USB TTL Çevirici

Başlatan Serk@n, 11 Haziran 2020, 19:49:53

Serk@n

Herkese iyi çalışmalar.
Yaptığım devreyi PC kontrollü olarak çalıştırmak istiyorum. Bunun için ch340 çipi bulunan usb–ttl kullandım. Fakat devreyi bilgisayara bağladığımda usb ismi ch–340 olarak görünecek. Bu durum pek hoşuma gitmedi. Usb ismini kendim koyabileceğim bir usb–ttl entegresi var mı bildiğiniz? Yada –sanmıyorum ama– ch340 ile bunu yapabilir miyim?
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

ahmet_zxc

Serk@n

Çok teşekkür ederim. Kullanımı konusunda ihtiyacım olursa yardımcı olabilir misiniz?

Serk@n

Özellikle usb ismi atanması konusunda yardıma ihtiyacım olacak gibi.

ahmet_zxc

hem çok kolay hem çok fazla kaynak var korkma...

https://www.youtube.com/watch?v=hKoAQvuljzs

Serk@n

mesut25

aslında güzel bir konu ama yarım kalmış acaba başka bir entegre var mı ben bu benzer evet bir çok devre yapıyoruz ve  bu devreler pc devrenin kendi ismini yazdıgında daha anlamlı oluyor. buna benzer başka entegeler var mı?

Serk@n

Konuyu ben açmıştım ama hâlâ bir sonuca ulaşamadım.

Elimde orijinal bir Arduino var. Onun usb-ttl entegresinin yazılımına bakılarak bir sonuç çıkarılabilir mi, bilemiyorum.

Serk@n

Veya mcp2200 entegresi ile bu işlem nasıl yapılıyor, bir örnekle anlatılsa çok güzel olurdu.

mesut25

arduino üzerinde atmel16u2 entegresi var bu entegreye yine ardino kurulum içinde(atmegaxxu2)dosya adı pc aratıp bulabılırsın  özel hex kodları bu usb için bu hex dosyasını flip adında bir program var bu programla hex dosyasını atınca arduinı kartı pc ile haberleşiyor.tek sorun bu hex dosyası içine sen yazı yazamıyorsun donanınm bulundu yazıp arduino yazıyor malesef.

geçenlerde arduino  pc tarafında görünmüyordu herşey kurulu oldugu halde bu hex dosysını tekrar yükleyince arduino pc tarafından tanındı.bu durumdan yola çıkarak.
adım adım gidersek
ilk önce vereyi yapmalıyız daha sonra
bir programı var. MCP2200 Configuration Utility v1.3.1 bu programı yükledikten sonra
devreyi pc taktıgımızda bu programın tanıdıgı özel bir sürücü ile devreye hemen baglanacak.(devre saglamsa)
resimdeki yerin yazdıgımız bölümde pc yazacak yer.
gerekli ayarları yaptıktan sonra sol altaki butona basınca tüm ayarların olması gerekli
bende yapmayı düşünüyorum ama entegre pahalı ch341 göre

resimdeki devre yapabilir diye düşünüyorum

Serk@n

Ch340'tan 10-15 TL. daha pahalı. Ama denemeye değer diye düşünüyorum.

Serk@n

Sadece bir ayarla ismi değiştirilebiliyorsa çok iyi. Profesyonel görünümlü bir devreye ihtiyaç olduğunda denemeye değer.

mesut25

pcb çizimi ni yaptım.uygunbir zamanda deveyi yapmayı planlıyorum.
referans burdan aldım.

https://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/51901A.pdf

Serk@n

Deneme imkanınız olursa sonucu paylaşabilir misiniz?