Bobini sensör olarak kullanmak veya mH degerinin değişikliğini okumak

Başlatan huseyinCERAN, 03 Haziran 2022, 15:21:44

huseyinCERAN

Merhaba Ustadlar elimde  silindir şeklinde bobin var bu bobinin içi boş iken 7mH içerisine metal girince 34 mH degere ulaşiyor. sorun şu ki ben bu değişliği mikroişlemci ile okuyup işlem yapmam gerekiyor. daha önce bobinler ile böyle bir çalişmam olmadı tecrubeli arkadaşlardan fikir ve önerinizi bekliyorum. opam kullanarak voltaj değişikliğini algilayabilirim ama mH degerini nasil algilayacam?

ete

İşlemcilerle yapılmış LCmetre örneklerini incele ve mantığını öğrenmeye çalış.
Benzer devreler kullanarak sende kendi bobinlerini ölçebilirsin.

Bir tane örnek ben vereyim.

https://create.arduino.cc/projecthub/sainisagar7294/how-to-make-inductance-meter-using-arduino-b9cb20

Ete

mesut25

Merhaba aslinda bobine yüksek frekans uyguladiginda devre sabit bir akim ceker  bobine metal yaklasinca akim çekme degişir akim kontrol eden bir devre yapaarsan  sonuca ulaşabilirsin.

Hattuşa

Alıntı yapılan: huseyinCERAN - 03 Haziran 2022, 15:21:44Merhaba Ustadlar elimde  silindir şeklinde bobin var bu bobinin içi boş iken 7mH içerisine metal girince 34 mH degere ulaşiyor. sorun şu ki ben bu değişliği mikroişlemci ile okuyup işlem yapmam gerekiyor. daha önce bobinler ile böyle bir çalişmam olmadı tecrubeli arkadaşlardan fikir ve önerinizi bekliyorum. opam kullanarak voltaj değişikliğini algilayabilirim ama mH degerini nasil algilayacam?

anahtar kelimen BFO metal detector.
mantık şu colpits bir osilator kuracaksın o bobine, sonra onda oluşan frekansı okuyacaksın. tabi frekansı bobinden direk okuyamazsın çünki bobinde sinüs sinyali var onu kare dalgaya çevireceksin. ve okuduğun frekansı sürekli takip edeceksin. mesela 100 khz okuyorsun sürekli bobine mıknatıslanmayan bir metal yaklaştığında frekans 100 khz den aşağı düşer, mıknatıslananla da tam tersi 100 khz den yukarı çıkar

huseyinCERAN

mantığını kavradım fakat işlemcim Pic46k22 ile 4 adet bobini ayri ayrı okumak zor olacak aslinda sadece silindirin içinde metal olup olmadığını algilasam yeterli illa bobinin degerini hassas bir şekilde okumaya gerek yok. bu işlem için basit bir devre kurarak işlemciye dijital deger gönderebilirmiyim

Hattuşa

Alıntı yapılan: huseyinCERAN - 08 Haziran 2022, 18:46:00mantığını kavradım fakat işlemcim Pic46k22 ile 4 adet bobini ayri ayrı okumak zor olacak aslinda sadece silindirin içinde metal olup olmadığını algilasam yeterli illa bobinin degerini hassas bir şekilde okumaya gerek yok. bu işlem için basit bir devre kurarak işlemciye dijital deger gönderebilirmiyim

hocam ya şu projenizi detaylı anlatsanız olmaz mı? benim anladığım metal olmayn bir silindirin içinden geçen metalleri algılatmak istiyorsunuz (mu?)
evetse;
1. metal silindirin çapı nedir?
2. algılanacak metalin ebatı nedir?
3. algılama işinde adet sayıcı gibi bişey mi düşünüyorsunuz?

huseyinCERAN

hocam pnomatik pistonlarin konumlarini belirleyen bobin var pistonun arkasindaki metal piston hareketiyle bobinin içine girip çikiyor bu sayede pistonun konumu belirleniyor piston geride iken 7mH piston ileride iken bobinin içine metal girdiği için 34mH oluyor benim burda yapmak istediğim bobinin içinde metal var mi yok mu yani 7mH de lojik 0 ise 34mH lojik 1 degerini alabilmek verdigini bilgiler dogrultusunda araştirma yaptim Ne555 ile yapilan devreler var fakat güvenemedim gerekirse 1 kacini deneyecem. bu konuda hiç tecrübem olmadıği için haliyle biraz uğraştıracak

Hattuşa

pistonun hareket ettiği konumun resmi varmı? yani kafamda söylediklerin tam oturmadı, en azından paintte bir resim çizebilirmisin? sanki istediğin basit bir şey gibi geldi, bakış açınızda bobinin mH değerinde yoğunlaştığı için olay farklı boyutta algılanıyor gibi geliyor bana

mesut25

Genel olarak piston pozisyonu miklatiz bobin ilişkisi oluyor piston demir sonsörde  bobin  miklatiz şeklinde  degişiklik gösterebilir belki