433Mhz verici

Başlatan wert, 10 Haziran 2021, 12:02:58

wert

Merhaba, Işık açıp kapatmak için 433Mhz rf kumanda yapmaya çalışıyorum. 433Mhz vericiyi modul olarak kullanmak yerine kendim yapmak istedim vericiyi nasıl yapabilirim veya nerelere dikkat etmem gerekli bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim

elektro77

Kendin yapman biraz uğraştırır ama öğrenmek adına iyi bir başlangıç olabilir. Eke 2 adet verici şeması ekledim. Fakat alıcı yapmak vericiyi yapmak kadar kolay olmaz. PT2262 ve serilerini de incelenmende fayda var.

"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

ete

Devre basit gibi görünebilir ancak rezonatör yada kristal kullanmazsanız frekansı tutturmakta zorlanırsınız. Bu da haberleşme kalitenizi çok fazla düşürür.
Diğer taraftan bu kadar ucuz bir aleti yapmaya kalkışmayıda doğru bulmuyorum. Herşeyden önce daha pahalıya mal olacaktır ayrıca kaliteyi tutturamayacaksın. Sen iyisimi hazırını almaya bak.
Hazır derken kart halinde satılan bir çok devre var piyasada sebil gibi.
Ete

UGR

Kristalli olarak cmt2110 önerebilirim. Birçok projede kullandım. Hazır modulleri de var piyasada.

wert

Alıntı yapılan: ete - 10 Haziran 2021, 14:50:13Devre basit gibi görünebilir ancak rezonatör yada kristal kullanmazsanız frekansı tutturmakta zorlanırsınız. Bu da haberleşme kalitenizi çok fazla düşürür.
Diğer taraftan bu kadar ucuz bir aleti yapmaya kalkışmayıda doğru bulmuyorum. Herşeyden önce daha pahalıya mal olacaktır ayrıca kaliteyi tutturamayacaksın. Sen iyisimi hazırını almaya bak.
Hazır derken kart halinde satılan bir çok devre var piyasada sebil gibi.
Ete
Ete hocam dediklerinizde haklısınız ben hem tecrübe edinmek hem de boş zamanı değerlendirmek için uğraşıyorum. Cevabın için teşekkür ederim

wert

Alıntı yapılan: UGR - 11 Haziran 2021, 00:42:14Kristalli olarak cmt2110 önerebilirim. Birçok projede kullandım. Hazır modulleri de var piyasada.
Merhaba, cmt2110 ile ilgili aklıma bir şey takıldı datasheet'i incelediğimde eeprom pinleri bulunuyor cmt2110 eeprom pinlerinde programlayarak mı veri gönderiyoruz yoksa diğer vericiler gibi mesela 1 sayısını göndermek için data pinini ilk 1000us high sonra 500us low yaparak mı gönderiyoruz. Teşekkür ederim

UGR

Alıntı yapılan: wert - 11 Haziran 2021, 16:59:16Merhaba, cmt2110 ile ilgili aklıma bir şey takıldı datasheet'i incelediğimde eeprom pinleri bulunuyor cmt2110 eeprom pinlerinde programlayarak mı veri gönderiyoruz yoksa diğer vericiler gibi mesela 1 sayısını göndermek için data pinini ilk 1000us high sonra 500us low yaparak mı gönderiyoruz. Teşekkür ederim

Data girişini direk kullanabilirsiniz. Haberleşme sekli size kalmış. Kendi yazdığınız bir sistem varsa oda olur uart da kullanabilir.