Opamp önerisi

Başlatan Elektronikprojem, 02 Şubat 2021, 15:47:22

Elektronikprojem

Merhaba. 600uv ile 50mv arasındaki sinyalleri katlayıp ölçmek istiyorum. Lm358 ile non inverting amplifier yaparak denemeler yaptim 10 kat arttırmayı denedim 100mv gibi gerilim seviyelerinde başarılı oluyorum. Ama bu opampta 10mv altı değerleri doğru şekilde katlanamıyorum. Konu ile ilgili öneri sunacak varmi?

Hattuşa

jfet girişli opamplardan kullanmanızı tavsiye ederim örnek olarak;
lf351,lf353,lf356,ne5532,ne5534,tl061,tl062,tl071,tl072,tl081,tl082 aklıma gelenler şimdilik bunlar,
bunları bir incele ucuz ve hepsi jfet girişli
ayrıca bahsettiğin sinyal aralığında sağlıklı büyütme yapmak için sinyal girdiğin pine karşı referans sinyalin önemli yani, diyelim ki non-invert için atıyorum tl061 in 3. pine sinyali girdin diyelim. 2. pinden girdiğin referans sinyali çok önemli ve tabi ki opamp dizaynıda etkiler, şemanızı paylaşırsanız bizde tecrübelerimizi aktarırız. bu şekilde söylemler havada kalıyor

Elektronikprojem

pro_TR Hocam şemanın ekran görüntüsünü ekledim.
Benim amacım bir direnc üzerinden sabit akım akıtarak direnç değerini bulmak.
Direnç değerleri de miliohm seviyelerinde.
OP727 diye bir opamp buldum bununla istediğim değerlere yakın değerler elde edebildim sizce bu şekilde kullanmam doğru mu?

Hattuşa

Elektronikprojem

Merhaba,
OP727 ile gerçekte devreyi denedim.
Hassasiyetini çok beğendim. Kullanmak isteyen arkadaşlara bilgi olsun diye paylaşmak istedim.