Pic cıkısından istenen degerde voltaj alınması

Başlatan erhang, 14 Temmuz 2020, 08:27:12

erhang

Merhabalar herkese iyi günler bi konuda yardımlarınıza ihtiyacım  benim yapmak istediğim pic ile analog girişinden analog deger okuyarak  bu okuduğum degeri picin bi diğer çıkısından 2 katı olarak almam mümkünmü mümkünse nasıl yapılabilir
Örnegin porta.1 girişinden 1 volt okunan deger
Portb. 1 cıkısından 2 volt olarak almam lazım bunu nasıl yaparım

elektro77

Dediğiniz çıkış belki pwm ile yapılabilir ama onun dışında pek yolunun olacağını sanmıyorum. Bende bundan birkaç hafta önce böyle birşey ile uğramıştım fakat çıkış, picin tek pini değil 4 pini veya 8 pini kullanılarak R-2R mantığına göre oluşturulması gerekli. Önceden açmış olduğum r-2r konu başlığı linki aşağıdadır.
https://etepic.com/index.php/topic,4525.msg42252.html#msg42252
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

Maxim

ben pwm çıkış kullanarak 0-5 volt aldım, hemde baya kararlı düzgün bir çıkış oldu.
10k ve 10uf, sonunada opamplı tampon devre koydum
çıkış değerini pwm sinyalin duty değeri ile oynayarak değiştiriyorsun
duty 0 iken çıkış 0volt, duty 100 iken çıkış 5 volt oldu.
frekansı 10khz pwm kullanmıştım.

resim devrenin bir benzeri
bir direnç + kondansator + çıkıştaki opamp (belkide opamp gerekmeyecek)

girişte 1 volt okuyunca onun 2 katı duty değerini hesaplayıp pwm olarak göndermek yetecek.
ben proton kullanıyorum ama picbasicte de aynı hpwm komutu olması lazım
duty değeri 255 basamak yani 8bit
0 ile 255 arası

HPWM 1,DUTY,10000

bunun dışında bazı pic işlemcilerde 5bit lik dac çıkış var
onu kullanabilirsin
5bit demek 32 basamak demek, yani çözünürlük biraz düşük.

en sonda benim aklıma gelen hazır dac çıkış entegreleri var
8 bit, 10bit, 12 bit ,16 bit hatta 24 bitlik dac
bunlardan kullanarak zaten her istediğini yapabilirsin
ama işler zorlaşır

erhang

Anladım hocam biraz arastırma yapmıstım buraya yazmadan önce pwm yada dac olarak yapılabieceği konusunda bilgiler vardı ama ben iki işlem ilede daha önce hiç yapmamıstım bi buradan bilgi almak için sorayım dedim aslında ben tek pinden okuma yaparak iki cıkıs kontrol edeceğim ve bu cıkıskar dediğim gibi birinci cıkıs 2 katı olacak diğer cıkısta 3 katı olacak bu nedenle stabil bi sonuc olurmu sizce pic ile yoksa dac entegresimi daha iyi olurki

erhang

Alıntı yapılan: elektro77 - 14 Temmuz 2020, 09:00:27Dediğiniz çıkış belki pwm ile yapılabilir ama onun dışında pek yolunun olacağını sanmıyorum. Bende bundan birkaç hafta önce böyle birşey ile uğramıştım fakat çıkış, picin tek pini değil 4 pini veya 8 pini kullanılarak R-2R mantığına göre oluşturulması gerekli. Önceden açmış olduğum r-2r konu başlığı linki aşağıdadır.
https://etepic.com/index.php/topic,4525.msg42252.html#msg42252
hocam sizinki nasıl stabil olarak calısıyormuki denemeler nasıl

elektro77

Alıntı yapılan: erhang - 14 Temmuz 2020, 09:30:06hocam sizinki nasıl stabil olarak calısıyormuki denemeler nasıl

Gayet stabil. Fakat r-2r mucitleri ve araştrımacılarının notlarında bu sistemin ancak yüksek sıcaklıklarda dirençlerin ısınıp, değerlerinin stabil kalmayışı ile sorun çıkarabileceğini yazıyorlar. Buda kullanacağın dirençlerin ısıl kayıplarının katsayısı ile alakalı bir durum diye düşünüyorum. Çok çok hassas bir sistem oluşturmayacaksan bence kullanılabilir.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

ete

Alternatif öneriler ortaya konulmuş söylenecek fazla söz yok bu konuda. Yanlız bir konuyu gözden kaçırmayın. 2 katı çıkış alınacak derken bu 2 kat voltaj değeri besleme gerilimini hiç bir zaman aşamaz. Yani kaç katı alırsanız alın 5V tu aşamazsınız (besleme voltajı kadar).
Sonucun stabil olması yaratılan çözünürlüğün büyüklüğüne bağlıdır. Bu nedenle 10 bitlik PWM nin bu konuda daha stabil ve kesin değerler vereceğini söyleyebilirim. Çıkan voltaj öyle voltaj regülatöründen çıkmışcasına yerine çakılmış bir voltaj olmayabilir ama kabul edilebilir küçük sapmalar olabilir.

Ete

erhang

Alıntı yapılan: ete - 14 Temmuz 2020, 09:41:38Alternatif öneriler ortaya konulmuş söylenecek fazla söz yok bu konuda. Yanlız bir konuyu gözden kaçırmayın. 2 katı çıkış alınacak derken bu 2 kat voltaj değeri besleme gerilimini hiç bir zaman aşamaz. Yani kaç katı alırsanız alın 5V tu aşamazsınız (besleme voltajı kadar).
Sonucun stabil olması yaratılan çözünürlüğün büyüklüğüne bağlıdır. Bu nedenle 10 bitlik PWM nin bu konuda daha stabil ve kesin değerler vereceğini söyleyebilirim. Çıkan voltaj öyle voltaj regülatöründen çıkmışcasına yerine çakılmış bir voltaj olmayabilir ama kabul edilebilir küçük sapmalar olabilir.

Ete
Evet hocam cıkıs voltajı 5 voltu gecmeyecek sekilde degerler olacak hocam benim için bu iş için pwm ile yapmak uygunmudur o zaman
Diyelim ki girişten 2 v okundu cıkıs alacagım iki cıkıstan 
Biri  3 volt digeri 4 volt cıkıs yapacak bu sekil bi devreyi pwm ile yapmak mümkünmü bu sayılar ondalık degerlerde olabilirr duruma göre hocam

Maxim

nasıl bir devre lazım?
ne kadar hassas bir çıkış gerekecek ona göre karar vermek lazım.
0.002 volt kayma bile büyük bir sorun ise pwm düşünmeyin bence

erhang

Alıntı yapılan: Maxim - 14 Temmuz 2020, 10:07:20nasıl bir devre lazım?
ne kadar hassas bir çıkış gerekecek ona göre karar vermek lazım.
0.002 volt kayma bile büyük bir sorun ise pwm düşünmeyin bence
Yok hocam o kadar hassa degil 0.01 fark ı gecmese yeterlı bunda bi sıkıntı olmaz dimi hocam pwmde

elektro77

Alıntı yapılan: erhang - 14 Temmuz 2020, 10:21:29Yok hocam o kadar hassa degil 0.01 fark ı gecmese yeterlı bunda bi sıkıntı olmaz dimi hocam pwmde
istediğiniz hassasiyet çok fazla. Hangi sistemi kullanırsanız kullanın bu hassasiyeti yakalamanız zor.
 0.100V hassasiyeti belki yakalarsınız diye düşünüyorum

erhang

Alıntı yapılan: elektro77 - 14 Temmuz 2020, 10:29:24istediğiniz hassasiyet çok fazla. Hangi sistemi kullanırsanız kullanın bu hassasiyeti yakalamanız zor.
 0.100V hassasiyeti belki yakalarsınız diye düşünüyorum
Artık hocam bi pwm ile deneyecegim sıkıntı olursa dac entegresi ile denerim  hocam

elektro77

Alıntı yapılan: erhang - 14 Temmuz 2020, 10:45:50Artık hocam bi pwm ile deneyecegim sıkıntı olursa dac entegresi ile denerim  hocam
sonuçları bildirirseniz bizde faydalanırız.

erhang

Alıntı yapılan: elektro77 - 14 Temmuz 2020, 10:50:38sonuçları bildirirseniz bizde faydalanırız.
Tabiki hocam yaparsam eger burada paylasırım bikgi amaclı

ahmet_zxc

eğer bütün mesele 2 kat voltaj almak ise basit bir 2/1 kazançlı opamp devresi ile bu iş çözülebilir.

r/2r olayında gözden kaçırdığınız bir konu var. 1k ve 2k direnç aldınız elinize bu dirençler kaç ohm sapıyor.. toleransı %5 ise (son renk altın ise) 1k direnç: 950 ohm ile 1050 ohm arasında değişir. metal direnç kullansanız tolerans %1 olacak. r/2r yi tutturmanız çok zor. daha sıcaklığa göre değişimden bahsetmedim bile...
çok özel dirençler var ama çook pahalı...

hassasiyet dediğiniz şey tam olarak nedir? çözünürlük mü doğruluk mu? (resolution accuracy) burda da tekrarlanabiliriteye hiç girmiyorum..

yapacağınız devrede gerekli olan parametreleri belirleyip ona göre en uygun fiyatlı çözümü üretmek doğru olacaktır.

arge maliyeti ile üretim (adedi)maliyeti arasında doğru noktayı yakalamak lazım..