10000w Dimmer Devresi

Başlatan fatih88, 17 Mart 2021, 19:09:02

fatih88

arkadaşlar merhabalar
10000w dimmer devresi yapmam gerekiyor devrenin yazılımını yaptım lakin zero cross kısmını forumdan bulduğum zero cross devresine 220v giriyor tereddüt ettim yüksek voltajın portu yakmasından 18k direnç var ama yine de yapan arkadaşlardan fikir almak istedim
1000w 5 adet rezistans çalıştıracak devre toplam 5000w yapıyor sizce 2 adet bta41 kullanarak mı devreyi kurmalıyım (sistem de tüm rezistanslar aynı anda çalışıyor) yoksa 5 adet bta16 kullanarak her ısıtıcının triak ını ayırayım mı 2. seçenek bana daha sıcak geliyor sistem sağlığı açısından tabi maliyette ona göre artıyor
mantıklı olan hangi devreyi kurmalıyım iyi akşamlar

bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

ete

Bu kadar güçlü bir sistemde devrenin şebekeden izole edilmesi doğru olurdu. Basit tek lamba yakan sistemlerde kullanılan bu besleme şeklinin elbette güçlü rezistif yükler için kullanılması tavsiye edilmez. Diğer bir doğru şey de bütün gücün tek bir tirac ile kontrol edilmesi yerine yükü parçalara ayırarak çoklu kontrol sistemi yapılmasıdır. Böylece riski azaltmış olursunuz.
Şema da yer alan 18K dirence fazla güvenmeyin kısa devre olursa ortada direnç falan kalmaz direk iletken olabilir. Tedbirlerde böyle durumlar içindir. İlla sorun çıkacak diye bir şey yok zaten ya çıkarsa diye tedbir alınır.
Güçlü rezistanslar devrede indüktif yük gibi davranabilir. Bunu daha önce tecrübe etmiştim. Peki ne olur bu durum ortaya çıkarsa, faz kayması meydana gelir ve sizin kontrol (Dim yapma) aralığınız değişir. Güç tam kısılmayabilir veya önceden kısılan konumda devre yüke tam güç verebilir. Bu gibi olumsuz durumlardan kaçınmak için indüktif devre için sürücüde gerekli tedbirleri almalısınız.
Ete

ahmet_zxc

bizim 220 okuyan devrelerimizde seri direnç kullanıyoruz, direnç başına 30v maksimum 50v düşecek şekilde ayarlıyoruz.

ac okumak zorundaysanız açıkçası dirençten başka makul çözüm yok.

fatih88

Cevaplariniz için teşekkürler
 Ustalar peki kullandığınız başarılı bir zero cross varmıdır yükü esit olcude bölmem gerekiyorsa 5 adet moc3021 5adet bta16 kullanmam gerekiyor galiba

www.fayelektronik.com

fatih88

Hocam endüktif sorun oluşması durumunda nasıl bir tedbir almalıyım iyi çalışmalar

www.fayelektronik.com

ete

Alınacak tedbir basit sunubber devresi ekleyeceksin.

https://ibb.co/98McDgt

Devrede açıklama mevcut. 39 Ohm (1watt) direnç ile 0,01uF kondansatör triac sunubbing için yerleştirilmiş. 470 Ohm direnç ile 0,05uF kondansatör ise MOC için yerleştirilmiş. Benzer bir yapı kurman gerekir.
Anlamadığım bir şey var. Bu sistem (Zero Cross ile triac sürme) bir rezistans ayarı yapacakmıdır yoksa rezistanslar direk mi sürülecektir.
Şayet rezistans ayarı gerekmiyor ise o zaman sıfır geçiş yakalamaya gerek yok. MOC3041 kullan kendisi sıfır geçiş yakalayıp triacı sürekli sürmektedir. Sıfır geçiş işi bir ayar yapılacak ise yani DIM etkisi yaratılacak ise gereklidir. Bunları bildiğini düşünüyorum ama açıklama yapma ihtiyacıda duydum açıkçası.

Ete

fatih88

hocam açıklamalarınız için teşekkürler rezistansımız dimmerlenecek biraz geç yazmamın sebebi bred bord a bir devre kurup deneme yaparak sistemimin reelde çalışıp çalışmamasını görmekti linkte
görüldüğü gibi çalışmakta sıfır geçiş devresinde ufak bir değişiklik yaparak izole ettim ama ara sıra lamba mum efekti verir gibi ya göz yanılgısı bilemedim dikkatli bakınca yapmıyor
asıl soru bir ısıtıcı fırın için çok basit bir devre gibi geldi bana firma benden sadece dimmer istedi sizce hocam ben bunu nasıl daha dijital bir kimlik kazandirabilirim mesela ısı ayarı ekran vb fikirlerinizi bekliyorum
iyi çalışmalar saygılarımla

www.fayelektronik.com