Harici Pull Up direnci

Başlatan blueboard, 12 Kasım 2021, 23:25:48

blueboard

Ete Hocam, müsadenizle bir şey sormak istiyorum. Yaptığım bir devrede Pull Up olarak çalışan butonlar var. Butonlara normalde 10 K direnç bağlanması gerektiğini biliyorum. Ancak şu an elimde 10 K direnç kalmadı ve zamanım çok kısıtlı. Bazı yerlerde pull up direnci olarak 4.7 K Lık direnç kullanılabileceğini belirtenler var. Bu ne derece doğrudur. Elimde bol miktarda 4.7 K direnç var. Bir de alternatif olarak 12 K dirençlerim var. Bunları kullanırsam sorun yaşar mıyım?

UGR

alisumer

enerji kaynağııza bağlı olarak kullanabilirsiniz ikisini de ama pullupp genellikle düşük dirençlerde daha iyi çalışır fakat tetikleme anında eğer yeterince akım sağlayamayan bir kaynak kullanırsanız valtaj düşüşü yaparlar yüksek dirençlerde pullup a geçme gecikmesi olabiliyor
Hep meraktan

ete

Pullup, adı üzerinde bir hattı pozitife çekme işlemidir. Bunu bir direnç kullanarak yaparsınız ve direncin değeri yanlızca pullup ın gücünü belirler. 470 ohm-100K aralığında her direnç bu işi görür. 470 ohm çok güçlü pullup yaratır onu direk GND ye bağlayarak yenersiniz ve aynı hattı bu şekilde LOW yaparsınız , 100K ise ayıf bir Pullup yaratır bunuda daha düşük dirençli bir direnç üzerinden bile GND vererek yenebilirsiniz. Bu anlatımdan şu sonuç çıkıyor. 12K idealdir.
Unutmayın işlemcilerin kendi içindeki PULLUP dirençleri yazılanlara bakılırsa 22K dolayındadır.

Ete

blueboard

Serk@n

Bir de olayın şöyle bir boyutu var: O da akım hesabı. Mesela 470 ohm.luk bir pull-up direnci ilgili pini lojik 1 seviyesinde tutmak için hiçbir işlem yapılmasa dahi mA. seviyesinde de olsa küçük bir akım çekecektir. Bunun yerine 12K kullanılsa bu akım daha da küçük olacaktır. Yapılacak devrenin durumuna göre belki bu ayrıntıya da dikkat etmek gerekebilir. Özellikle pille çalışan devrelerde...
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

alisumer

harici pullup pini 5 volta çakince akım çekmiyor en azından mA seviyesinde değil belki uA  benim dandik multimetre ölçmedi ama pullup yapılmış  pin toprağa çekilince kullandığın direnç değerince extra akım çekitiği doğrudur   
Hep meraktan