Telefon tuş takımı # ve * tuşları tarama kodu

Başlatan ete, 14 Eylül 2021, 09:03:09

ete

Arkadaşlar biliyorsunuz telefon tuş takımında direk rakamsal karşılığı olmayan iki tuşumuz var. Bunlar # ve * tuşları. Normalde bir tuş takımı okuması (taraması) yapılırken bu tuşlara biz bir değer atıyoruz. Ben genelde * tuşu için 11 rakamını ve # tuşu için ise 12 rakamını kullanıyorum.
Bunların dünya genelinde kullanılan standart bir tarama kodu varmıdır. Çok aradım ama hep alakasız şeyler karşıma çıkıyor. Bilen varsa söylesin lütfen. Kaynak da gösterilirse memnun olacağım.

Ete

alisumer

şahsen hex A ve B sayıları olarak gördüm hocam sayısal karşılığı hep 11 -12 galiba üretim fikri bell lab da dtmf verilerinin farklı fonksiyonlar üretmekte kullanılması için tasarlanmış üretim adları da "alpha ve beta" zaten. bir çok ülke santrallerinde bu tuşların belli kombinasyonlarda  askeri ve sivil kullanımları varmış şeklinde yazıyor wiki sayfası.
Hep meraktan

Serk@n

Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

ete

14-15 olarak hiç duymamıştım. Genelde 11-12 kullanılıyor 10 rakamı sıfır için kullanıyorlar hiç bir bilgi yok. İlgilendiğin için sağol.

Ete

Serk@n

Sıfır dahil 10 rakam, askerî telefonlarda (sanırım Amerika standardı) kullanılan ABCD ve *# işaretleri ile 16 karakter elde ediliyor. Bu da hex olarak bir karaktere tekabül ediyor hocam.

ete

İyi ya bende hangi rakamın verildiğini soruyorum. Sıfır için 10 kullanılıyor. Tuş takımını ben yaparsam o tuşlara 11 ve 12 rakamlarını veriyorum ama gerçekte kime ne değer verikliyor onu soruyorum zaten.

Ete

Serk@n

Hocam aklıma CM8870 entegresi geldi. Bu entegrenin üreticileri uluslararası standartlara göre yapmış olmalılar.

Buradaki binary çıkışlar, sizin de dediğiniz gibi * 11, # 12.

Serk@n

ete

Bu tablo CM8870 in basılan tuşlara göre 4 bit data çıkış seviyeleri ise işimi görecek demektir. Düşündüğüm doğru imiş *=11 ve #=12 oluyor bu durumda. Aradığım bu idi teşekkürler. Tabloyu nerden buldun onuda bilmek isterim.
Ete

Serk@n

ete

Ne şans , iki ayrı firmanın data sheet'ine baktım bu tablo yok idi. Sana doğrusu denk gelmiş.
Ete

Serk@n

Mukadderat hocam. Sizin bunca emeğiniz yanında size bir konuda da olsa destek olabilmek nasip olacakmış demek ki...  :)