7segment tarama yöntemi ile menü olusturma

Başlatan Ömerkaya, 29 Mayıs 2021, 16:59:43

Ömerkaya

Teşekkürler ete hocam söylediğiniz gibi yaptım verdiginiz sayfayıda okudum ds1302 ve ds1307 enteğrelerinin datasheet lerinide indirip okudum ve araştırdım hoçam devreyide çalıstırdım birkaç düzenleme yapıp. forumda paylaşim yapacağım.

Ömerkaya

ete hocam merhaba 1 haftadır iş sebebi ile dışardaydım foruma giremedim ds1302 saat + menü devresinde saat ve dakikayı doğru şekilde yazdırdım ama enerji kesildiğinde saat ve dakika sıfırlanıyor bunu nasıl çözebilirim. söylediginiz ve verdiginiz kaynakları okudum hocam ama yinede yapamadım. proteuste sorun olmuyor ama devreyi deneme kartında denedigimde sıfırlanıyor. 2adet ds1302 kullandım pil voltajları 3.7 volt

ete

Pil voltajı daima şebeke beslemesinden daha küçük olmalıdır. Böylece RTC elektriğin kesildiğini anlayıp pilden beslemeye bağlanır otomatikman. İkiside aynı ise şaşıracaktır.
Standart RTC pili 3V dur. Sen ise 3,7 demişsin neden böyle bir yola başvurdun anlamadım. 3V luk Li pil neredeyse 10 yıl çalıştırıyor bu saati. 3,7V ta gerek yok orada.

Tabiiki birde pilin doğru pine bağlandığından emin olman gerekiyor.
Entegrenin 1 nolu bacağının adı VCC2 olup bu bacağa şebeke voltajı (5V) bağlanacaktır.
8 nolu bacağın adı ise VCC1 olup bu bacağa da Pil bağlanacaktır. Şebeke voltajın 5V ise 3,7V luk pil ilede çalışması gerekir.

Ete

Ömerkaya

Alıntı yapılan: ete - 27 Haziran 2021, 15:15:09Pil voltajı daima şebeke beslemesinden daha küçük olmalıdır. Böylece RTC elektriğin kesildiğini anlayıp pilden beslemeye bağlanır otomatikman. İkiside aynı ise şaşıracaktır.
Standart RTC pili 3V dur. Sen ise 3,7 demişsin neden böyle bir yola başvurdun anlamadım. 3V luk Li pil neredeyse 10 yıl çalıştırıyor bu saati. 3,7V ta gerek yok orada.

Tabiiki birde pilin doğru pine bağlandığından emin olman gerekiyor.
Entegrenin 1 nolu bacağının adı VCC2 olup bu bacağa şebeke voltajı (5V) bağlanacaktır.
8 nolu bacağın adı ise VCC1 olup bu bacağa da Pil bağlanacaktır. Şebeke voltajın 5V ise 3,7V luk pil ilede çalışması gerekir.

Ete

hocam öncelikle 3.7 voltu yanlış yazmışım en düşük voltaj 2.7 volt hocam hazır modul kullandım piller 3 voltluk rtc modulün vcc2 ucunu deneme kartında vcc pinlerine verdigim zaman saat sıfırlıyor ama modüldeki vcc2 ucunu 16f877 nin 11 nolu vdd  bacagına bagladığım zaman sıfırlamıyor sanırım deneme kartında bir sorun var anlamadım. deneme kartındaki vcc ile 11 nolu bacağı kısa devre testi yaptım sorun yok.  devre calısırken pil voltajı 2.7 volt devre kapalı iken yine 2.7 volt.

ete

Bu ara satılan modüllerin Li pillerine pek güvenmemek gerekiyor.
Üstelik voltaj ölçünce piller genelde 3V, yada 2,9V gösterirken piller tamamen biti durumda olabiliyor. Bir kaç defa başıma geldi.
Her konumda RTC modülün VCC1 bacağına sağlam bir bağlı ise saat kesinlikle sıfırlanmaması gerekir. Ya modül pilinde bir sorun var ki dediğim gibi voltaj var gözükürken akımları sıfırlanmış oluyor ve sistemi çalıştıramıyorlar. Yada kartlarda bir sorun var artık neyin nasıl olduğunu bildiğine göre sorunu bulup düzeltmek sana kalıyor.

Ete

Ömerkaya

Alıntı yapılan: ete - 28 Haziran 2021, 21:30:37Bu ara satılan modüllerin Li pillerine pek güvenmemek gerekiyor.
Üstelik voltaj ölçünce piller genelde 3V, yada 2,9V gösterirken piller tamamen biti durumda olabiliyor. Bir kaç defa başıma geldi.
Her konumda RTC modülün VCC1 bacağına sağlam bir bağlı ise saat kesinlikle sıfırlanmaması gerekir. Ya modül pilinde bir sorun var ki dediğim gibi voltaj var gözükürken akımları sıfırlanmış oluyor ve sistemi çalıştıramıyorlar. Yada kartlarda bir sorun var artık neyin nasıl olduğunu bildiğine göre sorunu bulup düzeltmek sana kalıyor.

Ete

deneme kartını değiştireğim hocam , breadboard ile denedim sorun yok deneme kartında sıfırlıyor. tesekkürler ilginiz için sağolun.