Ares'te geniş ve içi dolu kısımlar nasıl çiziliyor?

Başlatan blueboard, 25 Mayıs 2020, 22:33:16

blueboard

Ete Hocam, acemiliğime verin, bir şeyi öğrenmek istiyorum. Ares'te devre tasarımı yaparken devre elemanlarını gerekli şekilde birbirleri ile birleştirirken Track mode'den çizgi kalınlığını T30 , T40 gibi seçerek birleştirmeyi sağlıyorum. Ancak bu işi profesyonel olarak yapan kişilerin çizimlerinde devrede düz çizgi şeklinde değil de daha geniş ve gerektiğinde istenilen kavislerin verilmiş olduğunu görüyorum. Bu tür bir çizimi nasıl yapabilirim. Anlatmak istediğim durumun daha anlaşılır olması için forumdan bir arkadaşın yüklemiş olduğu çizimi ekliyorum. Yardımınız için teşekkür ederim.

hızlı resim ekle

elektro77

t40 veya t50 çizgilerle doldurarak çiziliyor başka yolu yok sanırım. açıları ise ares sadece 45 derece verebiliyor. Birazda tecrübe gerekiyor. çize çize alışıyorsunuz her şeye.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

Ph.D.

Ben ARES kullanmadım ancak eğer yanlış anlamadıysam yapmaya çalıştığınız şeyin ismi POLYGON olarak geçmektedir. Siz doldurması gereken alanı POLYGON olarak çizersiniz, POLYGON ayarlarından malzeme ve yollara ne kadar yaklaşması gerektiği gibi değerleri girersiniz, gerisini o otomatik olarak çizer. En azından benim kullandığım programdaki ismi POLYGON diye geçiyor, muhtemelen ARES'te de çok benzer bir isimdir yada aynısıdır.

Kolay gelsin.
...hiç...

blueboard

Günaydın, maalesef  polygon diye bir kısım göremedim.

designer.21

yapmak istediğini Zone Mode komutuyla yapabilirsin. Bu komuta bastıktan sonra çerçeveyi çizip kapattıktan sonra düzenleme penceresi açılıyor, bu pencerede gerekli ayarlamaları yaparak istediğini yapabilirsin.

Ph.D.

...hiç...

blueboard

Teşekkür ederim.  Son bir soru daha sorabilir miyim. SMD olarak 1n4007 diyotun karşılığını hangi kılıfta bulabilirim? SMD diyotun üzerinde M7 yazıyor. DO214 mü oluyor?

Ph.D.

M7, 1N4007'ye karşılık gelen SMD olarak kodlamasıdır. Kılıfı ise DO214AC diye geçiyor ve SMA olarakta geçebilir.

Kolay gelsin.
...hiç...

ete

Bildiğim kadarı ile PCB programlarında dolu alanlara genelde Power Plane adı veriliyor. Zone yada Polygone adı verildiğinide görmüştüm. Ares kullanmadığım için orada nasıl yapıldığını bilemiyorum.
Ete

blueboard