Mosfetlerden ses geliyor

Başlatan ota, 18 Ocak 2021, 11:52:14

ota

Merhaba, IR2101 ile yaptığım h köprüsü ile dc motor sürmeye çalışıyorum motorun dönmesinde sıkıntı yok her şey normal gibi ama mosfetlerden ses geliyor bu sesin gitmesi için ne önerirsiniz.

ete

Muhtemelen düşük sürme frekansından dolayı geliyordur o ses. Tabiiki PWM kullandığınızı varsayıyorum. Frekansı en azından 10Khz ye çıkartın yine muhtemelen ses kesilecektir.

Ete

ota

Ete hocam pwm frekansını 20Khz yaptım ama seste hiçbir değişiklik olmadı.

ota

hocam IR2101 deki bootstrap kondansatörü sesi etkiler mi? Değeri ile oynasam olur mu şuan 1uF 50 voltluk kondansatör var.

ete

Bu konu daha önce karşılaştığım yada bildiğim bir konu değil. Yanlış bilgi vermek istemem.
Dene istersen sonucu da bildirirsen dağarcığımıza koyarız.

Ete

alisumer

mosfetten sesmi geliyor yok artık konuşturmuşsun sen devreyi belki motordan geliyordur o ses pwm yapar öyle ama mosfetten duyulabilir düzeyde ses gelmesi normal değil bence ayrıca o sesin frekansı değiştirdiğinde tonu değişmiyorse bence frekans ile yada fet sürme ile ilgili de değildir . mosfeti değiş bence
Hep meraktan

ahmet_zxc

mosfetten ferrit trafolardakine benzer bir zırıltı sesi gelir gelebilir.

bu kesinlikle sizin sürücü devreniz yada geri beslemenizle alakalıdır. hatayı orda aramalısınız.

frekans olabilir, yada başkabirşey.. bir opamp hatası transistörün hızının limit dışında kalması vs olabilir...