Pic kontaktör reset atma sorunu

Başlatan yunusemre, 15 Şubat 2021, 19:07:49

yunusemre

Merhabalar  röle üzerinden kontaktör çektiren otomasyon projesi gerçekleştirdim.

Devre 20v çıkışlı led trafosu artı lm2596 modülü üzerinden 5v düşüp pice ulaşıyor. Devrede 20 tane farkı yerde beslemeye paralel 100nF kondansatör var. Başka kondansatör yok. Pic röleleri uln2004 üzerinden sürüyor

Devre kontaktötler bağlı değilken çok güzel çalışıyor. Fakat kontaktör bağladığımda  SADECE BIRAKIRKEN pic reset atıyor.

Bu sorunu nasıl çözerim

ete

Buraya hiç bir şey koymamışsın. Bu durumda sigorta ayarlarında BOR_OFF (veya BOD_OFF) yap tekrar dene.
Pic Besleme bacaklarında 100nf olduğundan emin ol.
Ete

yunusemre

18f46k22 kullanıyorum. 16Mhz dahili odilatör + 4xpll ile 64Mhz de çalışıyor

Brown-out Reset kapalı mrlc pini input olarak ayarlı. Wdt kapalı.
picin mrlc pinini input yaptım ve dirençle 5v a çektim

100nf kondansatör ve bir tane 1000u kondansatör bulunuyor.

fakat devredeki röleler çekili değilken, hatta pcbden sökülüyken bile, devreden bağımsız bir kontaktör çektirip bırakılınca pic reset atıyor.

elektrik panosunda 30 tane kantaktör var. hepsinden devre etkileniyor.

Kontaktörün bobin ucuna 0.33uF x2 tip kondansatör takınca sorun çözülüyor.

Fakat panoda 30 40 tane kontaktör var. Ve bunlar butonlarla idare ediliyor. Hepsine kondansatör takmak uğraştırıcı

Yani kontaktörkerin elektromanyetik alan yaymasını değil, devrenin bundan etkilenmemesini sağlanan gerekiyor.

kontaktör bobinleri ile devrenin beslemesi aynı fazdaydı. daha sonra devre beslemesini bir fazdan, röleden geçen kontaktör enerjisini başka fazdan aldık ginede olmadı.

Pic in reset atması yetmez gibi bazen butonlar kendi kendine basıyor. Tuş takımı var. Kontaktör yüzünden glcd ekrana sıfır basıyor.

Butonlar pull up mantıkta çalışıyor. Yani eksi ile anahtarlanıyor. 10k direnç kullandım.

ete

Basit ancak olması gereken tedbirleri almışsın zaten. Bu gerçekten berbat bir durum. Belirli bir sebebe dayanmıyor yada dayanıyor ama biz o sebebi bilmiyoruz. Pic beslemesine snubber tipi bir filtre bağlamak nasıl sonuç verir acaba.
Diğer taraftan şemanızda bir hata görüyorum. ULN serisi POzitif Lojik ile tetiklenir Negatif lojik çıkış verir. Kısaca ULN ile bir rölenin GND tarafını sürebilirken siz rölenin Pozitif tarafını sürmüşsünüz o şema yanlış değil ise tabiiki. Bence yanlış o şekilde rölenin çalışmaması gerekirken siz çalışıyor diyorsunuz o zaman verdiğiniz şema yanlış çizilmiş diyeceğim bir kontrol edin isterseniz.

Ete

yunusemre

uln konusunda şemayı çizerken yanlış çizmişim. gerçek devrede rölelerin  GND tarafını sürüyorum

devre çok güzel çalışıyor fakat bu parazit olayı gerçekten bezdirdi.

resetlemesi  butonların kendi kendine basması, sanki görünmeyen biri devreyi kurcalyor.

butonlar için Schmit trigger içeren optocouplerlar varmış. nette araştırırken bu kaynağı buldum. bu malzeme iş görürmü acaba

https://www.mouser.com.tr/new/vishay/vishay-high-speed-schmitt-trigger-optocouplers

ete

BU kadar çok kontaktör içinde çalışacak bir sistemde butonlar dahil her şeyin Opto lar ile izole edilmesi belkide en doğrusudur.
Bulduğun Opto ise galvanik gürültü izolasyonu sağlayabiliyor. Bu nedenle işe yarayacağını düşünürüm.

Ete

yunusemre

linkteki pdflere baktım hepsi tekli.

toplam 6 tane buton girişi var. içerisinde birden fazla optokuplör olan türleri varmı onlardan kullansam olur mu.

yada ikili olanlar var mı

Serk@n

Öncelikle belirttiğiniz arıza hakkında tecrübem yok, bunu belirtmek isterim. Ama deneyecek başka bir şeyiniz kalmadıysa birşey tavsiye etmek istiyorum.

Pic'i besleyen güç kaynağı +5V çıkışına ve GND çıkışına, 100nF ve 1000 uF kondansatörlerden önce ayrı ayrı iki adet 100uH bobin seri bağlayın. Direnç tipi bobinler olabilir. Yani mevcut devrenizi hem VCC.ye hem GND.ye seri bobin takarak güç kaynağına öyle bağlayın.

100 nF'a paralel bağlı 1000 uF elektrolit kondansatörün değeri de yüksek olsun. 4700 uF gibi. Bir denemek de fayda olabilir diye düşünüyorum.

Deneme imkanınız olursa sonucu yazarsanız biz de tecrübe edinmiş oluruz.
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

aRci

herşeyden önce basit bir deneme daha yaparmısınız. bende merak ettiğim için  :)

pcb yi bir aliminyum folyo ile sararak oluşan manyetik dalgadan yalıtmayı denermisiniz. pcb resmi olmadığı için ayrıca pcb de tüm boş olan alan gnd ile yalıttınız mı.

pcb de hat aralıkları bazen gereğinden fazla yakın olması yada olamamsı pcb de özellikte kristal yada haberleşme hatlarında parazit oluşmasına sebep oluyor. bu şekildede değerlendirile bilir.

keyped kablosu uzun ve yalıtımsız ise panoda her türli emk ya maruz kalabilir. gürültü filtreli bir kablo ile çözülebilir.

yunusemre

Alıntı yapılan: serkanzey - 17 Şubat 2021, 00:36:57Öncelikle belirttiğiniz arıza hakkında tecrübem yok, bunu belirtmek isterim. Ama deneyecek başka bir şeyiniz kalmadıysa birşey tavsiye etmek istiyorum.

Pic'i besleyen güç kaynağı +5V çıkışına ve GND çıkışına, 100nF ve 1000 uF kondansatörlerden önce ayrı ayrı iki adet 100uH bobin seri bağlayın. Direnç tipi bobinler olabilir. Yani mevcut devrenizi hem VCC.ye hem GND.ye seri bobin takarak güç kaynağına öyle bağlayın.

100 nF'a paralel bağlı 1000 uF elektrolit kondansatörün değeri de yüksek olsun. 4700 uF gibi. Bir denemek de fayda olabilir diye düşünüyorum.

Deneme imkanınız olursa sonucu yazarsanız biz de tecrübe edinmiş oluruz.

dediğinizi deneyeceğim. Fakat elimde bobin yok. Başka malzemeleri de belirleyip satın alacağım

yunusemre

Alıntı yapılan: aRci - 17 Şubat 2021, 00:48:36herşeyden önce basit bir deneme daha yaparmısınız. bende merak ettiğim için  :)

pcb yi bir aliminyum folyo ile sararak oluşan manyetik dalgadan yalıtmayı denermisiniz. pcb resmi olmadığı için ayrıca pcb de tüm boş olan alan gnd ile yalıttınız mı.

pcb de hat aralıkları bazen gereğinden fazla yakın olması yada olamamsı pcb de özellikte kristal yada haberleşme hatlarında parazit oluşmasına sebep oluyor. bu şekildede değerlendirile bilir.

keyped kablosu uzun ve yalıtımsız ise panoda her türli emk ya maruz kalabilir. gürültü filtreli bir kablo ile çözülebilir.

aliminyum sarmak aklıma geldi. fakat devrenin boş yerlerini  gnd ile yalıttım. bu yüzden denemedim.

butonlar eksi ile anahtarlandığı için buton kablolarını +20v ile ekranladım buton basma sorunu çözüldü :DD

fakat bunun yerine optoküplör kullanmak daha mantıklı

Dtmf

Mclr ucundaki 10k direnci 4.7 ile degistirirmisin ayni sorun daha once basima geldi 4.7 takiyorum hep sorun cozulmustu.

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

yunusemre

Mrlc özelliği kapalı. Ginede gerek varmı bir deneyim

Kontaktöre diyot talsam bile 40 tane kontaktör var. Yapmam gereken devrenin bunlardan etkilenmemesi. Onlar parazit  yaymaya devam edecek, devre etkilenmeyecek

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.