Otomatik Kapı

Başlatan Serk@n, 25 Eylül 2021, 20:46:07

ete

Bir ölçü aleti ile de test edilebilir en azından seviye değişiyormu görebilirsin.
Voltaj kademesine al 10V kademesinde probin biri GND ye diğeri A çıkışına bağlansın. Motoru çok yavaş çevirerek ibrenin yada dijital ise voltajın değişip değişmediğine bakabilirsin.
Ancak unutma o motora besleme vermez isen encoder kısmınada voltaj gitmeyebilir. Ayrıca beslendiğini sanmıyorum. Motor voltajından besleme alıp 5V ta regüle ediyordur. Dolayısıyla encoderi motor beslemesi olmadan test edemezsin büyük ihtimalle.

Ete

Serk@n

Çok teşekkür ederim.
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

gogoce

Alıntı yapılan: serkanzey - 25 Eylül 2021, 20:46:07Herkese iyi çalışmalar diliyorum

Bir otomatik kapı arızası ile uğraşıyorum. Kapı üzerinde pwm ile çalışan 24V. bir DC motor var. Motor da malum bir mikrodenetleyici kart ile kontrol ediliyor.

Arıza şu:
Kapılar normalde kapanmaya yakın yavaşlaması ve birbirlerine değince durması gerekiyorken hızlıca kapanıyor ve kapılar tam kapanınca cihaz uyarı veriyor ve yaklaşık 50 cm. tekrar açılıyor ve bekliyor. Görünen o ki bir engele çarpma uyarısı veriyor.

Sormak istediğim husus kapıların birbirine yaklaştığını mcu nasıl algılıyor? (Bu algılama ile yavaşlama işlemine geçmesi için)

Motorun çektiği akım ölçülerek bir engele çarptığı anlaşılabilir. Tam açılmayı veya bir şeye çarpmayı mcu bu şekilde algılayabilir. Anladığım kadarıyla sistem bu şekilde çalışıyor. Fakat kapıların yaklaşmasıyla ilgili herhangibir sensör göremedim.

Motorun ve devre kartının fotoğrafını da gönderiyorum. Bir fikri olan arkadaşım olursa memnun olurum.

asansör kapısı mı bu?
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

Serk@n

Bina giriş kapısı idi. Şu an da kapının arızası giderildi.

ete

Arızanın ne olduğunu söylemedin ama bizi merakta bırakma istersen.

Ete

Serk@n

Hocam motorun arka bölümünü yani diskin olduğu bölümü söküp tekrar taktığımda arıza giderilmiş oldu oldu. Demek ki daha önceden buradan pals gitmiyordu. Şimdi gidiyor. Anladığım kadarıyla durum bu.

elektro77

Ben katılmadım ama. İlk baştan beri sonucun bu olacağına emindim. Ete hocam gerekeni söyledi zaten. Yani encoder bölümünü açıp kapatınca düzeleceğini biliyordum. Çünkü motordaki ve çevredeki tozlar direk oraya doluyor ve toz yüzünden encoder sağlıksız çalışıyor. Bu kapılardan çalıştığım otellerde tamir etmişliğim çok.
Katılmayışımın sebebi ise ete hocamın yapılması gerekeni çok net bir şekilde söylemesi.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

Serk@n

Demek kapağı açınca oradaki tozlar döküldü. Vallahi ne diyeyim... İyi ki varsınız. Mesele şimdi anlaşıldı. Ben buna ihtimal veriyordum tabiki. Ama tamamen bundan olacağına yüzde yüz kâni de değildim.

Herşeyi bilmemiz elbette mümkün değil. Ama şu bilgi de herhalde pekçok bilginin anahtarıdır:

Tecrübeli insanların anlatmasa bile işaret ettikleri şeylere dikkat et!