ANDOROİD telefonda VI test cihazi

Başlatan a.zorba, 22 Mayıs 2021, 23:07:53

a.zorba

elektronik malzemeleri görsel olarak test yapan VI komponent test

ete

Çok merak ettim bu paylaşım bize ne fayda sağlayacak acaba. Çok kısa bir video da bir direnç - transistör ölçmeyi görmek ki onuda doğru dürüst göremiyoruz ne gibi bir fayda sağlıyor.? Açıklarsanız sevinirim.

Ete

a.zorba

sürekli pic , arduino  vs. devreler yapıldıgı iddia ediliyor ve bunların çogunlugu bir birbirini kopyası devreler pic ve  stm32  ile yapılmış farklı bir devre tasarımını  göstermek istedim .
youtube   kanalında farklı kullanım şekilleri var .
  uzun süredir üzerinde çalışdıgım bir devre nin çalışması heyecanı ile paylaşdim rahatsız edici bulduysanız silebilrisiniz , silmenizi de anlarım  .

ete

Video bir şey anlamak için çok ksa çekilmiş. Bir ürünmü tanıtılıyor bir çalışmamı anlayamadığım için sormuştum. Şimdi anlıyorum. Amacım silmek olsaydı direk silerdim zaten. Sebepsiz iş yapmamaya özen gösteriyorum. Umarım sende beni anlarsın.
Bu site karşılıklı bilgi paylaşımına dayanan bir site zaman zaman tek taraflı da olabiliyor bu paylaşımlar. Amaç bilmeyenlerin bir şeyler öğrenebilmesi. Paylaşım şeklin bu siteye uymuyor onu anlatmaya çalışıyorum. Ben olsam sisteme ait biraz bilgi verir şema ve yapım safhaları konusundada bilgi verdikten sonra videoyu koyardım. Böylece izleyenlere bir faydası olurdu. Bu videonun yanlızca sana faydası var gözüküyor maalesef.

Ete

a.zorba

ilk fırsatda  yapım ve neden kullanıldıgı ile ilgili bilgileri paylaşacagım .bu konu da tamircilerden çok  talep var ve çok basit cihazlara uçuk kaçık fiyatlar isteniyor.

fatih88

Alıntı YapVideo bir şey anlamak için çok ksa çekilmiş. Bir ürünmü tanıtılıyor bir çalışmamı anlayamadığım için sormuştum. Şimdi anlıyorum. Amacım silmek olsaydı direk silerdim zaten. Sebepsiz iş yapmamaya özen gösteriyorum. Umarım sende beni anlarsın.
Bu site karşılıklı bilgi paylaşımına dayanan bir site zaman zaman tek taraflı da olabiliyor bu paylaşımlar. Amaç bilmeyenlerin bir şeyler öğrenebilmesi. Paylaşım şeklin bu siteye uymuyor onu anlatmaya çalışıyorum. Ben olsam sisteme ait biraz bilgi verir şema ve yapım safhaları konusundada bilgi verdikten sonra videoyu koyardım. Böylece izleyenlere bir faydası olurdu. Bu videonun yanlızca sana faydası var gözüküyor maalesef.
ete hocam bu ürün V/I Test cihazı yarı iletkenlere belirlenmis sinüs voltaj ve belirlenmiş akım verilerek malzemelerin karakteristik eyrilerini gösteriyor genelde büyük kartların tamirlerinde cok faydalı şahsım adınca ben bu cihazı yapmaya calıştım sinüs oluşturmada problem yaşadığimdan yarıda kaldı ve ona vakit ayıramayınca mecbur satın aldım ben cok fazla tamir yaparken multimetre kullanmıyorum tabi bu gibi çihazlara alışmak ve aşinalık sağlamak deneyimle oluyor
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

ete

Aletin ne olduğunu iyi biliyorum bende kullandım. Ama ben hiç memnun kalmamıştım. Her bir komponentin sağlamı ile bozuğu arasındaki şekil farklılıklarını ezbere bilmen gerekiyor. Sonuçta alet sana bu sağlam yada bu bozuk demiyor. Ekrana bir şekil koyuyor sende ona göre yorum yapıyorsun. Elektronikçilerin genelde ihtiyacı olan ve ölçülürek sonuç alınabileceklerin listesine bir göz atarsak,
- Başta direnç ölçümü ki bunu multimetreler mükemmel yapıyor. Lazım olan ise 1 ohm ve altını ölçebilmek sıklıkla gerekiyor bana bile.
- Sonrasında herhangi bir transistörün cinsi , sağlamlığı ve bacak bağlantıları konusunda bilgi ihtiyacı oluyor. Bunu, bu aletin yapması mümkün değil. Sağlamlık testi yapabilir ama diğerlerinden sınıfta kalır. Üstelik yaptığı testi anlamak için kurs görmek gerek neredeyse.
- Sonra diyot, bobin, kondansatör gibi komponentlerin sağlamlık ve değer ölçümleri gelir. Hatta kondansatörlerin ESR değerlerinide verse hiç fena olmaz. Yine sağlamlık testi yapabilir ama değer ölçemez.
Sonuçta bütün bunları Çinden aldığım grafik ekranlı bir alet bana mükemmel şekilde sağlıyor fiyatı da 10 USD nin altında. Lazım olabilecek her bilgiyi veriyor. yüz kere aldığımı tercih ederim. Bu benim Şahsi fikrim elbette isteyen istediği aleti tercih eder.
Burada zaten aleti tartışmıyoruz. Alet çekilen videoda ikinci planda kalmış. Onu tartışıyoruz.

Ete

onurinci

arkadaşın özverili çalışması ,takdiri şayan, fakat bunlar dışarıda bir komponenti tetkik etmek için üretilmemişler,In Circuit Tester sınıfındalar,bu tip cihazları kullananları yıllardır çok gördüm, fakat masada 2 adet kart duruyor biri sağlam biri bozuk,lissajous curves mantığı ile AC akım akıtarak birkaç sabit frekansı değiştirerek ,görsel hatayı bulup yorum yapabiliyorlar,

bende 15 yıl evvel merak edip oturup bir derginin projesini yaptım,çokta güzel çalıştı,oldukça zor bozuk TTL arızalarını sökmeden tespit ettim sevinç sarhoşluğu yaşarken.çok önemli bir şey keşfettim.zener diyot eğrisini öyle belirsiz gösteriyorki,örnek bu işin nam yapmış Huntron cihazıda zenerde çok kötü, zener voltaj değeri değiştinde dahada anlamsız hale geliyor,oysa kataloglarında tanıtım bröşürlerinde cicili bicili mutlak resimlerle süslenmiş,

kısaca oldukça yararlı bir alet hepimizde olmalımı ? hayır zira akım değerini iyi ve bilinçli bir şekilde ayarlıyamazsanız,işlemcilerin kapılarını bozuyor...

fatih88

Alıntı YapAletin ne olduğunu iyi biliyorum bende kullandım. Ama ben hiç memnun kalmamıştım. Her bir komponentin sağlamı ile bozuğu arasındaki şekil farklılıklarını ezbere bilmen gerekiyor. Sonuçta alet sana bu sağlam yada bu bozuk demiyor. Ekrana bir şekil koyuyor sende ona göre yorum yapıyorsun. Elektronikçilerin genelde ihtiyacı olan ve ölçülürek sonuç alınabileceklerin listesine bir göz atarsak,
- Başta direnç ölçümü ki bunu multimetreler mükemmel yapıyor. Lazım olan ise 1 ohm ve altını ölçebilmek sıklıkla gerekiyor bana bile.
- Sonrasında herhangi bir transistörün cinsi , sağlamlığı ve bacak bağlantıları konusunda bilgi ihtiyacı oluyor. Bunu, bu aletin yapması mümkün değil. Sağlamlık testi yapabilir ama diğerlerinden sınıfta kalır. Üstelik yaptığı testi anlamak için kurs görmek gerek neredeyse.
- Sonra diyot, bobin, kondansatör gibi komponentlerin sağlamlık ve değer ölçümleri gelir. Hatta kondansatörlerin ESR değerlerinide verse hiç fena olmaz. Yine sağlamlık testi yapabilir ama değer ölçemez.
Sonuçta bütün bunları Çinden aldığım grafik ekranlı bir alet bana mükemmel şekilde sağlıyor fiyatı da 10 USD nin altında. Lazım olabilecek her bilgiyi veriyor. yüz kere aldığımı tercih ederim. Bu benim Şahsi fikrim elbette isteyen istediği aleti tercih eder.
Burada zaten aleti tartışmıyoruz. Alet çekilen videoda ikinci planda kalmış. Onu tartışıyoruz.
hocam ben fados7f1 kullanıyorum voltaj ölçme dışında kondansatör direnc bobin mos transistör tristör birçok aktif pasif malzemeyi ölçüyor çok kullanışlı tek sorun hobici için cok pahalı 9-10bin tl civarı
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com