IO-link uart dönüştürücü yardım

Başlatan alisumer, 11 Eylül 2022, 22:31:33

alisumer

sonunda çözdüm olayı . Master in uyandırma sinyalinden sonra sensörü EN=0 yapıp alma moduna sokup bekliyordum 0xA2 verisi geliyor EN =1 yapıp  cevap gönderiyordum ama master tekrar baştan başlatıyordu bağlanma prosedürünü . Meğer Masterin uyandırma sinyalinden sonra aynı sürede bir uyandırma sinyali de sensörden gönderilmeliymiş onu yapınca A2 , A3 .... diye iletişim başladı. Ayrıca karışık olduğunu düşündüğüm ISDU kısmını devre dışı bırakınca basit iletişim ile de sensör verileri gönderilebiliyormuş onu öğrendim Preoperate moduna hiç girmeden yani IODD (xml)dosyasına gerek olmadan da işi hallettim .artık anlaşabiliyorsak bu ilişki yürür  ;D OSC görüntüsü

Hep meraktan

alisumer

Not: tiol 111 çipi tx girişi ile rx çıkışı birbirine bağlı(EN sinyali ayırmıyor hattı sanırım tüm io-link çipleri aynı) yani göndermek istediğiniz veri aynı zamanda rx hattından tekrar işlemcinize giriyor eğer RCSTA  ,CREN bitini her gönderme esnasında kapatıp sonrasında açmazsanız "RCREG" kendi gönderdiği verinin yankısını alacaktır. 2 byte lik veriyi buferde  tutabildiğinden ve sıralı iletişim olduğundan Master den gelen verimi  kendi cevabı mı anlamak zor olur.
Hep meraktan