Analog Veri Kontrol

Başlatan Serk@n, 27 Ekim 2020, 11:10:02

Serk@n

Analog girişten bir sinyal algıladığım gibi hemen bir işlem yapmam gerekiyor. Bunu en kısa sürede ve en sağlıklı bir şekilde nasıl yapabilirim?

Algıladığım sinyal bir Dtmf sinyali ve Telekom standartlarından çok düşük bir sürelerde çalıyor. Aşağıda anlatığım yöntemle sistemi randımanlı çalıştırıyorum fakat bazen ton sinyalini kaçırıyorum.

Kullandığım yöntem şu:
Önce 8 bitlik 80 değer alıyorum. Bunun 60 tanesi 70'den küçük veya 185'den büyükse parazit olmadığına, bir ses geldiğine kanaat getirerek işlem yapıyorum. İşlem yaptıktan sonra yine 80 kere değer alıyorum. Bu sefer 118 ve 138 değerleri arasında 5'den küçük bir sonuca ulaşırsam sesin kesildiğine kanaat getiriyorum. 
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

ete

analog girişten paralel bir uç alıp onuda INT girişine vererek sinyalin yükseldiği anı kesme ile bulmak belki bir çözüm olabilir. Paralel girişi büyük değerlikli bir direnç ile alırsan sinyal şekli bozulmayacak ama INT girişini tetikleyecek kadar da küçük bir sinyal olmayacaktır.

Aşağıdaki linkte komple bir decoder devre programından bahsedilmiş. Konuya hakim isen belki bir şeyler çıkartabilirsin diye düşünüyorum.

https://www.instructables.com/DTMF-Touch-Tone-Decoder-Using-Microchip-PIC-Microp/

Ete

ahmet_zxc

dtmf entegreleri kullanmıyormusun?

Serk@n

Ete hocam dediğiniz konuya hakim değilim ama hemen araştırıyorum.

ahmet_zxc Dtmf olayını goertzel algoritmasıyla yaptım. 1958'de bulunmuş algoritmayı hâlâ internette bilgi eksikliği ile saklıyorlar. Foruma nasıl yapıldığını izah eden bir yazı yazdım. İlginizi çekerse aşağıda linki veriyorum.

https://etepic.com/index.php/topic,4430.msg41480.html#msg41480

ahmet_zxc

acaba bu algoritmayı çalıştırırken arkada birşeyleri kaçırıyor olmayasın.

aynı sistemi birde dışarıdan hazır data girerek dene.. yada ikinci bir işlemci ile..

ilgimi çekmişti ve konuya cvp yazmıştım..

Serk@n

Yazılımı vbnet ortamında bilgisayarda da deniyorum. Tuş seslerinin hazır datalarıyla aslında ilk denememi orada yapmıştım. Algoritma orada çalışınca entegeye aktardım. Telekom standartları sanırım 150 ms. Dtmf için. Bu tonu rahatlıkla tespit edebiliyorum. Fakat süre düşünce algoritma tekleme yapıyor. Amacım telsize, telefon numarası çevirttirebilmek.

Sesin varlığını tespit etmem 5 ms. sürüyor. Tespiti de yaklaşık 5 ms. sürüyor. Ama ne hikmetse kulağımla rahatlıkla duyduğum bu ses telsizde 10 ms.den kısa mı sürüyor ki bu tonu bazen kaçırıyorum. Anlayamıyorum.