Kısa devre yaptırma

Başlatan muyat, 21 Eylül 2020, 13:51:47

muyat

Merhabalar.
Elimde bir cihaza baglı 6 adet kablo var.
Bu kabloları picin girişine baglayacagım butonlara göre kısa devre yaptırmak istiyorum.
Örnegin pic girişindeki a butonuna basınca 1 ve 4 nolu kablolar birbiriyle kısa devre olacak
b butonuna basınca 6 ve 3 nolu kablo kısa devre olcak.
Röle kullanmadan şu şekilde olur mu:
6 adet bc 337 transistörü kullanıp kabloların hepsini kendine ait olan  ilgili bc337lerin emitor ucuna baglarsam ve bc337lerin kollektor ucunu tamamen birbiriyle birleştirirsem bu şekilde baglantı olur mu?

ete

Bana kalırsa 4066 , 4051 gibi analog anahtarlar kullansan daha başarılı sonuçlar alırsın.
Ete

muyat

Ete hocam evet 4066 ile daha kolay olcak gibi.
Peki şunu sorcam.Pic çıkışıyla araya direnç koymadan 4066'nın 5,13,6 ve 12 nolu pinlerini tetikletebilir miyiz?
mesela 5 nolu pine +5v gelirse 3 ve 4 birbiri ile kısa devre olcak

ete

Direk pic çıkışını 4066 tetik pinlerine girebilirsin. Pek çok kez kullanmıştım.

Ete

muyat

Hocam tekrar merhaba
4066 entegresini aldım...Fakat şöyle bir sorunum var
Entegrenin 3 numaralı ucuna +12v veriyorum..
Elimdeki minik ledin bir ucunu 1k ile şaseye baglıyorum.
Ledin ucunu 4 numaralı uca degdirdigimde led yanıyor...Halbuki yukardaki mesajımdaki resme göre 5 numaralı uca tetik geldiginde
3 ve 4 birbiriyle köprü kurması gerekiyor.Bunun nedeni ne olabilir.Defalarca kontrol ettim.Ya aldıgım 4066lar bozuk yada başka birşey var.
Birde 3 ve 4 nolu bacaklar boşta iken bu bacakları ölçtügümde 2.5volt görüyorum.

ete

Öncelikle bu entegreyi bir röle gibi görüp kullanmaya çalışmasan iyi olacak.
İkincisi aktivasyon girişleri boşta bırakılmaması gerekir. Pasif olanların LOW a çekilmesi gerekir.
Direk bir pine 12V vereceğine oradan tetik sinyalini geçirip ledi bir transistörle yaksan daha uygun olurdu.
Data sheet diyorki girişlere VDD+0,5V dan fazla voltaj veremezsin. VDD=12V ise girişe 12V verebilirsin demektir bu. VDD=5V ise ve sen girişe 12V veriyorsan entegre ya bozulacak yada isyan edip voltaj kaçıracaktır.
Data sheet okumayı yada en azından voltaj, giriş çıkış parametrelerine bakmayı alışkanlık edinmen gerek.

Ete

muyat

Hocam dediginizi anladım.
Youtube da şöyle bir video buldum.Transistorun collektor ucuna neden 10k direnç koyuluyor peki burda

elektro77

4066 ının tetkleme ucunu pullup yapıyor o direnç. transistör kesimde olduğu sürece 4066 iletimde oluyor o dirençle dolayısıyla 4066 karedalgayı lede aktarıyor. Transistörün baysine pozitif gelirse 4066 kesime gidiyor
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

muyat

Bir de picin tetikletecegi pini 10k ile şaseye çekicez dogru mu?Ben direk pic çıkışından +5volt veriyordum çünkü pine

ete

Belirli bir lojik değerle tetikleme yapan pin daima aksi yonde bir değere çekilmeli boş bırakılmamalıdır. Aksi halde float konumunda yani bir HIGH bir low konumuna geçerek çıkışta seni yanıltır. Burada pin HIGH ile aktive oluyorsa onu LOW da bekletmelisin. Evet 10K ile GND ye çeksen iyi olacak.

Ete