IRF4905 Çalışması

Başlatan kartal_0689, 28 Eylül 2020, 16:44:06

kartal_0689

IRF4905' i PWM ile kontrol ediyorum. Piyasada orjinal olarak tabir edilen ürün 1USD, çin olarak tabir edilen ürün ise 0,40USD seviyelerinde satılıyor.

Orjinal üründe hiçbir sorun yok, çok iyi çalışıyor.
Ancak çin üründe ise sıkıntı var. Gate gerilim seviyeleri veya PWM darbeleri oldukça güzel olmasına rağmen
bu ürünü bir türlü çalıştıramadım.
Ayrıca çin üründe dikkatimi çeken bişey daha oldu (malzeme devrede takılı değilken)
Ölçü aletini buzzer/diyot kademesindeyken (+) prob gate, (-) prob drain değdirdiğim zaman source ve drain direkt kısa devre oluyor.  gate ve drain kısa devre edince düzeliyor. Orjinal malzemede böyle bişey yok.

bilen tecrübe eden arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

TURKEY/ANK

elektro77

IRF4605 in datasheetine bakınca rds(on) direncinin 0.02 ohm olduğu yazıyor. bu durumda iletim anında ölçü aletinin ötmesi normal.
Bence orjinal dediğinizde bir sorun var.
Elimde 10 larca çeşitte orjinal mosfet var hepsi ölçümde buzzeri öttürüyor.
Igbt ler sağlamlık testinde buzzeri öttürmez mesela.
Sağlam olduğunu kastettiğiniz ötmemesi durumu ancak IRF4905 in bir ıgbt olması durumunda kaynaklanır.

Ayrıca yazınızda bir terslik var:
"- Alıntı: Ölçü aletini buzzer/diyot kademesindeyken (+) prob gate, (-) prob drain değdirdiğim zaman source ve drain direkt kısa devre oluyor.  gate ve drain kısa devre edince düzeliyor.

şöyle olmalıydı
Ölçü aletini buzzer/diyot kademesindeyken (-) prob gate, (+) prob source değdirdiğim zaman source ve drain direkt kısa devre oluyor.
Ölçü aletini buzzer/diyot kademesindeyken (+) prob gate, (-) prob source değdirdiğim zaman source ve drain direkt açık devre oluyor. 
Çünkü elinizdeki mosfet P kanal bir mosfet ve gate i negatif ile iletime geçer.

"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"