Pic'in Parazitlerden Etkilenmemesi İçin

Başlatan has_artvin_li, 06 Mayıs 2012, 20:20:11

has_artvin_li

Değerli ustalarım Hiç bişiyin hazırından yana değilim araştımak sormak ve çözüm aramak bence bir işin yarısıdır Burda bir soru sordum Allah razı olsun boş geri dönmedim...

Ama bu işin içinden çıkabilmek için iki farklı entegre var kullanmaya karar verdiğim Tabii ki ilk başta LM2575 ve sonrasında da MC34063 Diye bir entegre Bu MC34063 entegresi bana biraz teferruatlı geldi ve ilk aşamada bunu eledim eğer LM2575 den istediğim randımanı alamassam diğer entegre olan MC34063 e yöneleceğim ;)

Fakat bunlardan daha önemlisi Fırsatını bulduğum bir anda osiloskobu alıp aracın yanına götürüp selenoidlerdeki noise leri ölçmeye çalışacağım röle çekip bıraktığı anda ki selenoid uçlarında ne kadar gerilim meydana geliyo bu gerilim işlemcinin besleme ayaklarına ne kadar yansıyo işlemcinin çıkış yada girişlerine ne kadar yansıyo bunları tek tek not etmeye çalışacağım Bunun yanında araç hakkında da bilgiler vermeye çalışırım örneğin araç 24 volt yada 12 volt sonra sellektör yapınca şu kadar dalgalanma oldu korna da bu kadar oldu gibi sağlam bir araştırma yapıp Burada paylaşmayı planlıyorum Sizce bir işe yarar mı ?

En azından rölelerin bobin uçlarında selenoidlerin bobin uçlarında ne kadar voltaj oluşuyo işlemcinin bacaklarına ne kadar düşüyo vs bunları görmüş öğrenmiş oluruz ;)

rexo

deneme sonuçlarını bekliyoruz çokiyi olur,

kolaygelsin

has_artvin_li

Evet değerli ustalarım Devrenin bir nevi proto tipini çıkarttım gibi :) şimdilik resimlerden oluşan birkaç görüntüsünü vereceğim ve en kısa zamanda da devre şemasını çizip ekleyeceğim Fakat daha araca takıp deneme fırsatım olmadı acaba parazitlerden nasıl ve ne kadar etkilenecek merak ediyorum :)

Program olarak Ta şöyle bir program yazdım....

Device  16F628A
Config  BODEN_OFF,CP_OFF,DATA_CP_OFF,PWRTE_OFF,WDT_OFF,LVP_OFF,MCLRE_ON,INTRC_OSC_NOCLKOUT
CMCON=7
ALL_DIGITAL=true

TRISB=0
TRISA=255
PORTB=0
''''''''''''''''''''''''''''''''''ÇIKIŞLAR'''''''''''''''''
Symbol  cene_ac=PORTB.2
Symbol  cene_kapat=PORTB.4
Symbol  surgu_asagi=PORTB.1
Symbol  surgu_yukari=PORTB.3
Symbol  gaz_ver=PORTB.5
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

''''''''''''''''''''''''''''''''GİRİŞLER'''''''''''''''''''''''''
Symbol  valf=PORTA.1
Symbol  start=PORTA.0

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
basla:
        If  start=1 Then
        GoTo    calis
        Else
        GoTo    basla
        EndIf

calis:
        DelayMS 150
        High    gaz_ver
        DelayMS 1000
        High    cene_kapat
        DelayMS 150

GoSub   valf_kontrol

DelayMS 150
        Low     cene_kapat
        High    surgu_yukari
        DelayMS 150

GoSub   valf_kontrol

DelayMS 150
        Low     surgu_yukari
        High    cene_ac
        DelayMS 150

GoSub   valf_kontrol

DelayMS 150
        Low     cene_ac
        High    surgu_asagi
        DelayMS 150

GoSub   valf_kontrol

DelayMS 150
        Low     surgu_asagi
        High    cene_kapat
        DelayMS 150

GoSub   valf_kontrol

DelayMS 150
        Low     cene_kapat
        High    surgu_yukari
        DelayMS 150

GoSub   valf_kontrol

DelayMS 150       
        PORTB=0
        DelayMS 150
        GoTo    basla

valf_kontrol:   
                While   valf=0
                Wend
                If  valf=1  Then
                DelayMS 150
                Return
                Else
                DelayMS 150
                GoTo    valf_kontrol
                EndIf
        DelayMS 150
        Return

Edit: Upload.gen.tr sitesi truva atı barındırmakta ve virsü koruyucular oradan dosya yüklenmesine müsaade etmemektedirler. Bu nedenle resimlerinizi sildim.Bir başka yere yükleyin lütfen.
www.dropbox.com sitesini inceleyin size 2 GB ücretsiz alan veriyorlar. Hem dosyalama hem paylaşım için kullanabilirsiniz. Üstelik dosyalarınızı güncel tutmak için mükemmel bir aracıdır.

http://www.facebook.com/video/video.php?v=3987019321430

teknisyen08

Hade hayırlı olsun hemşerim devamınıda bekliyoz artık...

F®T

murat merhaba.
pic 5 volt beslemesi ile röle ve buton beslemeleri ayrımı pek belli olmuyor.o şekilde daha saglıklı olur.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

veli dayı

protr kardeş teşekkürler güzel bir paylaşım olmuş yapılacak devrelerde feyz alınabilinir.

ELZEMEFE

Merhabalar...
yaklaşık 1 hafta önce 12 adetlik bir röle kartı yaptım .. herşey çok güzel derken PIC  reset atmaya başladı
ve bana ciddi bir sorun oldu tek bir gece  zamanım vardı..
o gece elimde ne varsa aklısa ne geldiyse denedim

iki adet zener diyod şekildeki gibi bağlı
ve 1W olursa iyi olur devre beslemesi örneğin 12 volt ise
zener diyodlarda 12 volt olacak.. bobin in üzerinde L504 Yazıyordu
ayrıca bilgisayar güç kaynağından söktüğüm hızlı diyodlardan bir tanede
artı eksi arasına ters bağladım.. devre şu an kadar sorunsuz çalışmaktadır
kolay gelsin

has_artvin_li

Evet değerli ustalarım yaptığım devre bu şekilde Umarım Araca taktığım zaman parazitlerden etkilenmez :)

Ama şekil ve şema olarak sistem bire bir aynı direnç değerleri ve aynı şemaya sahip Opto izalatör de bire bir aynıdır devre şu şekilde çalışıyor Tabii ki labaratuar tipi bir güç kaynağı bağlı iken daha araca bağlamak nasip olmadı umarım bir gün onu da yapar sonuçları burda paylaşırım Fakat sizlerinde yine yorumlarınızı bekliyorum....

ELZEMEFE

lm2576 lı olan halini denediniz mi _? etkilenme varmı

F®T

giriş çıkışları izole etmişsin ama ,şaseler hep aynı  tek şase kullanmışsın.endüstriyel ortamlarda çok sağlıklı olacağını düşünmüyorum.şöyle olması uygun olur.buton ların + rölelerin beslemesi  şasesi dahil ayrı olmalı.pic in beslemesi şasesi ayrı olmalı.yoksa resetleme veya farklı durumlardan kurtulma olayı zor ki bu kart iş makinası kontrol edecek.girişe dc dc konverter çıkışı çift besleme biri pic diğeri röleler ve butonları beslerse güzel olur.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

has_artvin_li

Konuyu Hortlatmış gibi olucam ama farklı bir konu açmaktansa konuların toplu yerde olmasının daha uygun olacağını düşündüm ;)

Herkesin ağzında dilinde sakız olmuş bu galvonik izolasyon dedikleri olayı kimse tam manası ile açıklamadı diye düşünüyorum Konu hakkında bilgisi tecrübe ve deneyimleri olan ustalarımız şu konuyu bi tam olarak ele alsalar mı acaba diye düşünüyorum Eminim çok hoş bir durum olur Saygılarımla...

dnaci

@Has_artvin_li aşağıdaki linkteki çizimleri incele istersen. Galvanik izolasyon örneği mevcut. Basit olarak şöyle açıklanabilir. Pic kontrol devresiyle diğer cihazların (röle,motor vb.) +beslemenin yanında gnd hattını da yalıtmak. Opto kullanarak yine röle-motor vb. yüklerin kontrol izolesi de sağlanabilir.

http://elektroinfo.blogspot.com.tr/2009/08/pc-frekansmetre-devresi-ve-counter.html

DigMan

Arkadaşlar; çok yüksek akımlarla çalışmadığınız sürece RÖLE kullanmayın. Artık röle devri bitti diyebiliriz. Küçük gerilimlerde MOSFET, 220V AC çalışmalarınızda TRIAK kullanabilirsiniz. Röle kullandığınız sürece ne yaparsanız yapın parazitten kurtulamazsınız. Çünkü mekanik bir yapışma söz konusu. Düzeldi sanırsınız fakat arada bir sapıtmaya devam eder. Yorumda bulunan arkadaşların ve ETE hocamızın da dediği gibi, parazitlere kesin çözüm için bende ekleme yapayım:

1- RÖLE İPTAL! = yerine IRFZ44N(DC gerilimler için) yada BTA16/BT139(AC gerilimler için) kullanmak  (malzemeler örnektir)
2- Giriş ve çıkışları optocoupler ile yalıtarak sürmek (GND nin ortak olmaması şart değil)
3- Anahtarlamalı besleme kaynağı kullanmak (LM2575 gibi)
4- Bol miktarda 100n ve 10n kullanmak
5- Tüm giriş ve çıkışlarda ESD diyotları kullanmak ( +V ile giriş/çıkış arasına ve giriş/çıkış ile GND arasına ters bağlı diyotlar)   

Burak

Alıntı yapılan: algos - 25 Eylül 2014, 19:52:37
Arkadaşlar; çok yüksek akımlarla çalışmadığınız sürece RÖLE kullanmayın. Artık röle devri bitti diyebiliriz. Küçük gerilimlerde MOSFET, 220V AC çalışmalarınızda TRIAK kullanabilirsiniz. Röle kullandığınız sürece ne yaparsanız yapın parazitten kurtulamazsınız. Çünkü mekanik bir yapışma söz konusu. Düzeldi sanırsınız fakat arada bir sapıtmaya devam eder. Yorumda bulunan arkadaşların ve ETE hocamızın da dediği gibi, parazitlere kesin çözüm için bende ekleme yapayım:

1- RÖLE İPTAL! = yerine IRFZ44N(DC gerilimler için) yada BTA16/BT139(AC gerilimler için) kullanmak  (malzemeler örnektir)
2- Giriş ve çıkışları optocoupler ile yalıtarak sürmek (GND nin ortak olmaması şart değil)
3- Anahtarlamalı besleme kaynağı kullanmak (LM2575 gibi)
4- Bol miktarda 100n ve 10n kullanmak
5- Tüm giriş ve çıkışlarda ESD diyotları kullanmak ( +V ile giriş/çıkış arasına ve giriş/çıkış ile GND arasına ters bağlı diyotlar)

Peki sevgili kardeşim yüksek akımlı uygulamalarda napıcaz , Yüksekten kastım 10 amper ve üzeridir benim için . Çünkü 5 amper üzerinde yarı iletkenlerde ısınma derdi baş gösteriyor ?? Hadi diyelim heatsink kullandık hemde en güzel dökümünden ama soğutucusu ile birlikte göz önüne aldığımızda Röle kadar boyutu küçük olmayacak ve ayrıca bir fan soğutucu gerekecek .. Devrenin tıkızlığı adına röle vazgeçilmez bir elemandır ... Bunlar zaten bir kenara , röle muazzam bir izolatördür , İkincil devreyi ana devreden yalıtır .. Bu yarı iletken elemanlar ve yükleri bir tümdevrede çalışır , yani devredeki balans omik yüklerde sıkıntısız ama RC yada RL devrelerinde elektronik işleve , MCU'ya zor anlar yaşatır . Gürültü ve sinyal akımında güç dengesini yok eder . İstediğin kadar Snubber devresi kullan yine bir noktada azizliğe uğratacaktır . Halbuki , çektiği akım belli olan bir röle bobini ile gürültü izolasyonunu gerçekleştirmek kat ve kat daha kolaydır ...

Triyak ve mosfet faz ve darbe modülasyonu gibi uygulamalarda vazgeçilmezdir bunun sebebide röleye nazaran daha hızlı anahtarlama ve yarı iletken anahtarlama ömrüdür . Röleden devremizi yalıtmanın muhtelif yolları var elbette .

1. Flyback diyodu
2. İndüktif yüke paralel bağlı bir sığaç en az 200 volt gerilime dayanıklı olanları Çünkü indüktif yüklerin(örneğin röle bobini) akım değişimlerine verdiği anlık tepki gerilim bazında bir rölede 100-200 volta kadar çıkmaktadır. (Osiloskopta gözlenmiştir)

flyback diyodu ani gerilim sıçramalarında , röleyi sürmekte kullandığımız transistör vs yarı iletkenin , drain-source veya kollektör-emitör jonksiyonunun kızarmasını engelleyecektir . Çünkü anlık gerilim sıçramalarında oluşan spike'ları kendi üzerinden kısa devre yaptırmayı sağlayacaktır . Sığaç ise gerilim sıçramasını olabildiğince tepe noktasıdan aşağıya çekecektir .

Burada diyot ve sığaç seçimini dikkatli yapın . Schotttky veya fast switching özellikteki diyotlar (BAT47 ,4448 , 4148 serileri ) pek akıllıca değil ... UF 1N4007 serisi diyotlar gayet başarılı flyback görevi görüyorlar , sığaçlarda elektrolitik olanların en az 200 volt 100 uf'lik kapasitede olanları işinizi görecektir ...

Flyback bağlantı biçimi ; Sığaç resimde yok onuda diyota paralel ekleyin , sığacın kutbunada dikkat edin . + kutbu pozitif besleme noktasında olacak şekilde . (bilmeyenler için diyorum)

https://dlnmh9ip6v2uc.cloudfront.net/assets/9/8/6/0/f/51770c5bce395f3149000000.png 

Gürültü olayına gelince , söylediğin sığaç değerleri güzel fena değil her nede olsa bir sığaç grubu alçak geçiren süzgeçtir . İlla adam akıllı bir filtre olsun diyorsanız EMG yükselteci devrelerindeki güç katı filtrelerindeki devrelerden herhangi birisini kurup gürültü sıkıntısından ömür boyu kurtulabilirsiniz . Burada bi kaç opamp bi kaç tane R, l , c elemanı devreye fazladan eklenir o kadar .

1uf - 10uf gibi değerler dahi sizi üzmeyecektir lakin , MCU Start-up süresini bi hayli uzatıp , watch dog timer ile problem yaşamanıza sebep olabilir . Çoğu zaman yaşamayanlarda mevcut ama yaşayanlarda bir hayli var. Seçim size kalmış .

Sonuç olarak RÖLE CANDIR CAN . Düzgün bir bağlantı şekli ile vezir , ezbere kurulmuş bir devre ile rezil olursunuz .

Haydi selametle .
Ω Gens Una Sumus Ω