. Alıcılj vericilidir ama yan yana getirildiinde 2 metreden cisimden yansımalı calısıyor. Alıp donanım inceleyebilirsiniz.Birde direnc.nette Mz80 isimli bir sensor var.80 cm den cisim yan sımalı calısıyor. Gayet basarılı. Her iki sensorunde fiyatları cok uygun
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

fatih88

Esasında benim için mesafe çok önemli değil projeyi istiyen el dezenfektan cihazında kullanacak bana 3cm bile yetiyor 20cm kadar çıkardım algılamayı ama tv uzaktan kumandaları 10m kadar çekiyor bununda çekmesi gerekmiyormuydu o kadar duty %50 frekans 38.2khz civarında frekanstaki küsürat sorun yaratmazdır inşallah 😊

www.fayelektronik.com

elektro77

Alıntı yapılan: fatih88 - 28 Mayıs 2020, 23:01:08Esasında benim için mesafe çok önemli değil projeyi istiyen el dezenfektan cihazında kullanacak bana 3cm bile yetiyor 20cm kadar çıkardım algılamayı ama tv uzaktan kumandaları 10m kadar çekiyor bununda çekmesi gerekmiyormuydu o kadar duty %50 frekans 38.2khz civarında frekanstaki küsürat sorun yaratmazdır inşallah 😊
Kullandıgın ır ledın kalıtesı com degıstırıyor mesafeyi. Bende 4 cesıt ır led var. Iclerınden bır. 3mm lık bır Cesıdı var dıgerlerıne acık ara fark atıyor. Hurda Bır kac kumandadan sokup deneyın bakalım.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

fatih88

Evet ledlerden de fark ediyor denedim

www.fayelektronik.com

ete

TV kumandaları direk kontak ile çalışıyor. Yani kumandayı alıcıya doğru tutuyorsun ve o anda alıcıya hem direk gönderilenler hemde sağdan soldan yansıyanlar ulaşıyor. Bu nedenle mesefe 10m ye kadar çıkabiliyor.
Ama senin yaptığında direk ışın demetini alma işi yok maalesef. Sen gönderiyorsun kişinin eline çarpıyor ve geri yansıyor. Çarpan ışığın bir kısmı elin yüzeyi tarafından absorbe ediliyor bir kısmı yansıtılıyor. Deneme yap istersen beyaz bir levha koy daha uzaktan çalıştığını göreceksin. Siyah ve yüzeyi pürüzlü koyu renkli cisimler ışığı soğurduğu için yansıtma az oluyor daha yakından çalışmak zorunda kalıyorlar.

Ete