PİC İLE DC MOTOR 5 SANIYE İLERİ 5 SANIYE GERİ

Başlatan thedezer, 08 Nisan 2021, 10:00:00

thedezer

BU DEVREYİ KURARKEN Bİ SÜRE ÇALIŞIYOR AMA KISA SÜRE SONRA ÇALIŞMAYI BIRAKIYOR SEBEBİ NE OLABİLİR?

ete

Sebep stack taşması olabilir kuvvetle muhtemel.
Programı koymadığına göre sebebi sen bulacaksın demektir.

Ete

thedezer

programda böyle yardımcı olursanız sevinirim. motor 24v 20wattlık rölenın com çıkışlarından 5 snlık aralıklarla -24 +24 v alıyorum ama bir süre sonra dedğim gibi duruyor.

ete

Bu programın stack taşması yaratması imkansız. Çok basit bir program ve sorun çıkartmaması gerekir.

Sorunu başka yerde aramak gerekir. Öncelikle besleme voltajlarına bakmak gerekiyor. Aşırı ısınan bir parça varmı onu kontrol edin.

Ete

thedezer

ısınan malzeme yok. Röle çıkışını ölçütüğümde de sıkıntı cıkmıyor motoru bağladıktan kısa süre sonra sıkıntı oluşuyor. beslemeleri şu şekilde yapıyorum.

ete

Pic besleme bacaklarına üzerinden 100nf bağlamayı ihmal etme. 7805 in 5V çıkışında 100nf varsa bile bu dediğimi bağla sen.
ULN çıkışndaki diyotları anlamadım.Onların olmaması gerekir. Zaten ters duruyorlar gibi gözüküyor. Zira ULN2803 NPN transistör gurubudur. Çıkış ucu bir transistörün Collector ucudur ve oradan GND çıkar yanlıca. O şekilde diyot bağlarsan da diyot GND yi geçirmez.
ULN nin 12V besleme ucu yanlızca içindeki diyotlara pozitif uç sağlamak için onlarda rölelerin ters-emk larını karşılamak içindir.
Bir şeyden emin olmamız gerekiyor. Bu sorun işlemcidenmi kaynaklanıyor yoksa devredeki başka bir sorundanmı. Bunu anlamak için çalışmanın durduğu anda pic çıkışlarındaki çalışma sürüyormu kontrol etmen gerekir. Örneğin Pic ULN yi sürüyor ama çıkışından GND çıkmıyor ise bu ULN nin sorunlu olduğunu gösterir. Ama Pic in iki çıkışı aynı anda LOW da ise buda işlemcinin sorunlu olduğunu gösterecektir. Kimin sorun çıkardığını bulursan çözümü bulmak dahada kolaylaşacaktır.
Muhtemelen işlemci kilitleniyor diye düşünüyorum ama neden olduğuna dair başka bir fikrim yok maalesef. Yapılacak bir diğer iş de o işlemciye benim bir program yazıp yüklemen ve denemen olabilir. Sorunu bulamaz isek bunuda deneriz.

Ete

NOT: Program çok basit olduğu için yazdım ilişikte veriyorum. Yazarkende şu aklıma geldi. Normalde iki röle değişimli olarak çalışacak ise programın birini çalıştırıp 5 sn sonra her ikisini önce off konumuna alması yaklaşık 10ms beklemesi ve ardından diğerini çalıştırması gerekir. Ben bu şekilde yaptım programı. HEX dosyasını yükle ve bir dene bakalım aynı sorun meydana gelecekmi.

thedezer

pic kendini kilitledi herhalde program atamıyorum.

thedezer

regülatörlerde de biraz ısınma farkettim.

thedezer

ikinci kez oldu karta program atamıyorum. yeni kart alacağım bir daha böyle yapmasını (kilitlenmesini) önlemek mümkün müdür?

ete

Yinede o işlemciyi atma. Bazı programlayıcılarda bu olabiliyor. Yeterince programlama voltajı üreteedikleri zaman oluyor genelde. O işlemciyiönce silmeyi dene hatta bir keç kez sil. Sonrada yeniden programlamayı dene.

Ete

thedezer

pic kit 3 ile pc ye bağladığımda işlemciyi görmüyor.

thedezer

uln çıkış akımı max  0.5 amper ama motorun ise çektiği I=P/V den 20/24=0.833 amper ondan kaynaklı sıkıntı yaşıyor olabilir miyim ? güç dengesinde kaygılarım var

ete

ULN direk motoru değil Röleyi sürüyor diye biliyorum. Bu durumda yaptığın o hesap geçersiz bence.
Zira motoru röle çalıştırıyor. Röle kontaklarınında en azından 1A lik olduğunu varsayıyorum.

Ete

thedezer

teşekkürler peki regülatörlerin ısınmasını nasıl engelleyebilirim. Regülatörlerde kullandığım kondansatörler 100nf ile 330nf.