Pic kontaktör reset atma sorunu

Başlatan yunusemre, 15 Şubat 2021, 19:07:49

Serk@n

Alıntı yapılan: yunusemre - 05 Mart 2021, 02:01:04şunu eklemeyi unuttum. 20v besleme kaynağını 5v luk başka bir kaynakla değiştirdim.

nedeni ise 20v luk kaynak 1A akım veriyor. 5vluk kaynaksa 4A . kaynağı değiştirip başka hiç bir ekleme yapmayınca bile kontaktörden dolayı resetleme olmadı.

devreler toplam 400mA bile çekmiyor. Ama güç kaynağı parazit yayıldığı anda yetersiz kalıyor.

bu yüzden 20vluk kaynağı iptal ettim

Şu anda sorun çözüldü mü yani?
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

kgguler

Alıntı yapılan: yunusemre - 05 Mart 2021, 02:01:04şunu eklemeyi unuttum. 20v besleme kaynağını 5v luk başka bir kaynakla değiştirdim.

nedeni ise 20v luk kaynak 1A akım veriyor. 5vluk kaynaksa 4A . kaynağı değiştirip başka hiç bir ekleme yapmayınca bile kontaktörden dolayı resetleme olmadı.

devreler toplam 400mA bile çekmiyor. Ama güç kaynağı parazit yayıldığı anda yetersiz kalıyor.

bu yüzden 20vluk kaynağı iptal ettim

2596 lı 5 v regüle yerine farklı bir regüle ile mi sorunu çözdünüz.Eğer öyle ise 2596 için eksik birşeyler söz konusu

yunusemre

Yeni 5v luk kaynağı taktığımda kontaktörden gelen parazitlere karşı devre daha direçli oldu. Fakat ginede kontaktörü 1-2 sn arlıklarla çertirdiğimde 10 çekmede ya tuş basıyor ya pic reset atıyor yani devre etkileniyor.

Güç kaynağını varen adam burada akımın önemli olduğunu söyledi. Sadece 5V tun tam reğüleli olması değil akımında yüksek olması gerekiyormuş.

20v kaynak + lm2596 bağlantı 1 amper akım veriyor. (20v kaynağın verebileceği max akım).

fakat yeni 5vluk kaynak 4 amper gücünde

eski güç kaynağını taktığımda kontaktöre kondansatör bağladığımda 10 15 çekmede bir pic parazit kapıyordu.

bende şimdi iki işe yarayan çözümü birleştireceğim.

fakat Kontaktöre bağlayacağım kondansatörün değeri konusunda büyükmü küçükmü kullanmam lazım kararsızım. Çünkü 0.22uF taktığımda parazit oluşmaya devam etti. kondansatörmü adi bilemiyorum. malzeme almaya gittiğimde de 100nF alacaktım unuttum.

Eğer 0.33uF uzun kullanımda kondansatör delinecekse sorun yok. Kontaktör bozulmasın yeter.