CD4066 Hakkında

Başlatan Serk@n, 21 Aralık 2022, 22:11:32

Serk@n

Boşta kalan kontrol uçlarını gnd'ye çektim. Fakat bir değişiklik olmadı.
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

Serk@n

Şemalara bakılacak olursa normal röle gibi çalışıyor.

dnaci

Alıntı yapılan: Serk@n - 29 Aralık 2022, 18:32:41

Şemalara bakılacak olursa normal röle gibi çalışıyor.

Aslında bu görsel temsili gerçekte içinde cmos yapıda mosfetler mevcut.

Serk@n

Devrede şase ortak. Yani ses sinyalinin sadece canlı ucu buradan geçiyor. Acaba diğer kapıyı da şase için mi kullanmalıyım, diye düşünmeye başladım.

Serk@n

Bu, analog ve dijital sinyalin aynı devrede bulunmasının olumsuz bir durumu maalesef.

Akaan

Alıntı yapılan: Serk@n - 30 Aralık 2022, 00:21:44Bu, analog ve dijital sinyalin aynı devrede bulunmasının olumsuz bir durumu maalesef.
Bu sebep biraz mantıksız olur. Stabil olmayan entegre duymadım hiç. Biryerde ya eksik var ya fazla. Vaktim olursa bende kurayım aynı devreyi bakayım kurmadan şunu yap bunu yap demekle olmayacak gibi. Malum yıl sonu aşırı  stres ve sıkıntılar mevcut. Bol bol hemde

Akaan

CD4066 entegrenin 1 nolu pininden ses girişi veriyorum, 2 nolu pininden anfi girişine vermek için ses çıkışı alıyorum. 13 nolu pinden dijital 0-1 ile kontrol ediyorum.

Entegreyi 3,3V ile besliyorum.

Ses sinyalinin sadece canlı ucunu entegre üzerinden kontrol ediyorum. Şase ucu anfi ses girişinin şasesine bağlı.

Demişsin. Beslemede zener var mı? Bu devrenin amacını da çözemedim ben. Burda sanatçının anlatmak istediği ne? Amfiye kumanda devresi mi? Öyle olsa amfi beslemesini röleyle kontrol edersiniz gerçi. Devrenin yapılış amacından bahseder misin

Serk@n

Alıntı yapılan: Akaan - 30 Aralık 2022, 14:02:30Beslemede zener var mı? Bu devrenin amacını da çözemedim ben. Burda sanatçının anlatmak istediği ne? Amfiye kumanda devresi mi? Öyle olsa amfi beslemesini röleyle kontrol edersiniz gerçi. Devrenin yapılış amacından bahseder misin

Bu entegreyi forumda ete hocanın bir projesinde görmüştüm. Kullanımını merak edip almıştım.

4 ayrı röle kullanmak yerine bir entegreyle ses yayın girişindeki ses sinyallerini açıp kapatmak mümkün olur mu, diye merak edip deneme yaptım.

Devre breadboard üzerinde. Zener yok.

Anfi yerine PC USB.lerine takılan ses yükselticiyi kullanıyorum.

Amacım ilerideki bir projede alan tasarrufu yapmak. Hatta biraz daha ucuza getirmek.

Serk@n

CD4066'nın neden ses sızdırması tepkisi verdiğini anladım.

Alıntı yapılan: dnaci - 29 Aralık 2022, 23:12:18Aslında bu görsel temsili gerçekte içinde cmos yapıda mosfetler mevcut.

Giriş ve çıkış pinlerine ölçü aletinin direnç kademesinde baktım. İletime geçtiğinde 205 ohm., yalıtımda ise 75-125 kohm. arasında değerler gösteriyor.

Demek ki benim çıkışa eklediğim direnç ile entegre iç direnci voltaj bölme işlemi yapıyor.

Bu direnci ne kadar küçültsem de, anfi girişi olduğu için bu sesi yükseltiyor ve bu durum da sanki bir ses sızdırması varmış gibi bir duruma sebebiyet veriyor.

Sanırım anfi girişi için bu entegreyi kullanmak, başarılı bir sonuç vermeyecek.

Akaan

Alıntı yapılan: Serk@n - 05 Ocak 2023, 16:21:17CD4066'nın neden ses sızdırması tepkisi verdiğini anladım.

Giriş ve çıkış pinlerine ölçü aletinin direnç kademesinde baktım. İletime geçtiğinde 205 ohm., yalıtımda ise 75-125 kohm. arasında değerler gösteriyor.

Demek ki benim çıkışa eklediğim direnç ile entegre iç direnci voltaj bölme işlemi yapıyor.

Bu direnci ne kadar küçültsem de, anfi girişi olduğu için bu sesi yükseltiyor ve bu durum da sanki bir ses sızdırması varmış gibi bir duruma sebebiyet veriyor.

Sanırım anfi girişi için bu entegreyi kullanmak, başarılı bir sonuç vermeyecek.
Bu teorini test etmek için amfi girişine bir diyot bağlarmısın. 4007 tarzı. Bu entegreden edinicem bir tane ama daha sipariş listem oluşmadı. Trifaze de amper ayarı işini daha aşamadım.

Serk@n

Alıntı yapılan: Akaan - 05 Ocak 2023, 17:38:24Bu teorini test etmek için amfi girişine bir diyot bağlarmısın. 4007 tarzı. Bu entegreden edinicem bir tane ama daha sipariş listem oluşmadı. Trifaze de amper ayarı işini daha aşamadım.

0.7 voltu geçiyor mu diye... Aynı şey benim de aklıma geldi. Yarın deneyecektim. Sonucu buradan paylaşırım.

Serk@n

Kontrol ettim. Diyottan sinyal geçmiyor.

Akaan

Alıntı yapılan: Serk@n - 06 Ocak 2023, 09:47:03Kontrol ettim. Diyottan sinyal geçmiyor.
Sorun çözüldü yani

Serk@n

Yok maalesef. Geçirmesi gereken anda da geçirmiyor. Entegre çıkışına seri bağlamıştım.

Akaan

Alıntı yapılan: Serk@n - 06 Ocak 2023, 22:33:48Yok maalesef. Geçirmesi gereken anda da geçirmiyor. Entegre çıkışına seri bağlamıştım.
Öyle şey olur mu. Ters bağlama ihtimaliniz var mı. Tek yönlü geçiren bir elemanın iki yönlü geçirmemesi çok olası birşey değil. Proteus şemasını yüklermisin. Entegre bağlantısını değil yanlız tamamını.