Endüstriyel 7 sgment LCD sürme

Başlatan alisumer, 28 Haziran 2021, 23:24:28

alisumer

Elimde eski elektrik sayaçları dan çıkma onlarca bu ekranlardan var sürücüsüz tabi sürmek de oldukça zor bu LCD Ler için 16f913 ve yeni seriden f19xx içerisinde sürücü barındırıyor kullanan varmı.
Hep meraktan

MC_Skywalker

https://etepic.com/index.php/topic,3678.msg34885.html#msg34885

öncelikle LCD'nin sürülüç türünü bilmelisin, static miyoksa dinamic mi?

Static = her segmnetin kendi ortak COM nokası olur tıpkı normal led 7 segment gibi

dinamic = segmentlerin bağlantıları COM noktarına dağıtılmıştır duty ve bias ile sürülür.

16F1937 ile denemeler yapmıştım. sürüş türüne göre ilgili registerleri ayarlaman gerekli

alisumer

MC_Skywalker bacak sıralamasını buldum üst ilk dörtlü Com diğerleri segment ilk bunda deneme yapıp sonra uygun bir 5 basamak çinden sipariş edicem fakat bir kaç sorum olacak sürüş yöntemi ile ilgili
1-4 com bağlantısı var ise lcd nin illede 1/4 MUX, 1/3 BIAS  şeklinde mi çalıştırabilirim sadece ben port b bacaklarını başka bir iş için kullanmak istiyorum ama orada iki com 1 segment ve 3 de bias voltaj girişi var
2-bias analog volt girişlerini kitapçıktan anladığım kadarıyla bağlamasam da oluyormuş içeriden bir register ayarlayabiliyormuş ama kafam durdu ingilizce de çaresiz kaldı çözmeye sen nasıl hallettin?
3-proteus da çalıştırıyorum programı orada ayarladığım bias ile alakalı osiloskopta bir dalga şekli görünmüyorum lcd ye görüntü geliyor ama statik sürüş dalga formunda acaba proteusun eksikliği mi
yani kafamı karıştıran kısmı bias kısmı
ve bir de lcd nin 4 com ile üretilmesi tüm segmentlerin kontrolu için 4 com un da kullanılmasını gerektiriyormu yoksa örneğin 2 com ile de seg bacağı çoğaltarak sürülebiliyormu
teşekkürler
Hep meraktan

alisumer

ilk yazımda sorduğum ekran çalışma düzeni bu şeklide şekilde 4 Com 2 segment bacağı kullanıyor ben bunu 2 com 4 segment bacağı şeklinde kullanabilirmiyim

Hep meraktan

MC_Skywalker

4 com varsa 4 com şeklinde süreceksiniz. Çünkü segment parçları o comlara dağtılmış olur.

alisumer

1937 data kıtapçığındaki sürme yöntemlerine ait şekiller kafamı karıştırdı  tüm o sürme yöntemlerini aynı lcd de yapılabiliyormuş gibi anladım nedense bendeki lcd yi 4 com çalıştırdım da 2 com yapmaya çalışıyorum 2 gündür abuk sabuk çalışması normal ozaman:P eyvallah
Hep meraktan

alisumer

led 7 segmentte tablo oluşturuyorduk ama bu ekranlarda nasıl oluşturacağız çok karışıyor ortalık her bir basamak değeri için 4 com ve iki segment pini kullanılıyor yani 4 ayrı byte değeri gönderilmeli bir sayı değeri için tablo listesi bayağı bi uzun olacak tek basamak belki sıkıntı olmaz da 4,5 basamak kullanmayı düşünüyorum her birinin birbiri ile ilişkisini de düşününce aklım uçtu varmı bunun hafif bir yolu hocalarım.
Hep meraktan

alisumer

bu arada f628a ile deneme amaçlı çalıştırdım ekranda gölgelenmeler olsa da mantığını anlamış gibiyim ve acayip az akım çekiyor tüm devre dandik multimetre ile ölçebildiğim kadarıyla 3v gerilimle 50 ile 100 uA arasında kalıyor bu devreyi 16lf1938 de çalıştırabilirsem akımı göz ardı edecek kadar düşer diye umuyorum . şu tablo konusunda değerli fikirlerinize açığım 
Hep meraktan

alisumer

16LF1938 LCD sürücü işi bitti sayılır 16mhz dahili osc en yüksek performans ve kontrast  ayarları yapılı halde bazı veriler videodadır lcd kayıtçılarına ayarlanması biraz uğraştırdı simulasyonda her türlüçalışmasına rağmen hangi ayarı hangi sırada yaptığınızın önemi olduğunu farkettim ancak öyle çalıştırabildim ayar kısmının kodlarını paylaşıyorum önemli olan kısmı burası diğer kısmı biraz segment harıtası çıkarıp retlw yada lookup komutu ile diğer segment led ler gibi ben hiçbir yerde bulamamıştım bu şekli ile inşallah faydası olur birilerine
  BANKSEL LCDCON
  MOVLW B'10000010'
  MOVWF LCDPS
  MOVLW B'11000000'
  MOVWF LCDREF
  MOVLW B'00000001'
  MOVWF LCDCST
  MOVLW B'11110110'
    MOVWF LCDRL
  MOVLW B'10000011'
  MOVWF LCDCON
  MOVLW 0X00
  MOVWF LCDSE0
  MOVWF LCDSE1
  MOVLW    0XFF
  MOVWF    LCDDATA0
  MOVWF    LCDDATA3
  MOVWF    LCDDATA6
  MOVWF    LCDDATA9
  MOVWF    LCDSE0
kodlar ASM ama zaten basic te de aynı değerleri vereceğinizden okumasında sıkıntı yaşamazsınız lcddata0-3-6-9 a ff vermemin sebebi lcd açılırken 8888 görünmesi isteyen yazmayabilir o kısmı

bir kaç sorum ve sorunum da var tabi il ncelikle beklediğim düşük akım değerlerine ulaşamadım aslında uAseviyelerini görmeyi bekliyordum kontrast ve mhz den feragat edip anca uA değerlerini görebildim ama bana hız da lazım dolayısı ile bu hali ile yada en az 8 mhz de kullanmayı düşünüyorum o da 1,2 mA falan çeker .elimdeki pil 3 v 950 mah  değerinde cr2477 bu değerler ile ne kadar dayanır biri benim için hesaplayabilirmi hiç anlamıyorum şu pil işinden herkese kolay gelsin
Hep meraktan

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

alisumer

Anladım bu harcama ile bu pil kullanılmaz peki 950 mah değeri örneğin 1mA harcama yapan bir devreyi mükemmel şartlarda 950 saat mi idare eder anlamına geliyor? 100 uA degreinin altına 32khz de düşüyor ortalama kontrast ayarlarında hızdan bayağı bir fedakarlık demek yada okuma yapıldıktan sonra uyku modu işi çözebilir ama dediğiniz limit üstü akım çekimi kısa süreliğine olsa da pile genede zarar verir diye anladım anlatımınızdan
Hep meraktan

MB_77

alisumer

Bu arada devre modifiye kesme kullanılarak yazılan kodla çalışıyor  tespit ettiğim kadarıyla çalışmasına herhangi bir olumsuz etkisi olmadı . 16lf1938 vldc bacaklarına herhang bir referans drenci bağlanmadan da çalışıyor dahili olarak ayarlanabiliyor bu bias ayarları. Devrede ne bir kristal ne bir direnç var direkt 3v pil çipe bağlanarak çalışır hale geliyor mlc bacağında da dahili pullup var o da boşta
Hep meraktan

alisumer

3v - 32khz de pullup lar devre dışıyken işlemci ve ekran 60uA akım çekiyor bu çok iyi bir sayı benim için ama pullup olmadığından okuma yaptığım iki bacakta parazit okuyor ve kendiliğinden saymaya başlıyor.Portb pullup iki bacak için açıkken akım değişmiyor fakat bacakları okuma esnasında mecburen gnd ye çekince akım bir bacak için yaklaşık 100uA artıyor pull up kullanmadan yada harici pullup kullanıp direnç değerini dahili olandan ne kadar fazla kullanırsam okuma hassasiyetim ,çekilen akım ve  parazit arasında dengeyi sağlayabilirim  parazitle başa çıkmanın bir yolu varmı?
ikinci sorum kullandığım hall sensörlerin teki çalışmak için 1.2mA akım çekiyor bu sensörlerin yerine kullanabileceğim daha düşük akım çeken ve kullanımı kolay bir sensr varmı
Hep meraktan

MB_77