16F690 Hassas ADC sorunu

Başlatan trilian, 29 Aralık 2020, 21:53:19

trilian

16f690 ADC portundan ölçüm yapıyorum Giriş 10k Direnç ardından şaseye çok turlu trimpot ile (10k) ve şaseden 100nf kapasitör(veya kapasitörsüz) ölçüm yapıyorum örnegin voltaj 1023 üzerinden 622 geliyor buraya kadar herşey normal yani 12 volt civarı ama işe küsürat girdiğinde voltaj 12.10 ve 11.96 arası gezip duruyor ve gelen word degeri sabit 622 olarak gelmiyor bunu nasıl çözebilirim Ölçü aleti ile ölçtüğümde voltajda herhangi bir değişiklik yok ama pic ölçümünde gelen voltaj dans ediyor hassas ölçü aletindeki gibi ölçmem gerekiyor teşekkürler.

alisumer

birinci neden adc okuma hızın olabilir bölme oranını artırıp (okuma hızını yavaşlat) tekrar dene ikinci nedeni de pot un parazit yapması olabilir başıma çok geldi grafitin bazı yerlerine iyi temas etmeyince olur pabuçları potu değiş birde öyle dene
Hep meraktan

ete

Bu gibi durumlarda yazılan kodu da görmek gerekir. Pek çok kişi yazdığı kod'un doğru olduğunu düşünüp eklemek istemiyor Ama bir ADC okuma işleminde düşünülenin tersine pek çok etkili parametre var. Bunların doğru seçildiğinden emin olmak için kod'u da görmemiz gerekiyor.
Parametrelerden birisi çalışma (OSC) frekansına bağlı olarak seçilebilecek ADC çevirim frekansı. Parametre değerleri FOSC/2, FOSC/4.....FOSC/64 arası değer alıyor. Olması gerekend eğer ise OSC değerine bağlı. Düşük ferkanslarda Fosc/2 kullanılırken frekans yükseldikçe bölme oranıda artıyor.
Diğer önemli bir faktörde ADC işleminde kullanılan dahili kapasitörün şarj edilmesi için gerekli süre. Bu süre genelde us cinsinden belirleniyor ve her işlemci için daha sheet'inde hesaplanarak belirleniyor. Bu işlemcide söz konusu değer 4,67us olarak hesaplanmış.
Daha kısa sürelerin verilmesi kondansatörüb tam şarj olmadan ölçüm işlemine geçilmesini sağlar buda sürekli değişen yerinde durmayan ölçüm değerlerine sebep olur.

ADC işleminde referans voltajı kullanılıyor. Bütün ölçümün kaderi bu voltaja bağlıdır. Genelde işlemci besleme girişleri aynı zamanda ref voltajı olarak da kullanılmaktadır. Beslemenin sürekli oynaması ölçüm değerininde sürekli oynamasına sebep olur. Bu nedenle herşeyden önce besleme voltajının mümkün olduğunca sabit değerde tutulması gerekir. Bu amaçla bir voltaj regülatörü kullanılıyor ise hem regülatör girişine hemde regülatörün 5V çıkışına en az 100mf + 100nF kondansatörler bağlanmalıdır. Hatta giriş kapasite değeri biraz daha yüksek turulursa voltaj oynaması kesilecektir. Tabiiki sisteminizi çektiği akımada bakmak gerekir. Voltajın oynamaması için sistemin, verilene eşit değerde bir akım çekmemesi gerekir. Şayet böyle bir durum var ise regülatör akım değeri başka elemanlar kullanılarak yükseltilmelidir. Böyle durumlarda LM2575-LM2576 gibi switching bir regülatör kullanılması çoğu zaman olumlu sonuçlar vermektedir.
Bağlantı şeklinize bakılırsa 10 seri direnç çıkışını 10K trimpot iile GND ye bağlayarak bir gerilim bölücü yapmışsınız. Biliyorsunuz ki bu gerilim bölücü benzer şekilde 1K seri direnç ve 1K trimpot ile yapılabileceği gibi 100K seri direnç ve 100K trimpot ilede yapılabilir.
Anlatmak istediğim şu değerleri ne kadar yüksek tutarsanız malzeme toleransları yapılacak işde o kadar etkili olurlar. Bana kalırsa sistemi 1K seri ve 1K trimpot ile deneyin.
Üstelik gerilim bölme ayarını yaparken işlemciyi yerinden çıkartıp potun diğer ucundan gelebilecek maksimum voltajı verin ve 1K direnç çıkışında 5V görmeye çalışıp ayarı sabitleyin. Daha sonra işlemciyi takarak ölçüm yapın. Pic girişine besleme voltajından fazla voltaj gelirse o işlemcinin ilgili pini zarar görür. Hiç bir zaman işlemci pinine 5V dan (5,2V maksimum) daha fazla voltaj gelmesine müsaade etmeyin. Aksi taktirde işlemciniz bozulacaktır.

Ete

trilian

Alıntı yapılan: ete - 30 Aralık 2020, 09:38:38Bu gibi durumlarda yazılan kodu da görmek gerekir. Pek çok kişi yazdığı kod'un doğru olduğunu düşünüp eklemek istemiyor Ama bir ADC okuma işleminde düşünülenin tersine pek çok etkili parametre var. Bunların doğru seçildiğinden emin olmak için kod'u da görmemiz gerekiyor.
Parametrelerden birisi çalışma (OSC) frekansına bağlı olarak seçilebilecek ADC çevirim frekansı. Parametre değerleri FOSC/2, FOSC/4.....FOSC/64 arası değer alıyor. Olması gerekend eğer ise OSC değerine bağlı. Düşük ferkanslarda Fosc/2 kullanılırken frekans yükseldikçe bölme oranıda artıyor.
Diğer önemli bir faktörde ADC işleminde kullanılan dahili kapasitörün şarj edilmesi için gerekli süre. Bu süre genelde us cinsinden belirleniyor ve her işlemci için daha sheet'inde hesaplanarak belirleniyor. Bu işlemcide söz konusu değer 4,67us olarak hesaplanmış.
Daha kısa sürelerin verilmesi kondansatörüb tam şarj olmadan ölçüm işlemine geçilmesini sağlar buda sürekli değişen yerinde durmayan ölçüm değerlerine sebep olur.

ADC işleminde referans voltajı kullanılıyor. Bütün ölçümün kaderi bu voltaja bağlıdır. Genelde işlemci besleme girişleri aynı zamanda ref voltajı olarak da kullanılmaktadır. Beslemenin sürekli oynaması ölçüm değerininde sürekli oynamasına sebep olur. Bu nedenle herşeyden önce besleme voltajının mümkün olduğunca sabit değerde tutulması gerekir. Bu amaçla bir voltaj regülatörü kullanılıyor ise hem regülatör girişine hemde regülatörün 5V çıkışına en az 100mf + 100nF kondansatörler bağlanmalıdır. Hatta giriş kapasite değeri biraz daha yüksek turulursa voltaj oynaması kesilecektir. Tabiiki sisteminizi çektiği akımada bakmak gerekir. Voltajın oynamaması için sistemin, verilene eşit değerde bir akım çekmemesi gerekir. Şayet böyle bir durum var ise regülatör akım değeri başka elemanlar kullanılarak yükseltilmelidir. Böyle durumlarda LM2575-LM2576 gibi switching bir regülatör kullanılması çoğu zaman olumlu sonuçlar vermektedir.
Bağlantı şeklinize bakılırsa 10 seri direnç çıkışını 10K trimpot iile GND ye bağlayarak bir gerilim bölücü yapmışsınız. Biliyorsunuz ki bu gerilim bölücü benzer şekilde 1K seri direnç ve 1K trimpot ile yapılabileceği gibi 100K seri direnç ve 100K trimpot ilede yapılabilir.
Anlatmak istediğim şu değerleri ne kadar yüksek tutarsanız malzeme toleransları yapılacak işde o kadar etkili olurlar. Bana kalırsa sistemi 1K seri ve 1K trimpot ile deneyin.
Üstelik gerilim bölme ayarını yaparken işlemciyi yerinden çıkartıp potun diğer ucundan gelebilecek maksimum voltajı verin ve 1K direnç çıkışında 5V görmeye çalışıp ayarı sabitleyin. Daha sonra işlemciyi takarak ölçüm yapın. Pic girişine besleme voltajından fazla voltaj gelirse o işlemcinin ilgili pini zarar görür. Hiç bir zaman işlemci pinine 5V dan (5,2V maksimum) daha fazla voltaj gelmesine müsaade etmeyin. Aksi taktirde işlemciniz bozulacaktır.

Ete

hocam bugün cihazı tekrar bagladım sorunsuz çalışıyor günlerdir yazdıgım gibi davranıyordu şuan sabit akü voltjını ölçüyorum kodu atayım hocam
ama niye düzeldi onuda anlamadım

@ DEVICE PIC16F690, intrc_osc_noclkout, wdt_off, mclr_off

DEFINE OSC  4
DEFINE ADC_BITS 10
DEFINE ADC_CLOCK 3
DEFINE ADC_SAMPLEUS 50

TRISA=%00000001
trisb=%00000000
trisc=%00000000
ADCON0=%10000001
Adcon1=%10000101
ANSEL=%00000001
ANSELH=%00000000

porta=%00000000
portb=%00000000
portc=%00000000
input porta.0

basla:
adcin 0,adval
mvolt=adval
adval=(adval+1)*/500

hocam 20 volta kadar ölçüm yaptırıyorum kod baya uzun ama başlangıcı bu şekilde ölçümü böyle yaptırıyorum

trilian

Alıntı yapılan: ete - 30 Aralık 2020, 09:38:38Bu gibi durumlarda yazılan kodu da görmek gerekir. Pek çok kişi yazdığı kod'un doğru olduğunu düşünüp eklemek istemiyor Ama bir ADC okuma işleminde düşünülenin tersine pek çok etkili parametre var. Bunların doğru seçildiğinden emin olmak için kod'u da görmemiz gerekiyor.

Ete

Hocam bir müddet sonra gene sapıttı 5vl için power supply kullandım ama genede bozuyor yazılımsal olma ihtimali çok gibi

ete

Görünüşe göre ADC register ayarların yanlış. Sonucu ne kadar etkiler doğrusunu yazdıktan sonra görebilirsin. Öncekikle doğru define ayarlarına bakalım. Aşağıdaki şekilde olmalı
DEFINE ADC_BITS 10     ' ADCIN resolution  (Bits)
DEFINE ADC_CLOCK 1     ' ADC clock source  (Fosc/8)
DEFINE ADC_SAMPLEUS 5  ' ADC sampling time (uSec)

Sonra kod kısmına bakalım. Data sheet e bakılırsa 4 Mhz OSC frekansında ADC çevrim parametresi Fosc/8 olarak alınmalı. Sen Define olarak Clock 3 yani FRC seçmişsin ama ADCON1 registerine verdiğin değerle Fosc/2 parametresini seçmişsinki bu seçim 1MHz Osc frekansları için kullanılan değerdir. Doğru değerleri aşağıda verdim. Lüzumsuz satırları çıkardım. Eksikleri ekledim.
Dikkat edilmesi gereken husus şudur. Define komutlarında verdiğin ADC seçimleri ile ADCON0 veya ADCO1 registerlerindeki değerlere karılık gelen seçimler uyum içinde olmalı. Birinin seçtiğini diğeri bozmamalıdır.
TRISA=%00000001
trisb=%00000000
trisc=%00000000
ADCON0=%10000001
Adcon1=%00010000 
ANSEL=%00000001
ANSELH=%00000000

porta=%00000000
portb=%00000000
portc=%00000000

PAUSE 300   'bu açılış gecikmesini mutlaka verin programlarınıza

basla:
adcin 0,adval
mvolt=adval
adval=(adval+1)*/500

Bu şekilde bir dene bakalım sonuç değişecekmidir.

Ete

trilian

Alıntı yapılan: ete - 30 Aralık 2020, 13:57:13Görünüşe göre ADC register ayarların yanlış. Sonucu ne kadar etkiler doğrusunu yazdıktan sonra görebilirsin. Öncekikle doğru define ayarlarına bakalım. Aşağıdaki şekilde olmalı
DEFINE ADC_BITS 10     ' ADCIN resolution  (Bits)
DEFINE ADC_CLOCK 1     ' ADC clock source  (Fosc/8)
DEFINE ADC_SAMPLEUS 5  ' ADC sampling time (uSec)

Sonra kod kısmına bakalım. Data sheet e bakılırsa 4 Mhz OSC frekansında ADC çevrim parametresi Fosc/8 olarak alınmalı. Sen Define olarak Clock 3 yani FRC seçmişsin ama ADCON1 registerine verdiğin değerle Fosc/2 parametresini seçmişsinki bu seçim 1MHz Osc frekansları için kullanılan değerdir. Doğru değerleri aşağıda verdim. Lüzumsuz satırları çıkardım. Eksikleri ekledim.
Dikkat edilmesi gereken husus şudur. Define komutlarında verdiğin ADC seçimleri ile ADCON0 veya ADCO1 registerlerindeki değerlere karılık gelen seçimler uyum içinde olmalı. Birinin seçtiğini diğeri bozmamalıdır.
TRISA=%00000001
trisb=%00000000
trisc=%00000000
ADCON0=%10000001
Adcon1=%00010000 
ANSEL=%00000001
ANSELH=%00000000

porta=%00000000
portb=%00000000
portc=%00000000

PAUSE 300   'bu açılış gecikmesini mutlaka verin programlarınıza

basla:
adcin 0,adval
mvolt=adval
adval=(adval+1)*/500

Bu şekilde bir dene bakalım sonuç değişecekmidir.

Ete
Yarın deneyeceğim hocam
durumu şöyle özetleyeyim program haricinde birçok şeyi denedim cihazı akü ölçümünde kullanıyorum şarj kontrol amaçlı her türlü akü 20V a kadar ölçüm için bir haftadır duragan yani sabit voltajda bile örnegin 12V sürekli hassas kısımda oynamalar oluyordu 7805 entegresini değiştim azaldı ama düzelmedi adc girişine çeşitli kondansatörler yerleştirdim oynama devam etti çok turlu trimpot yerine sabit direnç kullandım değişmedi 7805 i söküp power supply kullandım değişmedi ADC ayarlarında değişiklik yaptım degişmedi Vref kısmına 5v verdim değişmedi ama bugün çalıştırdım voltajın küsüratında hiç oynama yapmadı aküyü şarja bagladım tekrar okuma dengesizleşti baktım 7805 ısınıyor ama Voltajında değişikli olmuyordu bundan mı acaba diyerek pc power supply bagladım ama işe yaramadı akü şarjını kesinde okuma tekrar düzeldi akü şarj olurken bir yandan ölçü aletiyle kontrol ediyorum onda herhangi bir dalgalanma meydana gelmiyor adcye katiyen 5v üstü akım gelmesine izin vermiyorum yaptıklarım bunlar hocam ama fosc degerinde sizin dediğiniz değişikligi hiç denemedim hep 3 kullandım deneyeceğim hocam burdan aklınıza birşey gelirse sevinirim artık işlemciden şüphelenmeye başladım başka 16f690 da denedim değişen olmadı ama bilemedim artık yarın kodları dediğiniz gibi yapıp deneyeceğim sonucu bildiririm hocam son olarak dahili osilatör ü seçiyorum harici kristal kullanmadım bir etkisi olurmu bunda belirteyim hocam

ete

Akü pil vs voltaj kaynaklarının voltajlarını ölçerken kesinlikle sabit ref voltajı gerekir. Akü şarj olurken aynı voltajdan ölçüm yapıyorsanız elinizdeki ölçü aletinin algılayamadığı iniş çıkışlar olur kesinlikle.İşlemci bu iniş çıkışları kaçırmaz. Bu nedenle dahili FVR (Fixed Voltage Reference) modülü olan bir işlemci kullanın. 12F1822, 16F1827 16F1825 gibi işlemcilerde bu mevcut.
İŞlemci kendi içinde bir ref voltajı üretir ve bu voltaj besleme voltajından bağımsızdır. Besleme inip çıksa bile ref voltajı değişmez. Register seçeneklerinden bu voltajı ADC ölçümünde ref voltajı olarak kullan seçeneği ile bu ölçümleri daha hatasız yapabilirsin.
Bende bir aralar uğraştım benzer işlerle ve çözümü bu şekilde bulmuştum.

Ete

trilian

Alıntı yapılan: ete - 30 Aralık 2020, 23:28:15Akü pil vs voltaj kaynaklarının voltajlarını ölçerken kesinlikle sabit ref voltajı gerekir. Akü şarj olurken aynı voltajdan ölçüm yapıyorsanız elinizdeki ölçü aletinin algılayamadığı iniş çıkışlar olur kesinlikle.İşlemci bu iniş çıkışları kaçırmaz. Bu nedenle dahili FVR (Fixed Voltage Reference) modülü olan bir işlemci kullanın. 12F1822, 16F1827 16F1825 gibi işlemcilerde bu mevcut.
İŞlemci kendi içinde bir ref voltajı üretir ve bu voltaj besleme voltajından bağımsızdır. Besleme inip çıksa bile ref voltajı değişmez. Register seçeneklerinden bu voltajı ADC ölçümünde ref voltajı olarak kullan seçeneği ile bu ölçümleri daha hatasız yapabilirsin.
Bende bir aralar uğraştım benzer işlerle ve çözümü bu şekilde bulmuştum.

Ete
registerde nereyi degiştirmeliyim referans voltajı için vref bacagına 5v besleme verdim ama birşey değişmemişti malum yasaktsan kodu deneyemedim

ete

Açıklamayı yanlış anladın sanırım. VFR modülü geri planda Pic içinde ref olarak kullanılmak üzere kendisi bir voltaj üretir. Dışarıdan herhangi bir voltaj bağlaman gerekmez.
Sadece register de VFR modülden gelen ref voltajını seç seçeneği seçilerek ölçüm yaptırılır.

Hariçten bağlayacağın 5V luk ref gerilimin stabil olduğundan emin isen o zaman harici REF seçeneğini seçersin. Bunu yapmak için ADCON0 registerinin 6 nolu bit'ine 1 vermelisin. Sıfır verilirse besleme (VDD) yi ref voltajı olarak seçer. 1 verirsen Vref Pinine girilen voltajı ref voltajı olarak kullanır. Vref pini hangisi dersen PORTA.1 yani 18 Nolu bacak aynı zamanda Vref pinidir. O halde yapman gereken şey Vref pinine harici 5V vermen ve ADCON0 registerinin 6. cı bitini=1 yapman. Hepsi bu kadar.

Ete

ahmet_zxc

hocam birde gerilim bölücü olayında 2 adet parametre var.
bunlardan biri % tolerans diğeri Temperature Coefficient mesela 100ppm/C°
bu demek oluyor ki 1 C° sıcaklık değişiminde 100ppm direnç + yada - değişiyor.

özellikle trimpot gibi malzemelerde bu değerler yerlerdedir.

bana kalırsa 2 adet direnç(mümkünse yukarıdaki 2 parametreye dikkat ederek seç) ile gerilim bölücü yapıp oynama varmı dene..

trilian

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 01 Ocak 2021, 18:03:15hocam birde gerilim bölücü olayında 2 adet parametre var.
bunlardan biri % tolerans diğeri Temperature Coefficient mesela 100ppm/C°
bu demek oluyor ki 1 C° sıcaklık değişiminde 100ppm direnç + yada - değişiyor.

özellikle trimpot gibi malzemelerde bu değerler yerlerdedir.

bana kalırsa 2 adet direnç(mümkünse yukarıdaki 2 parametreye dikkat ederek seç) ile gerilim bölücü yapıp oynama varmı dene..
açıkladım yaptıklarımı trimpot iptal sabit direnç kullandım gene oynuyor tek yazılımda hocamın dediğini yapmadım deneyip sonucu yazacagım

alisumer

hassas ölçü aletinden daha hassas ölçüm alıyor olabilirsin 10 ölçüm ortalaması alarak sabitlersin değeri zaten ölçü aletleri de MS sürelerinde ölçüm alırlar pic de us hızında ölçüm alıyorsun onlarda muhtemel ortalama alıyor dene bence
Hep meraktan

trilian

Alıntı yapılan: alisumer - 03 Ocak 2021, 23:24:59hassas ölçü aletinden daha hassas ölçüm alıyor olabilirsin 10 ölçüm ortalaması alarak sabitlersin değeri zaten ölçü aletleri de MS sürelerinde ölçüm alırlar pic de us hızında ölçüm alıyorsun onlarda muhtemel ortalama alıyor dene bence
2,2UF 50V KAPASİTOR BAGLADIM  Picin an0 bacagına ete hocanın verdiği kodları kullandım ama 2.2 uf baglayana kadar gene düzelmedi yanlız kodlardan önce bunu denemiştim olmamıştı şimdi stabil çalışıyor herkese teşekkürler

trilian

TRISA=%00000001
trisb=%00000000
trisc=%00000000
ADCON0=%11000001   '6NCI BİT 1 YAPTIM
Adcon1=%00010000
ANSEL=%00000001
ANSELH=%00000000

porta=%00000000
portb=%00000000
portc=%00000000

PAUSE 300   'bu açılış gecikmesini mutlaka verin programlarınıza

basla:
adcin 0,adval
mvolt=adval
adval=(adval+1)*/500

ete hocanın dediği gibi 6ncı pin 1 yaptım 7805 in çıkışını 18nci bacaga verdim
gene oynama yaptı
aküden 10k ve şaseden 5k trimpot baglantısına picin an0 bacagına 100nf kondansatör yerine 2.2uf 50v radial kondansatör bagladım
kodları bu şekilde yapmadan öncede kutuplu kondansatör baglamıştım düzelmemişti sonuç stabil umarım böyle hassas ölçüm ihtiyacı olana yardımı olur