F

analog secici devre

Başlatan fuzulidark, 11 Mayıs 2012, 12:01:30

fuzulidark

Arkadaslar oncelikle merhaba

Universite son sinif ogrencisiyim bitirme tezim ile ugrasiyorum. Sıkıntı yaşadığım nokta ise; elimde k tipi thermocouple 4-20ma amper veren bir sensor ve pt100 var. pic ile bu verileri okuyup bilgisayara yazdırmam gerekiyor. Fakat picin bütün adc bacaklarını kullanmam gerekiyor. bu nedenle ayrı ayrı kullanmıyacağım. Asıl sorun bu noktada başlıyor. Tek giriş olacak bu tek girişe seri olarak 4-20ma to 0-5 volt, k tipi thermocouple devresi ve pt100 devresi olacak ama sensörün girdiği ucta seçici birşey olması gerekiyorki devreye giren sensörün hangisi olduğunu algılayıp onunla ilişkili olan devreyi aktif ederek pic'in bacağına bilgi gitmesi sağlanmalı. İşin açıkçası 3 anahtarli manuel bir röle kullanarak yapmayı planladım fakat hocalar projeyi bu şekilde istediler. Bunun devamı olarakta hangi devre kullanılacağına göre pic'e bilginin gitmesi ve pic'in o devreyle ilgili programı aktif etmesi gerekiyor. Bu sekildeki bir sistemde seçiciliği nasıl sağlayabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden

ete

4051 analog multiplexer ile isin görülebilir. Ama bu multiplexeri kullanmak için 1 analog giris ve 3 sigortalar adres bacagi gerekir. Bu durmda port cogullamada gerekir belkide. Anlattığın isler islemcinin butun bacaklarınıesgul etmez aslında   
Ete

fuzulidark

aslinda demek istedigim temel olarak

http://db.tt/9ZbWGSXL bu sekilde.

sema olarak kendim cizdim. Benim bu bu sekilde 10 tane devre kurmam gerekiyor. ben giris yazan yerden 4-20ma veren sensor, k tipi thermocouple veya pt100 bagladigimda kutu olan yeden  hangisinin bagladigini otomatik olarak algilanip devreyi ona gore verilen devrelerden birinin uzerinden gecmesini saglamasi mumkun olan bir entegre varmi veya nasil bir mantik kurabilirim bu konuda? devami olarakta hangi devre secilmisse onunla ilgili bilgiyi pic'e gonderecek. Boyle bir otomatik secilme islemini nasil yapabilirim. Yardimci olursaniz cok sevinirim.

3mZ

Böyle bir işin tek giriş ile mümkün olmayacağını düşünüyorum saydıklarının 3ü de ölçüm elemanı ve tek giriş ile hangisinin bağlandığını işlemci kendisi karar vericek?

Burada böyle bir proje için yapılması gereken bence 3 adet çift kontaklı mini röle kullanılır. 3 ayrı ölçüm katı hazırlanır sebebi k type thermocouple-pt100-4-20mA to 5V bunların 3 üde sıcaklığa göre farklı çıkışlar verir bu çıkışları gerek opamp ile tasarlayıp yada bu işler için hazır entegreler mevcuttur mesela k type için MAX6675. Pt100 içinse forumda daha önce arkadaşların çalışması olmuştu -pt100- diye arattırabilirsin. Geriye -4-20mA to 5V-kalıyor buda adı üzerinde sıcaklığa göre 0-5V değişken değer veren eleman ADC yapabilirsin.

3M

F®T

tümünü algılayıp ne olduğuna karar verecek.biraz donanım olarak zor.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Hattuşa

s.a.
@fuzilidark
ustam senin istediğin 3 farklı değişken ve bu değişkenleri tek adc kanalı ile okutmak istemen değil mi? peki bunu kanalları 4051e girerek çıkış ucunu işlemciye girerek okutsanız olmaz mı yalnız bunun için 4051 in kontrol ucları ile hangi kanalı aktif etme gibi bir sorun çıkıyor değil mi bu kontrol uclarına sinyal girişi olsa dediğiniz olur aslında ama sorun o kontrol ucları

ete

Yapılması gereken çok basit aslında ters mantıkla düşünüldüğü için Zor gibi gözüküyor.
Kimsenin bir şey algılaması gerekmiyor. İşlemci ve çogullayıcı zaten senin elinde.
4051'e 8 adet analog devre bağlanır. Fazlası lazım ise 4067 kullanırsın 16 adet analog devre bağlarsın. Bu entegrelerin çıkışını ise Pic in ADC girişine bağlarsın olur biter.
Burada kimin bağlandığını otomatik algılamak yerine kimi bağlayacağına sen karar verirsin. Bunda bir döngü şeklinde yaparsan sıra ile hepsi bağlanır verilerini okur ve ne yapacaksan yaparsın.
4051 kullandığını düşünürsek.  sıfır nolu girişi boş bırakalım sonrasına girişleri bağladığımız düşünelim.
- Birinci girişe 4-20ma devresini bağladık
- İkinciye PT100 bağladık.
- Üçüncüye K termokupl devresini bağladık. Yalnız K termokup için Max6675 kullanırsan çıkışı digitaldir ve analog olarak ölçülemez bunu bilsen iyi olur.
4051 adres bacaklarına %00000001 verdiğin zaman 4-20 ma devren ADC girişine bağlanmış olacak ve sen oraya bağlandığını verdiğin adres değerinden bileceksin.  Okuduğun ADC değeri ise senin 4-20 ma değeri olacaktır.
Adres bacaklarına %00000010 verdiğin zaman PT100 devren ADC girişine bağlanmış olacaktır.
Adres bacakalrına %00000011 verdiğin zaman K termokupl devren ADC ye bağlanmış olacaktır.
Anlayacağın 4051 burada analog anahtarlamayı yapacak sen hangisi girişin seçileceğine yalnızca adres seçerek karar vereceksin.

BUnun dışında bir başka sistem yapmak hem zor hem masraflı hemde uğraştırıcı olur.

Ete

fuzulidark

Alıntı yapılan: ete - 13 Mayıs 2012, 09:13:56
Yapılması gereken çok basit aslında ters mantıkla düşünüldüğü için Zor gibi gözüküyor.
Kimsenin bir şey algılaması gerekmiyor. İşlemci ve çogullayıcı zaten senin elinde.
4051'e 8 adet analog devre bağlanır. Fazlası lazım ise 4067 kullanırsın 16 adet analog devre bağlarsın. Bu entegrelerin çıkışını ise Pic in ADC girişine bağlarsın olur biter.
Burada kimin bağlandığını otomatik algılamak yerine kimi bağlayacağına sen karar verirsin. Bunda bir döngü şeklinde yaparsan sıra ile hepsi bağlanır verilerini okur ve ne yapacaksan yaparsın.
4051 kullandığını düşünürsek.  sıfır nolu girişi boş bırakalım sonrasına girişleri bağladığımız düşünelim.
- Birinci girişe 4-20ma devresini bağladık
- İkinciye PT100 bağladık.
- Üçüncüye K termokupl devresini bağladık. Yalnız K termokup için Max6675 kullanırsan çıkışı digitaldir ve analog olarak ölçülemez bunu bilsen iyi olur.
4051 adres bacaklarına %00000001 verdiğin zaman 4-20 ma devren ADC girişine bağlanmış olacak ve sen oraya bağlandığını verdiğin adres değerinden bileceksin.  Okuduğun ADC değeri ise senin 4-20 ma değeri olacaktır.
Adres bacaklarına %00000010 verdiğin zaman PT100 devren ADC girişine bağlanmış olacaktır.
Adres bacakalrına %00000011 verdiğin zaman K termokupl devren ADC ye bağlanmış olacaktır.
Anlayacağın 4051 burada analog anahtarlamayı yapacak sen hangisi girişin seçileceğine yalnızca adres seçerek karar vereceksin.

BUnun dışında bir başka sistem yapmak hem zor hem masraflı hemde uğraştırıcı olur.

Ete

Ete bey verdiginiz bilgiler icin gercekten tesekkurler k tipi thermocouple icin oncelikle ad595 ariyordum. 3 sistemde analog olacagindan dolayi isim kolay olsun diye fakat ad595 hic bir yerde yok. Sizin yazmaniz uzerine max6675 aradim. Onuda bulamadim. Istanbul karakoy ve kadikoye sordum heryere hic bir yerde yok. ozellikle ad595 entegresini nerden bulabilirim?

ete

MAX6675 bulabileceğin adresler;
http://www.robotmalzemeleri.com/index.php?route=product/product&product_id=98
http://www.dorukanstore.com/MAX6675ISA-RoHS,PR-1378.html
http://www.bluemavi.net/shop/tablo_new.asp?adet=1&kitap_id=754396&kategori=333

Benim bildiğim AD595 çok pahalı bir entegre (30USD dolayında olduğunu duymuştum)
Ayrıca ölçüm sonucunu yine analog olarak alıp onu ADC ye okutman ve sonucu alman gerekiyor. Bu nedenle hiç arama ve bence direk Max6675 ile işini hallet derim.

MAx6675 piyasadan bulamaz isen haberim olsun. Bende olacak idi bir tane ücretli olarak verebilirim.

Ete

fuzulidark

Alıntı yapılan: ete - 15 Mayıs 2012, 11:41:58
MAX6675 bulabileceğin adresler;
http://www.robotmalzemeleri.com/index.php?route=product/product&product_id=98
http://www.dorukanstore.com/MAX6675ISA-RoHS,PR-1378.html
http://www.bluemavi.net/shop/tablo_new.asp?adet=1&kitap_id=754396&kategori=333

Benim bildiğim AD595 çok pahalı bir entegre (30USD dolayında olduğunu duymuştum)
Ayrıca ölçüm sonucunu yine analog olarak alıp onu ADC ye okutman ve sonucu alman gerekiyor. Bu nedenle hiç arama ve bence direk Max6675 ile işini hallet derim.

MAx6675 piyasadan bulamaz isen haberim olsun. Bende olacak idi bir tane ücretli olarak verebilirim.

Ete

Ete bey anlatmis oldugum projede 4-20 mA 0-5 volta ceviren devre ile pt100 analog devre cikisi veriyorlar. max6675 dijital cikis veriyor diye okumustum bu 3 devre pic in ayni bacagina girdiginde kullanici 3unden birini sectiginde picte herhangi bir hata olusur mu?

ete

Elbette analog giriş olarak ayarlanmış bir giriş ile digital bilgi alışı yapılamaz.
Ya 6675 i bir başka digital bacağa bağlayacaksın yada sıra 6675 e gelince (adres bilgisini sen verdiğin için sıranın ona geldiğini otomatik bileceksin) analog girişi digital girişe çevirip okuma işini yapacak ve okuma bitince girişi yine analog giriş olarak ayarlayıp bırakacaksın. Bu şekilde sorun olmaz.

Ete

fuzulidark

Alıntı yapılan: ete - 15 Mayıs 2012, 13:34:42
Elbette analog giriş olarak ayarlanmış bir giriş ile digital bilgi alışı yapılamaz.
Ya 6675 i bir başka digital bacağa bağlayacaksın yada sıra 6675 e gelince (adres bilgisini sen verdiğin için sıranın ona geldiğini otomatik bileceksin) analog girişi digital girişe çevirip okuma işini yapacak ve okuma bitince girişi yine analog giriş olarak ayarlayıp bırakacaksın. Bu şekilde sorun olmaz.

Ete
Ete bey benim dusuncem keypad yardimiyla kullanici hangi cihazi taktiysa bunu pice bildirmesi seklinde ona gore pic gerekli olan programi alip kullanacak. Bu sekildeki bir calisma prensibinde donanimsal olarak bir skinti olur mu?

ete

Cevabım, sorun olmaz şeklinde. Neden olsunki.  Her kes paşa paşa görevini yapar olur biter.
Olayın bütününe vakıf olmayınca insan anlamakta zorlanıyor. Bir işlemci kendi kendine her girişi seçer ve sırası ile bağlı olanları ölçer ve insana gerek duymaz. Hatta takılı olmayanları bile anlayabilir. Bir büyük değerli pulldown direnci 4051 in çıkışına takıırsa girişte bir şey bağlı olmayınca ölçülen değer daima sıfır olacaktır. Hal böyle olunca neden illaki bir adamı işin içine sokuyorsun pek anlamıyorum. Bunu izah etmen gerekmiyor vardır bir bildiğin deyip geçeyim en iyisi.

Ete