SHT20 Kullanımı Hakkında

Başlatan Elektronikprojem, 24 Şubat 2022, 00:11:38

amatör

anladım Sayın Ete hocam biraz daha çalışayım üzerinde herşey için çok teşekkür ederim.

amatör

Sayın Ete hocam öncelikle iyi bayramlar dilerim. Hocam dediğiniz gibi devrede de değişiklik yaptım fakat yine aynı smülasyonda evet gayet normal ölçüm yapıyor ama gerçek devrede sabit %24 derece sıcaklık, nemde ise sabit %99 hocam başka ne sorun olabilir ki hocam sensörü çıkarsamda aynı ekranda yazılar taksamda aynı hocam saygılar

ete

Simulasyonda da sensörü kaldır aynı değerleri görürsün. Bu durum sensör haberleşme pinlerinde bulunan Pullup dirençlerinden gelen bir durum. Buda gösteriyorki ya o sensör bozuk yada sistemin sensör ile haberleşemiyor. Büyük ihtimal ile o sensör arızalı.
Sensörün arızalanmasında etkili olabilecek iki faktör mevcut. Bunlardan ilki sensör besleme voltajıdır. Bu sensör maksimum 3V6 ile çalışıyor. Bu sensöre 5V veremezsin. İşlemci 5V sensör 3V6 ilede de çalışması sakıncalı. Sebebi lojik seviyelerin bir birini tutmamasıdır. Bu işi en doğrusu sensörü 3V6 ile ve işlemciyide aynı voltaj ile çalıştırmaktır. Ancak bu durumda muhtemelen LCD bu voltajda çalışmayacak ve 5V isteyecektir. Sıkıntılı bir durum.
Belkide en doğrusu tüm sistemi sensör hariç 5V ile çalıştırmak ve sensörü 3V6 ile çalıştırıp arada seviye ayarlaması yapmak. Seviye ayarlamasına sonradan geri döneceğim.
İkinci bozulma sebebi ise statik elektrik veya sıcaklık olabilir. Bu sensörler bildiğim kadarı ile normal lehimleme işine karşı hassaslar. Havyayı bacaklar üzerinde fazla tutamazsın. Data sheet bunu ne sürede tutulacağını belirtiyor bakmak lazım. Sensöre fazla el ile dokunmamak lazım statik elektiriğe karşıda hassas bir malzeme bu.

Seviye meselesine geri dönersek, Sensör data sheet'i diyorki sensörün LOW voltajı 0,4V dan daha büyük olamaz. İdeali 0V elbette. İşlemciyi 5V ile çalıştırdığın zaman Pic LOW woltajı 1,8V ta kadar çıkabilirki bu durumda sensör o işlemci ile haberleşemeyecektir.
Sensör HIGH voltajı ise VDD si kadar yani 3V6 yada ideali 3V olmalıdır diyor data sheet.
Şimdi böyle bir sistem (işlemci 5V sensör 3V ile çalışıyor) kurulmuş ise işlemciden çıkan LOW voltajı max 0,4V olacak seviyeye düşürmek gerekecektir. Sensörden çıkan 0,4V luk low seviyesi işlemci için sorun olmayacaktır. HIGH konumlarına bakacak olursak. Sensörden çıkan 3V luk HIGH voltajının işlemci açısından kararsız bölgede olabileceğini söyleyebiliriz. O halde bu 3V luk HIGH seviyesini 5V civarına çıkarmak gerekir. Benzer şekilde işlemciden çıkan 5V luk HIGH seviyesinin ise 3V seviyesine indirilmesi gerekir. Bütün bu işleri yapmak için iki alternatif var bildiğim. Birisinde 2 transistör kullanılıyor diğerinde basitçe dirençler yardımı ile sorun çözülebiliyor şayet çalışırsa.
Aşağıdaki linkte bir kart satıyorlar. Tam da bu iş için düşünülüp yapılmış bir kart. Bunu kullanmanı tavsiye ederim. Şayet sensörün arızalı değil ise bu kart sayesinde haberleşmeyi sağlayacağından eminim. Kartın açıklamalarını dikkatlice okuyup söyledikleri şekilde bağlantı yapmanı öneririm.
https://www.motorobit.com/urun/lojik-gerilim-seviye-donusturucu-3-3v-5v?gclid=Cj0KCQjw8amWBhCYARIsADqZJoVmOnVf91Wk5tQqDZawo6VJIZTvrj3UkCq1sTiTGQlgDgL50AMBygQaAq84EALw_wcB

Basit dirençler ile yapılacak devre daha çok 3 pinli (Data_in, Data_out,CLK) sistemler için uygun. Sende ise Data pini hem giriş hem çıkış olarak çalışıyor. Bu nedenle pek uygun değil.

Yinede fikir edinmen açısından bir pdf dosyası vereyim. Bakarsın.
Aslında pdf dosyasını biraz inceleyince kullanabileceğine karar verdim. Zira 3V tarafındaki ın/out ve DClk bacaklarına bakarsan sinyal işlemciden çıkınca aradak 1N4148 diyotu geçip sensör tarafına ulaştığında 2K2 direnç ile seviye düşürülüyor. Sinyal (HIGH) sensör tarafından çıkınca 1N4148 diyotu geçemiyor. Bu durumda işlemci tarafındaki 5V ta bağlanmış pullup lojik seviyeyi HIGH (5V lojik) yapıyor. Böylece her iki taraf ta istediği seviyeleri alabiliyor.
Denemek istersen  DTA ve CLK hatlarına şemada görülen diyotlu çıkışlardaki gibi bir sistem uygulayabilirsin. Aslında CLK tek yönlü olarak işlemciden çıkıyor. Bu nedenle ona şemada görülen ve işlemciden çıkan OUT sistemini yani seri 2K2 ve sensör tarafında 3K3 pulldown bağlantısını yapabilirsin.

Ete

amatör

Merhabalar Sayın Ete hocam dediklerinizi çok iyi anladım hocam, elimdeki sensör hazır metal kılıflı problu kalibre edilmiş elimde iki adet var sayın hocam belki dediğiniz gibi arızalanmış olabileceğini düşündüm ve ikinci yeni olanıda kullandım. Lehim kullanmadım klemans şeklinde bağlantı yaptım olmadı, aynı şekilde smülasyonda değişiklik yapıyorum gayet normal çalışıyo görünüyo ama gerçek devrede olmadı birde 3 volt besleme ile deneyeyim hocam bakalım yardımlarınız için nekadar teşekkür etsem azdır hocam minnettarım çalıştırdım mı size tekrar bilgi vereceğim hocam inşşallah olacak bu sefer  :)  Saygılar