Radyo Frekansı yardımı

Başlatan armalt, 06 Haziran 2020, 21:05:10

armalt

Selamlar,

kumanda görevi görecek 1 RF vericisinin üzerinden ayrı ayrı butonlar ile 10 farklı rf alıcısına bağlanan röleleri kontrol etmek istiyorum.

Verici devre, üzerinde butonlar olan kumanda olacak. (röle1 AÇ-KAPA) (röle2 AÇ-KAPA) (röle3 AÇ-KAPA) (röle4 AÇ-KAPA)(röle5 AÇ-KAPA) (röle6 AÇ-KAPA)(röle7 AÇ-KAPA) (röle8 AÇ-KAPA) (röle9 AÇ-KAPA) (röle10 AÇ-KAPA)

Kumanda olarak görev yapacak RF vericisini arduino ile kontrol edip istediğim RF sinyalini göndermeyi planlıyorum. Ancak rölelere bağlı ayrı ayrı çalışan rf alıcılarının güç tüketiminin çok düşük olması gerektiğinden daha basit, daha düşük voltajla çalışan rf alıcı ve rölelerle ile tasarlamak istiyorum. Alıcılar birbirinden bağımsız, farklı yerlerde olacak daha küçük boyutlu pillerle çalışacak ve 220 voltu kontrol edecektir.

Yardımcı olabilir misiniz.

Dtmf

1.lion tarzi pil kullandin diyelim islemci surekli olcum yapmasi lazimki pil olmesin belli voltajin altinda devre disi kalacak
2.role diyorsun pil ile uygulamalarda bu zor pil dayanmaz
3.220 v un oldugu yerde neden pil kullaniyorsun?
4.yok ben illede pil kullanmak istiyorum diyorsan.ilk once devre uzerinde konulacak olan elemanlarin listesini cikarip guc tuketimlerini hesaplamalisin.bence bu hesapta pil degil aku kullanman lazim

ete

Önce RF alıcılara odaklanmak gerekecek. Ne var üzerinde bu alıcının bir bakalım.
Bir tane RF alıcı mevcut. Bu alıcının sabit bir çektiği akım var ve bunu azaltmak pek mümkün değil. Az akım çeken bir tane bulunabilir yada son çare olarak ara ara çalıştırılabilir Bu durumda sinyal geldiğinde RF alıcınının uykuda olması işi bozacaktır.
İkinci olarak bir işlemci olacak (bu iş işlemcisizde yapılabilir PT2262-PT2272 leri inceleyin). İşlemci En önemlisi devrede röle bulunacak. Rölenin çekili olduğu anda devre en azından 70-80 ma akım çekecektir hatta 100 ma dolayında demek daha doğru olur.
2 A lik bir pil gurubun olduğunu varsayarsak 2000/100=20, sistem toplam 20 saat çalışabilir.
Hadi diyelimki bu sürenin bir kısmı röle çekmeden daha düşük akımla geçirildi. Bu sistem pil ile ancak ve ancak en fazla 40-50 saat çalışabilir.
Çare nedir RF alıcıları güneş enerjisi ile aynı zamanda şarj etmek olur. Başka türlü bir çıkış yolu göremiyorum.

Ete

İlyas KAYA

Röle kısmında SSR kullanılabilir ancak 220volt un olduğu yerde o maliyete ve pil derdine değer mi orasını bilemeyiz.
Rf alici olarak dorjinin düşük güç seviyeli alıcıları mevcud

Dorji DRF1278F incelerseniz Arduino ile de uyumludur.
Alici katında 12mA iken uyku notunda 1uA güç tüketir.
Pilli olması gerekiyor ise de;
Batarya olarak da 20tl ye satılan power bank kullanılabilir siniz. Böylece şarj devresi ve pil koruma gibi sorunlarınız da olmaz.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

armalt

Mesajlarınız için teşekkür ederim.

Pil kullanmaktaki ısrarım maliyeti düşürmek. Her alıcı devreye regülatör devresi yapmak maliyeti çok arttıracak ama dediğiniz gibi alıcı devrenin sağlıklı çalışması için pil sevdasından vazgeçmem gerekiyor. Regülatör devresinin maliyetini 220/12 trafo arttırıyor. Bu trafoyu en uyguna nereden edinebilirim? İlk etapta 20 tane edineceğim. Trafonun kapladığı alanın çok az olması gerekiyor.

mg1980

Telefon şarj aleti düşünseniz....

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: armalt - 07 Haziran 2020, 19:02:54Mesajlarınız için teşekkür ederim.

Pil kullanmaktaki ısrarım maliyeti düşürmek. Her alıcı devreye regülatör devresi yapmak maliyeti çok arttıracak ama dediğiniz gibi alıcı devrenin sağlıklı çalışması için pil sevdasından vazgeçmem gerekiyor. Regülatör devresinin maliyetini 220/12 trafo arttırıyor. Bu trafoyu en uyguna nereden edinebilirim? İlk etapta 20 tane edineceğim. Trafonun kapladığı alanın çok az olması gerekiyor.

Bence 12volta gerek yok.
Ya arkadaşın dediği gibi cep teelfoni şarjı yada aşağıdaki gibi bir modülü kullanın.

https://www.robomarket.com.tr/ac-220v-dc-5v-donusturucu-adaptor-devresi-700ma-3-5w?gclid=Cj0KCQjwoPL2BRDxARIsAEMm9y8F0QOXoUPf1R_L7vv-rY5WIJk4TXnTMM_8wyjlyQVnUKCYqF_wccgaAgA_EALw_wcB

armalt

- Evet modül tam aradığım gibi fiyatını daha uyguna bulabilirsem çok iyi olacak. Alıcı devreden bir kumandaya bağlı 10 tane yapacağım. 10 kumanda olacak toplamda 100 alıcı devre yapmam gerekiyor. Bu yüzden alıcı devrenin maliyetinin çok düşürmek istiyorum. Dediğiniz gibi 5 volt işimi görecek.

- NRF24L01 gibi basit, kodlarıyla oynayabileceğim bir RF öneriniz var mıdır. NRF24L01 kullanırsam bütün alıcılara Arduino koymam gerekiyor.Bildiğim kadarıyla NRF24L01 modülünü kullanmanın başka bir yolu yok.
RF alıcı verici devrelerinin kodlarıyla NRF24L01 gibi kolaylıkla oynayabileceğim bir yol var mıdır?

Dtmf

Ardunio pro mini kullan.yok ben kendi devremi kendim yapacagim dersen ardunio smd entegre degil soketli olani al entegreleri sokete tak programla cikar baskasini tak.

İlyas KAYA

Bu alıcılar bir makinede mi olacak. Sanki benzer bir iş ile ilgili fiyat vermiştim  :)
Eğer aynı iş ise rf ile mümkün olmayacağını şimdiden söyleyeyim.

ahmet_zxc