aranılan kişinin cevap verip vermediğini digital ortama aktarmak.

Başlatan canbulut, 10 Mayıs 2012, 15:41:02

canbulut

s.a arkadaslar.telefon araması yapacağım ve karşı tarafın telfonuma cevap verip vermediğini digital ortamda nasıl algılarım.elinde bununla ilgili şeması veya bir fikri olan varsa paylaşabilirmi.teşekkürler.

ete

Kisi aramaya cevap verirse hat açılır. Cevap vermez ise bir müddet sonra hat mesgule düşer.
Bu bir ayırım aracı olabilir. Ayrıca bir zil çalma sayacı kullanarak 10 defa telefon çaldığı halde hat açılmaz ise cevap yok kabul edilebilir.
Ete

canbulut

Ete hocam bu ayrımları nasıl algılayabilirim?ikinci olarak zil çalma sayacı nasıl yapılır?

ete

Basic program işinden anlıyor isen benim DTMF programına bak.Orada başlangıçta çalan zilisaydıran kısım mevcut.
Şemayıda incele ona göre bir fikir ediirsin. Programdan anlamıyorsan işin zor gözüküyor.

Ete

canbulut

pic basic biliyorum hocam.devreyi inceleyebildiğim kadarıyla telefon yazan yer var.frekans algılama işlemi ordamı oluyor.yoksa sesi ht9170 çıkışındanmı alıyoruz.şundan ötürü soruyorum.aslına bakarsanız telefon olmayacak.elimde sadece aktif telefon hattı olacak.

ete

HT9170 den ses alamazsın. Ordan yalnızca çözülmüş kod bilgisi alabilirsin. Bu nedenle önce hat dan zil sesi alınır. unuda şebeke hattının gerilim bölücü ile LOW yada HİGH olmasına göre karar vererek alırsın. Teorik olarak telefon hattına bir empedans yükleyemezsin. Bu nedenle 1:1 lik telefon hat trafoları vardır. Sen bu hat trafosu çıkışına istediğini yapabilirsin. Şebekeden gelen zil sesi aynen trafo çıkışından alınabilir. Onu aldıktan sonra artık gerisi pice uygun hale getirip onu değerlendirmekten başka bir şey değildir.

Ete

canbulut

ete hocam 1:1 lik hat trafosunun çıkışının bir tanesi gnd'ye bağlı.diğer canlı ucuda ht9170in 2.bacağına 100k direnç bağlanmış 100k direncin çıkışı yine 100k lık bir direnç ile ht9170'in 3. bacağına girmiş.1:1lik trafonun bu canlı ucuna gerilim bölücü ile işlem yaptırarak 5v ve 0 v olacak şekilde ayarlamamı yapacağım yoksa direkt optocoupler ile var yok mantığınımı yapacağım.ayrıca 1:1lik telefon trafosu her yerde bulanabilen bir şeymidir?hocam ilginize tekrar teşekkürler.

ete

Canbulut,
Bu şekilde bir yere varmamız mümkün değil. Neden her şeyi yeniden keşfedelim. Bu konuda bir devre yayınladım. Şema orada var. Telefon hat trafosu eskimodemlerden çıkıyor ayrıca piyasada da satılıyor olması gerekir. Ankarada olsan sana verirdim. Bende olması gerek bir kaç tane.

Ete projelerinde DTMF ile cihaz kontrolü projesini yükle bak şemaya. Orada programda mevcut her türlü şey var.
İncele lütfen.
Ete

canbulut

haklısınız ete hocam en kısa zamanda devreyi kurup deneyeceğim.tekrar ilgilerinize teşekkürler.Allah razı olsun.