Endüstriyel 7 sgment LCD sürme

Başlatan alisumer, 28 Haziran 2021, 23:24:28

alisumer

hocam şöyle bir skıntı var devre buton pille çalışan bir  enkoder devresi akımdan tasarruf için 32 khz de çalıştırınca zaten çok fazla hızdan feragat ettim paus kullanmak öldürür işi.aslında okuma işini değişiklik kesmesi kullanarak yapıyorum kesme içinde yaklaşık 20 komut gecikme zaten yapıyor bu ayrıca sigorta olsun diye kesmeye girdiğinde tekrar kontrol ediyorum eski okunan ile yeni okunan değerin farklı olduğunu aynı ise değişklik yapmadan çıkıyorum kesmeden yani çok kısa dalgalı parazitlerde okuma yapmaması lazım ama çözemedim
Hep meraktan

ete

Kesme içinde önce bir okuma yapıp adına eski diyorsun ardından bir okuma daha yapıp adına yeni diyorsun. İki okuma yapıyorsun yani. Onun yerine son okunanı eski diye kayıt edip kesmeden çık ve yeniden kesmeye girince okuma yapıp adına yeni deyiver. Böylece en azından bir okuma eksiltmiş olursun. Maalesef parazitlerin bu işdeki etkisini ortadan kaldıracak bir şey düşünemiyorum. Zira program port (4 bit) okunup çıkılınca onu hafızada tutuyor ve bu okumaya nazaran değişiklik var ise kesme bayrağını set ediyor. Buda kesmeye parazit ile girilmesine sebep oluyordur.

Ete

alisumer

KESME:

asm
        BCF     INTCON ,7 
        BANKSEL PORTB
                                            ;1
        MOVLW  0XC0                         ;1
        ANDWF   PORTB ,W            ;'      ;1    eski den yeniyi çıkarıyoruz                            ;
        MOVWF  _YENI                 ;'     ;1    eğer değişiklik yok ise sonuç 0 oluyor kesmeden çıkışa atıyor         
        SUBWF  _ESKI   ,W                  ;1                                        ;
        BTFSC  STATUS  ,Z                  ;1-2                                      ;
        GOTO   _CIK                        ;2                      ;2
        RLF    _YENI   ,W                   ;1
        XORWF  _ESKI   ,W                   ;1
        MOVWF  _YON                         ;1
        BTFSS  _YON    ,7                   ;1-2
        GOTO   _EKS                         ;2  
hocam kesme girişi bu şekilde portb daha atama safhasında eski ye atanıyor kesmede tek okuma yapıyorum .karakter lcd de yaptığım örnekte kesme içerisinde "eski" den "yeni"yi çıkarmıyordum zira kesme oldu ise zaten eşitlik bozulmuştur mantığı ile düzgün  çalışıyordu çünkü başka kesme kullanmıyorum tümü kapalı bir tek portb 6-7 pinlerindeki kesme okunuyor ama nedense bu programda  ekstradan durum değiştimi diye kontrol etmeme rağmen parazittenmi bilmem sıkntı çıkarıyor
Hep meraktan

alisumer

" portb daha atama safhasında eski ye atanıyor" sorunum verdiğim cevaptaymış zaten portb yi kullanacağım iki pini maskelemeden direkt eski diye kaydediyormuşum maskeledim düzeldi:)
Hep meraktan

alisumer

hocalarım konum verisini okuyabileceğim hall sensörden başka ne gibi yöntemler var çok az akım çeken sensör gerekli. tabi PIC ile rahat kullanılabilecek olması da önemli daha önce böyle bir sensör kullanan varsa marka model paylaşırsa müteşekkir olurum 
Hep meraktan

alisumer

neyse kendi cevabımı vereyim MMS1X1HS adında bir hall sensör buldum çalışmak için 1,5ua akım ihtiyacı ve 1khz hızı ile işimi görecek kadar da hızlı çalışıyor denemelerini yapıyorum önceki yazılarda yazdığım işlemcide dahili pull up kullanma zorunluğu bu sensörde olmayacak gibi çünkü yarım köprü mosfet içeriyor içinde yani 1-0 arası geçişi parazitsiz yapabiliyor olması büyük olasılık ilk testlerimde uyku modunda 48 uA akım değerini gördüm işlemcim 1 mhz ile çalışırken 450 uA civarına çıkıyor ama iki saniye içerisinde uyuyarak akımı düşürüyorum zaten okuma böyle cihazlarda birkere ayarlanıp uzun süre birdaha okuma yapmasına gerek kalmıyor   tabi uyku anında ekran ve hall sensörler çalışmaya devam ediyor. sensör çok stabil güzel okuma yapıyor. bu hali ile teorik olarak kısa okuma akımlarını çıkaracak olursak 950 mah pil ile 824 gün pil ömrü veriyor
Hep meraktan

alisumer

tahmin ettiğim gibi pull up dirençlerini kullanmama gerek kalmadığı için yaklaşık iki sensör için 300 uA tasarruf sağladım ve parazit de olmuyor.çok fazla tavsiye ederim bu sensörü
Hep meraktan

alisumer

:-\
Hep meraktan