RF kumanda tasarımı

Başlatan Mucit23, 28 Nisan 2012, 10:18:11

Mucit23

Hocam yanlız şöyle bir durum var. 4butonlu kumandanın 4 adet alıcısı olacak. hangi butona basarsam onun timeri saymaya başlayacak. Tekrar basarsam timer çalışıyorsa duracak. Sanırım data valid bacağı yerine data çıkışlarını kullanmam gerekiyor.

Açı hesabı konusunda dediğiniz gibi ufak bir hata vardı. O kısmı düzelttim. Algooritma işinide hallettim.

Şunu birde merak ediyorum. PT2262-M4 enteğresine 4 adet data girişinde 16 farklı durum olabilir. Buda en fazla 16 adet buton bağlanabilir anlamına gelir. Bunun için bir BCD kodlayıcı lazım. Bu işlem için hangi enteğreyi kullanabiliriz.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

efor

74C922 e baktınızmı. keyped kodlayıcı işinizi görür bu konuda.

PT2262-M4  yad M6  serisinde okadar buton baglanacagını bilmiyordum, denemedim dogrusu.

Mucit23

74C922 14-15 lira. Onu yapacağı işin hepsini pic'e yaptırırım. Ama pic kullanmak istemiyorum.

www.arectron.com/

efor

size 16 adet butonmu lazım?  pt entegresine  yukarda bahsettiginiz gibi 16 ayrı buton varmıs gibi yapamazsınız diye düşünüyorum. her butonla farklı sinyal gönderebiliyoruz o entegrede , bu yüzden 16 adet buton için 16 adet farklı tanımlama yapılamaz heralde. ?

Mucit23

4adet data girişi olduğuna göre 2^4 den 16 farklı durum oluşabilir.

Senin önünde 4 adet buton var. Sen bu 4 butona kaç farklı şekilde basarsın? Cevaplarsan eğer ne demek istediğimi anlarsın.

www.arectron.com/

ete

Sana binary to BCD kodlayıcı lazım. İsis de baktım 74185 diye bir entegre çıkıyor. Ama model dosyası olmadığı için deneme imkanım olmadı maalesef.
Tuşlar binary olarak giriş yapacak ama çıkışı BCD olacak bir entegreye ihtiyacın var. Bunuda bir pic ile yapabilirsin. İkinci bir picden bahsediyorum. Hatta 8 bacaklı bir tane bile kullanabilirsin.

Ete

efor

mucit orasını biliyorum heralde fakat bu pt entegresinin 16 adet farklı datalar gönderbilecegin konusunu diyorum. sonucta bu pt entegresine bir şifre belirliyorsun pinleri şaseye cekerek yada +V vererek. demek istedigim şu senın yapacagın 16 adet buton  cogu aynı işi yapar diye düşünüyorum sadece yani, 16. butonada basarsan örenegin 1. led yanacak, 5. butonada basarsan 1. led yanacak  10. butonada basarsan 1. led yanacak şeklinde düşünüyorum . denemedıgım için emin degilim ama. sadece düşüncem bu yönde

ete

Efor,
Mucit bu konuda haklı. Binary kodlamayı tam olarak anlamamışsınız.
PT2262 de 8 adet adres bacağı 4 adet data bacağı vardır.
8 adet adres bacağına diyelimki %00001111 şeklinde bir şifre verdik.
Data bacaklarına verilecek şifre adedi ise tam tamına 16 adet olacaktır. Bunlar sırası ile aşağıda veriyorum. Her bir konumu oluşturmak için hangi data butonlarına basılması gerektiğini de yanına yazıyorum.
%00001111 + %0000  'hiç bir data butonuna basılmamış
%00001111 + %0001   '1 nolu data butonu
%00001111 + %0010   '2 nolu data butonu
%00001111 + %0011   '3 nolu data butonu
%00001111 + %0100   '4 nolu data butonu
%00001111 + %0101   '5 nolu data butonu
%00001111 + %0110   '6 nolu data butonu
%00001111 + %0111   '7 nolu data butonu
%00001111 + %1000   '8 nolu data butonu
%00001111 + %1001   '9 nolu data butonu
%00001111 + %1010   '10 nolu data butonu
%00001111 + %1011   '11 nolu data butonu
%00001111 + %1100   '12 nolu data butonu
%00001111 + %1101   '13 nolu data butonu
%00001111 + %1110   '14 nolu data butonu
%00001111 + %1111   '15 nolu data butonu

Bu durumda sistemde 15 adet buton kullanılabilir demektir. Yalnızca 4 adet buton kullanırsanız yukarıdaki alternatiflerde verilmiş olan 1-2-4 ve 8 konumlarını kullanmış olursunuz. Ama bir binary to BCD kodlayıcı kullanarak yada bu iş için bir pic kullanarak PT2262 ye yukarıdaki şifre + Data kombinasyonlarını verdirebilirsiniz.

Ete

efor

hocam entegrenın binary kodlandıgını biliyorum fakat bu şifrelemede her buton sinyali için kodlanacak şifrede bahsettiginiz gibi fakat bir entegre üzerinde bu 16 adet ayı ayrı şifreyi nasıl belirleyecek onu merak edıyorum. şifre pinlerini bir kez belirleyecektir ve o belirlenen şifre dogrultusunda bilgi gidecektir. neyse bahsettıgım konuyu anlatamadım hocam , ayagınıza dolasmayım :)

Mucit23

@efor
demek istedigim buydu.Ete hocam demek istedigimi cok iyi anlatmıs. Umarım sende anlamışsındir..
Herneyse ete hocam 15 kanal için pic kullanmak istemiyorum açıkcası... Şuanda benim icin çok pahalı bir çözüm. İşimi görebilecek en ucuz pic 7-8 lira.Bu isi daha ucuza daha iyi yapabilecek entegrer mutlaka vardır.. Biraz araştırayım bu konuyu.

Direnc.net teki kumandalardan aldım. kumadalarda problem yok.. Hemen boarda bi devre kurup haberlesmeyi sagladim.

Hocam elimde 5-6 adet 2 butonlu kumandalardan var. birtanesi sanırım suya düşmüş olacakki hic calilışmıyor.
Bi arkadasım var. Bu tür elciklerin tamirini yapıyor. Onda test cihazıda var. orada baktim elcikten hic sinyal çıkmıyor. kristalı arızalıdır diye 2-3 Adet elcik icerisindeki yuvarlak 433 mhz kristal aldim. Acaba kristaldenmidir diye merak ediyorum.

Birde hocam sunu sorayım. kristalli verici devresinin şeması lazım. Bir iki adet özel kumanda yapacagim. bi anlamda kendi pcb'm uzerine rf vericiyide gömecegim. normal atx34 moduller işimi görmüyor çunku çok yer kaplıyor. okadar alanım yok. Ben kumandaların icine baktım. pt2260, 433mhz kristal ve bunlarin dısinda birkac transistör, kondansatör ve direnc var.
Transistörleri ve kondansatörleri okuyamadim açıkçası. Elinizde bu vericilerin şeması varmı. Gercekten  ihtiyacım var buna..

Iyi gunler dilerim

www.arectron.com/

ete

Genelde hazır verici kullandığım için hiç verici şeması lazım olmadı. Ama bir aralar görmüştüm nette. Çok farklı bir olay değil. Hatırladığım kadarı ile senin kristal dediğin Rezonatör direk verici transistörün beys'ine bağlanarak standart bir frkeans oluşturuyor idi.

Ete

Mucit23

anladım hocam.
istediğim ozelliklerde elcik bulamIyorum piyasada. Bu yuzden kendim yapmak istiyorum. Kumandaları inceleyeyim

www.arectron.com/

umitco

Örneğin 3 nolu buton , data bilgisi olarak %0011 gönerecek , bu durumda PT2272 data pinleride %0011 mi olur ?

ete

PT2262M4 entegreine %xxxxxxxx0011 şeklinde şifre verilir ise alıcı devrede bulunan PT2272M4 entegresinde data bacakları da %0011 şeklinde değer alır.
Ancak enazından 8 bitlik şifre bağlantısı (Adres bacakları) her iki tarafta aynı şekilde bağlı olmalıdır. Aksi taktirde data bacaklarından bu bilgiyi alamazsın. Kısaca adres uyumu sağlandıktan sonra data bacaklarından aynı bilgiyi alabilirsin.
Buda zaten şifreleme mantığına uyuyor. AKsi halde şifrenin ne anlamı olacaktı ki.
Ete