pic16f877a ile opamp

Başlatan Main, 22 Ekim 2021, 21:08:58

Main

herkeze merhaba bu foruma yeni katıldım ve yardımınıza ihtiyacım var;

Pic16f877a ile k tipi termokupl sıcaklık sensöründen opamp ile veri okumaya çalışıyorum.
Öncelikle lm358 opamp entegresini breadboard da kurdum. Çıkış voltajını ölçü aleti ile okudum.
0 volttan başlayarak sensörü ısıttıkca(300 derecelere kadar) 3.5 volta kadar değer okuyorum.
projemde zaten max 270 derecelere çıkacağım.

İş lm358 in out unu pic in A1 pinine bağlayıp değer okuyunca voltaj olarak max 1.1 voltlara kadar çıkabiliyor.

A1 e gelen sinyalin akımını ölçtüğümde 0.04 A gibi bi akım çektiğini farkettim.
muhtemelen akımdan kaynaklı sinyalde düşüş meydana geliyor.

Pic in A1 inin bukadar akım çekmesi normal mi. başka bi sıkıntıdan mı meydana geliyor.
yardımcı olursanız sevinirim :)

-opamp devresinde direnç olarak 1k ve 330k kullandım

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

Main

Teşekkürler cevap için şemada o a0 olarak belirtmişim yanlışlık olmuş :) ama normalde a1 e bağlı.

referans olarak koddefteri.com dan yazan şekilde yazdım. Orda
AN0_AN1_AN2_AN3_AN4 : Yalnızca RA portundaki analog girişleri kullan.( "+" referans voltajı Vdd, "-" referans voltajı "Vss" girişinden alınır).

bu şekilde yazıyordu. benim koddaki kısımda bir hata var mı. +5v a göre referans alıyor olması lazım.

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

ete

Öncelikle K tipi Termokupl'un be devre ile ölçülebileceğini pek sanmıyorum. Elbette bir değer okursunuz ama doğruluğu tartışılır.
Bu iş için ideal olam MAX6675 veya benzeri bir eleman kullanmak lazım. MAX6675 özellikle K tipi termokup ölçmek için üretilmiş bir entegre piyasamızda da var idi pek çok defa kullandım.

https://www.robotistan.com/max6675-k-type-termokupl-sensor?gclid=CjwKCAjwwsmLBhACEiwANq-tXFwO3N_pTd-KDeBhV3pcAh9EfNdnaqlsBbyUPyYoHr_YZVJps6ZjPBoCVykQAvD_BwE

İllaki opamp ile bu işi yapacağım diyorsanız 33K diye belirttiğiniz kazanç direncini 220K lar seviyesine çıkarmanızı öneririm. Zira bu devre termokuplun yüksek sıcaklıklara çıkacağı düşünülerek verilmiş olmalı. Siz ise 270 derecelerde kalacağınıza göre 220K size ideal olacaktır.
Ayrıca Termokupl'un + ucuna seri 2k2 direnç bağlayın ve direncin diğer ucunu opamp + girişine girin.

Diğer yandan internet'de  "Thermocouple amplifier" yazarak benzer opamp devrelerini inceleyin ve kendi devreniz ile karşılaştırın derim.

Pic analog girişlerine giren devrelerin belirli bir empedansı olması gerekir ki bu yaklaşık 10K dolaylarındadır. Bundan düşük empedanslı devreler işlemciden akım çeker yada orada akım harcanmasına sebep olurlar. Normalde opamp çıkışı yüksek empedanslıdır herhangi bir şey gerektirmez. Bence devreniz yeterince kazanç sağlayamadığı için bu düşüşü yaşıyorsunuz.

Unutmayın termokupl çıkışı sıcaklığa göre lineer değildir. Çıkış grafiği bir eğri formatındadır. Max6675 bunu linearize eder sizin bir şey düzeltmeniz gerekmez. Değilse karmaşık formüller ile veya lookup tablosu ile sonucu linearize etmeniz gerekir. Aksi taktirde ölçümünüz yanlış olur.

Ete

Main

Alıntı yapılan: MB_77 - 23 Ekim 2021, 08:28:24C bilmiyorum ama 40ma çekiyorsa eğer a1 giriş d değil dijital çıkış kalmis ve low durumundadir muhtemelen. Büyük ihtimalle de bu akım pinin esd diyotunu bozmuştur. Ya pini değiştirin ya da işlemciyi ama önce ayarlarınızı dogrulayin

evet öyleymiş programı tekrar gözden geçirdim.

set_tris_a(111111);

çıkışları yazdığım kütüphane dosyasında böyle bi satır kullanmışım. Bu satırı yorumlayıp program tekrar çalıştırdığımda düzeldi

teşekkürler...

Main

Alıntı yapılan: ete - 23 Ekim 2021, 09:14:57Öncelikle K tipi Termokupl'un be devre ile ölçülebileceğini pek sanmıyorum. Elbette bir değer okursunuz ama doğruluğu tartışılır.
Bu iş için ideal olam MAX6675 veya benzeri bir eleman kullanmak lazım. MAX6675 özellikle K tipi termokup ölçmek için üretilmiş bir entegre piyasamızda da var idi pek çok defa kullandım.

https://www.robotistan.com/max6675-k-type-termokupl-sensor?gclid=CjwKCAjwwsmLBhACEiwANq-tXFwO3N_pTd-KDeBhV3pcAh9EfNdnaqlsBbyUPyYoHr_YZVJps6ZjPBoCVykQAvD_BwE

İllaki opamp ile bu işi yapacağım diyorsanız 33K diye belirttiğiniz kazanç direncini 220K lar seviyesine çıkarmanızı öneririm. Zira bu devre termokuplun yüksek sıcaklıklara çıkacağı düşünülerek verilmiş olmalı. Siz ise 270 derecelerde kalacağınıza göre 220K size ideal olacaktır.
Ayrıca Termokupl'un + ucuna seri 2k2 direnç bağlayın ve direncin diğer ucunu opamp + girişine girin.

Diğer yandan internet'de  "Thermocouple amplifier" yazarak benzer opamp devrelerini inceleyin ve kendi devreniz ile karşılaştırın derim.

Pic analog girişlerine giren devrelerin belirli bir empedansı olması gerekir ki bu yaklaşık 10K dolaylarındadır. Bundan düşük empedanslı devreler işlemciden akım çeker yada orada akım harcanmasına sebep olurlar. Normalde opamp çıkışı yüksek empedanslıdır herhangi bir şey gerektirmez. Bence devreniz yeterince kazanç sağlayamadığı için bu düşüşü yaşıyorsunuz.

Unutmayın termokupl çıkışı sıcaklığa göre lineer değildir. Çıkış grafiği bir eğri formatındadır. Max6675 bunu linearize eder sizin bir şey düzeltmeniz gerekmez. Değilse karmaşık formüller ile veya lookup tablosu ile sonucu linearize etmeniz gerekir. Aksi taktirde ölçümünüz yanlış olur.

Ete

Alıntı yapılan: ete - 23 Ekim 2021, 09:14:57Öncelikle K tipi Termokupl'un be devre ile ölçülebileceğini pek sanmıyorum. Elbette bir değer okursunuz ama doğruluğu tartışılır.

Ete

merhaba ete bey uzun zamandır takip ettiğim bi forum sayfasıydı burası. Herkez birbiriyle yardımlaşarak bilgi alışverişi oluyor. Çok hoşuma gitti. Ben gömülü sistemlede hobi düzeyinden daha ileri seviyerle yeni geçmeye başladım(öğrenciyim). MAX6675 entegresini daha önce kullanmıştım. ama 40tl civarı fiyatı vardı. lm358 entegresi 70 kuruş civarı diye hatırlıyorum. benim termokupl u çalıştırma sıcaklığım 240-270 derece arasında olacak 3-5 derecelik hata payı da olabileceği için opamp ile işimi görebilirim diye düşündüm. opamp devresinde 33k kulandığımı söylediniz ama 330k kullandım ben. Termokupl ın + ucuna da seri bağlayarak 2.2k da deneyeceğim.

Okuduğum değerleride 240 ve 270 derecelere basit işlemlerle eşitlemeye çalışacağım.

teşekkürler...